Yeni Üye | Üye Girişi | Sipariş Takibi | Favorilerim | Detaylı Arama | Yardım | Bize Ulaşın | Şifremi Unuttum | Bayi Girişi | Blog
Google+ FaceBook Twitter
Popup

adet sepetinize eklenmiştir.

Toplam Fiyat:
Arkadaş Kitabevi > Kitap > Yargı Yayınları > Ales Sözel Yetenek Sayısal Yetenek Konu Anlatımlı 2014
Ales Sözel Yetenek Sayısal Yetenek Konu Anlatımlı 2014

Ales Sözel Yetenek Sayısal Yetenek Konu Anlatımlı 2014

Yargı Yayınları
Adet:  
Seçtiğiniz adet sepete eklenecektir.
Fiyatlarımıza KDV dahildir.
%26 İndirim
Arkadaş Fiyatı: 33,3 TL
Etiket Fiyatı: 45 TL
Kazancınız: 11,70 TL
Kazanacağınız Puan: 67
Twitter Facebook Google + Tumblr More
Ürün Açıklaması
Ahmet Gündoğdu-Ayhan Adıyaman-Erkan Tuna-Güven Göllüoğlu-Hasan Can Oktaylar-Sebahattin Ceylaner

ÖNSÖZ

Türkiye Avrupa’da en fazla genç nüfusa ve işgücüne sahip bir ülkedir. Aynı zamanda “bilgi toplumu olma” ve Atatürk’ün hedef olarak gösterdiği “Çağdaş uygarlık düzeyi” ne erişme yolunda yoğun bir çaba içerisindedir. Bu nedenle birçok alanda nitelikli insan gücüne gereksinim duymaktadır. Bu gereksinimi karşılama görevi ise eğitim sistemine ve okullara verilmiştir.

Bu süreçte Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Sınavı (ALES) ülkemizde lisansüstü eğitim görmek isteyenler, üniversitelerde akademik kadrolarda görev almak isteyenler ve bazı kurum ve kuruluşlarda görev almak isteyenler için belirleyici bir sınav olma özelliğini kazanmıştır. ALES bir tür hız sınavıdır. Adayların bazı zekâ alanlarını verilen sınırlı bir süre içerisinde işleterek en uygun ve hızlı kararı verme yeteneğini ölçen bir sınavdır. Bu kitap adayların Akademik Lisansüstü Eğitim Sınavına hazırlık sürecini en etkili ve verimli biçimde değerlendirmelerini sağlamak amacıyla hazırlanmıştır.

Kitabın hazırlanmasına yön veren temel ilkeler;

• Bireysel çalışma stratejilerine uygun anlatım düzenlemeleri,

• Sınavın kapsamına ve soruların yapısal özelliklerine uygun konu alanları,

• ÖSYM’nin kullandığı soru formatının tanıtımını yapma,

• Konuları derinlemesine öğrenme, pratik yöntemlerle konuları ele alma ve soruları çözümleme tekniklerini geliştirme,

• Çok sayıda soru ve çözümlemeleri üzerinden zekâ alanlarını geliştirme,

• Öğrenciler arasındaki bilgi ve seviye farklılıklarının giderilmesine yönelik bireyselleştirilmiş öğretim düzenekleri ve adayların sistematik gelişimlerini sağlayacak öğretim düzeneklerine yer verilerek belirlenmiştir.

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Sınavı (ALES) ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde olmak üzere yılda iki kez yapılmaktadır. Sınavda 100 sorudan oluşan Sayısal – 1 (50 soru) ve Sayısal – 2 (50 soru) testleri ile 100 sorudan oluşan Sözel?1 (50 soru) ve Sözel?2 (50 soru) testleri yer almaktadır. Testin tümüne verilen cevaplama süresi 180 dakikadır. ALES puanı “100 puan” üzerinden hesaplanmakta ve adaylara aşağıdaki puan türleri verilmektedir:Sayısal?1 SP Sayısal?2 SP Sözel?1 SP Sözel?2 SP

Sayısal AP 0,35 0,35 0,3 ?

Sözel AP 0,2 ? 0,4 0,4

Eşit AP 0,4 0,2 0,4 ?Ağırlıklı puanlar hesaplandıktan sonra bu puanlar, aşağıdaki formül kullanılarak, 100 üzerinden puanlara dönüştürülecektir.

ALES Puanı = 70 +

ALES : Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı

AP : Adayın ağırlıklı puanı

X : Ağırlıklı puanların ortalaması

S : Ağırlıklı puanların standart sapması

B : Ağırlıklı puanların en büyüğüYargı Yayınevi birçok alanda yayınlamış olduğu sınavlara hazırlık ve kaynak kitapları ile öğrencileri başarıya ulaştırmanın verdiği haklı gururu yaşamakta, bununla birlikte titiz ve sorumlu bir anlayışla hazırlamış olduğu bu kılavuz kitabı sizlere sunmaktadır.

Bu kitabın yayınlanmasına katkıda bulunan Yargı Yayınevi sahibi Yılmaz Ulaş KAVAS’a, dizgi birimine ve Yargı Yayınevi Kurumsallaşma Koordinatörü Engin POLAT’a teşekkür ederim.

Başarı dileklerimle…

EDİTÖR Öğr. Gör. Hasan Can OKTAYLAR
Ürün Detayı
ISBN: 9786053522218
Yazar Adı: Hasan Can Oktaylar
Yayıncı: Yargı Yayınları
Dil: Türkçe
Cilt: Karton
En (cm): 19
Boy (cm): 27
Kağıt Cinsi: Avrupa Okuma Kağıdı
Sayfa Sayısı: 1109
Baskı Sayısı: 2

Başa Dön