Yeni Üye | Üye Girişi | Sipariş Takibi | Favorilerim | Detaylı Arama | Yardım | Bize Ulaşın | Şifremi Unuttum | Bayi Girişi | Blog
Google+ FaceBook Twitter
Popup

adet sepetinize eklenmiştir.

Toplam Fiyat:
Anadolu Güneşleri (CD)

Anadolu Güneşleri (CD)

Ertuğrul Oğuz Fırat
Anadolu Güneşleri (CD)
CD Müzik
Adet:  
Seçtiğiniz adet sepete eklenecektir.
Fiyatlarımıza KDV dahildir.
%10 İndirim
Arkadaş Fiyatı: 14,31 TL
Etiket Fiyatı: 15,90 TL
Kazancınız: 1,59 TL
Kazanacağınız Puan: 29
Twitter Facebook Google + Tumblr More
Ürün Açıklaması
Bu diskte dinleyeceğiniz iki yapıt da uzun süre içinde oluşmuş yapıtlardır.

Anadolu Güneşleri, Op. 48
Opus 48 Anadolu Güneşleri 1963 yılında besteci tarafından ilk notları alınmış olan, taslak halinde bekletilen bir yapıtken, 1973 yılında orkestra düzenlemesi yapılmadan, yalkın obua ve piyano için düzenlenmiş biçimi ile ortaya koyulmuştur. Fırat yapıtın obua partisini 2011’de klarnete dönüştürmüş, değerli sanatçılar Gültekin Ulutaş ve Darya Yılmaz da yapıtı bu haliyle seslendirmişlerdir. Böylece, 1963-1973 yılları arasında ortaya çıkan Anadolu Güneşleri, Op. 48 otuz sekiz yıl sonra seslendirilmiş olur.
Orta bölüm bestecinin anılarında yer alan, çok sevdiği annesinin patron çıkarmak için masa başında çalıştığı sırada mırıldandığı ezgilerden esinli olarak Buhurizade Itri’nin Nat’ından seçilmiş tümceleri kapsadığı için, annesinin anısına sunulmuştur.
Yapıtın bölüm adları şöyledir:
I- Âşıklar Yurdu - Bir Türkü Üzerine Olası
II- Ermişlerle Birlikte - Annemin Anısına - Rapsodi
III- Doğudan Batıya Dek - Rondo

Bağımsız Çığırgılar Ardışı, Op. 75
Bu yapıt, 1963 yılında İlhan Usmanbaş’ın, Ertuğrul Oğuz Fırat’ın şiirlerinden seçmiş ve üç şiir üzerine yazmış olduğu Üç Müzikli Şiir adlı yapıtını dinleyen bestecinin duyduğu beğeni ve coşku üzerine, ona gıpta ederek, o yıl içinde yazmış olduğu Op. 18 Bağımsız Şarkılar adlı yapıtının klarnet, viyola ve piyanodan oluşan bir üçlüye çevrilmesiyle ortaya çıkmış bulunmaktadır.
Bu şarkılar Op. 75’te üçül durumuna dönüştürülürken, besteci dördüncü şarkıdan sonra 1970 yılında yazmış olduğu, Mevlâna’nın “Gel, gene Gel” dizesiyle başlayan şarkıyı beşinci bölüm olarak yerleştirir. Böylece Bağımsız Şarkılar Op. 18 beş bölümlü iken, üçül durumuna dönüştürülmüş Op. 75 altı bölümcüklü duruma gelmiş olur.
Besteci Op. 75’te, Usmanbaş’ın Üç Müzikli Şiir’de uyguladığı özgür çığırgı tekniğinin nasıl ortaya çıkmış olduğunu gösterebilecek bir anlayışla, dengeserlikten dizisel yönteme ve daha da sonra özgür açık biçime ulaşacak yönde bir kademelendirme yapmıştır.

Darya Yılmaz (piyano), Ercan Gören (viyola), Gültekin Ulutaş (klarnet)


Ürün Detayı
ISBN: 8698540812041
Sanatçı: Ertuğrul Oğuz Fırat
Cins: CD
Ürün İçerik: Müzik
Üretici Firma: A.K Müzik

Başa Dön