Yeni Üye | Üye Girişi | Sipariş Takibi | Favorilerim | Detaylı Arama | Yardım | Bize Ulaşın | Şifremi Unuttum | Bayi Girişi | Blog
Google+ FaceBook Twitter
Popup

adet sepetinize eklenmiştir.

Toplam Fiyat:
Anayasa Hukuku

Anayasa Hukuku

Karahan Yayınları
Adet:  
Seçtiğiniz adet sepete eklenecektir.
Fiyatlarımıza KDV dahildir.
Bu ürünün baskısı yok
%10 İndirim
Arkadaş Fiyatı: 18 TL
Etiket Fiyatı: 20 TL
Kazancınız: 2,00 TL
Kazanacağınız Puan: 36
Twitter Facebook Google + Tumblr More
Ürün Açıklaması
Kariyer mesleklerine geçişte ilk adım olarak kabul edebileceğimiz ve merkezi sistemle yapılan sınavların önemi her geçen gün artmaktadır. Bu sınavların bir özelliği çok sayıda başvurucuyu puan değerlerlendirmesine tabi tutarak sıralamak ve bunlar arasından bazılarını elemektir. Bunun yanı sıra sınav katılımcılarından sadece kendi disiplinlerinde başarılı olmaları değil başka disiplinlerde de belli düzeyde başarı göstermeleri gerekliliği merkezi sınavların bir başka özelliği olarak söylenebilir.

Dolayısıyla artık Hukuk Fakültelerinden veya İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinden ya da Siyasal Bilgiler Fakültelerinden mezun olan bir öğrenci; "KPSS - İdari Hakimlik - Kaymakamlık - Bakanlık veya Kamu Kurumu Uzmanlıklarına" yönelik merkezi sınavlardan yüksek puan almak için sadece mezun olduğu fakültesinin alanı ile ilgili soruları değilaynı zamanda başka fakültelerin çeşitli bölümlerinin alanlarına giren soruları da belli ölçüde doğru cevaplamak zorundadır. Belirtilen adayların, bu sınavlardaki rakipleriyle aralarına fark koyabilecekleri en önemli alan "Hukuk" sorularını içeren bölümdür. Hukuk bölümü sorularının genel sınav sonucuna getireceği katkısının diğer bölüm sorularına nazaran daha yüksek olması nedeniyle bu bölüm soruları daha önemli hale gelmektedir. Kuşkusuz bu bölüm sorularının en önemli kısımlarından birini de Anayasa Hukuku soruları oluşturmaktadır. Bu önem hem bu bölümde Anayasa Hukuku alanından çok sayıda soru gelmesinden hem de merkezi sınavların tamamında Anayasa Hukuku sorularının mutlaka sorulmasından kaynaklanmaktadır. Örneğin KPSS'de 40 adet hukuk bölümü sorusundan 4 - 6'sı, kamu yönetimi bölümünde 8 - 10 adeti, Adli Hakimlik Sınavlarında 100 adet hukuk sorusundan en az 10'u, İdari Hakimlik Sınavlarında 100 adet hukuk sorusunun en az 12'si Anayasa Hukuku sorularıdır. Yine Kaymakamlık - Sayıştay Denetçiliği - TBMM Uzmanlığı - Anayasa Mahkemesi Raportörlüğü gibi onlarca sınavda hukuk bölümü sorularının % 10 - 40'ı Anayasa Hukuku sorularından oluşmakta, Maliye, Çalışma Ekonomisi, Uluslararası İlişkiler gibi diğer alanlarda ve aynı zamanda her sınavın genel kültür bölümünde 5 - 12 adet genel kültür ve yurttaşlık bilgisi kapsamında Anayasa Hukuku soruları sorulmaktadır. Bu da göstermektedir ki merkezi sınavlarda aday hangi Fakülte / Bölümden mezun olmuş olursa olsun genel sınav derecesi bakımından yüksek puan ortalaması tutturmak için mümkün olduğunca çok sayıda Hukuk bölümü sorusunu ve özellikle de Anayasa Hukuku sorularını doğru cevaplamak durumundadır. O halde Anayasa Hukuku dersi artık çok daha önemli hale gelmiştir. Elinizde bulunan bu kitap, merkezi sınavlara hazırlanan adayların, sınavlar bakımından önemi ve ağırlığı her geçen gün artan "Anayasa Hukuku" alanında kaliteli bir esere olan ihtiyaçları göz önünde bulundurularak hazırlanmıştır.
Okuyucunun bu kitap hakkında bilmesi gereken ilk özellik, bu kitap bir akademisyen tarafından hazırlanmıştır. Piyasada yer alan çok sayıda kitap maalesef bir akademisyen titizliğinden uzak ve kalitesiz bir şekilde ehil olmayan kişiler tarafından adeta derleme şeklinde hazırlanmıştır. Merkezi sınavlara giren birçok aday bu kitapların içeriği ve kalitesi konusunda bilgi sahibi olmadan sadece kapağının albenisi ile ya da kulaktan dolma bilgilerle sınava hazırlık kitabı satın almaktadırlar.

Bu eser işinin ehli bir hukukçu akademisyen tarafından kaliteli bir içerik ve sistematikle hazırlanmıştır. Eserin diğer bir özelliği de merkezi sınav konularıyla ilgili olmayan teorik konulardan arınmış bir şekilde yazılmış olmasıdır. Bu eser sadece yukarıda belirttiğimiz sınav müfredatlarına yönelik olarak, geçmişten bu yana Anayasa Hukuku alanında çıkmış olan bütün sınav soruları tek tek incelenmek suretiyle konuları oluşturulmuş ve içeriği düzenlenmiş bir ana kaynak kitaptır. Gereksiz teorik bilgi ve sınav müfredatı dışındaki ayrıntılardan özellikle kaçınılmıştır. Bir başka özellik olarak da kitabın bölümlerinin hazırlanış şekli gösterilebilir. Merkezi sınavlara katılan adayların hemen hepsi ders konularına ilişkin bilgilerin hemen arkasında konu hakkında bilgiyi kontrol etmeye yönelik öğretici ve örnek soruların bulunmasını istemektedirler. Bu eserde konuların hemen arkasında o konuyla ilgili olarak öğretici ve örnek sorular verilmekte ve bu soruların açıklamalı çözümleri de yapılmaktadır. Ayrıca kitabın sonunda tüm konulara yönelik yüzlerce soru da toplu olarak bulunmaktadır. En son 12 Eylül 2010 tarihinde gerçekleşen Anayasa değişiklikleri hem metin olarak kitaba işlenmiş, hem konu olarak ayrıntılı bir şekilde anlatılarak eski düzenlemelerden farkı ortaya konulmuş hem de değişikliklerle ilgili örnek sorular hazırlanmıştır. Son olarak kitapta, konuların ve soruların sonunda 1982 Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ek olarak yer almıştır. Okuyucuların konuları bizzat Anayasa metnini de görerek çalışmaları, öğrenmenin pekiştirilmesi açısından son derece yararlı olacaktır. Bu kitaptan hem merkezi sınavlara hazırlıkta ana kaynak kitabı olarak, hem de İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri ile Siyasal Bilgiler Fakültelerinin bölümlerinde, Anayasa Hukuku dersi için lisans düzeyi yardımcı kaynak kitap olarak yararlanılabilir.

Müfredatlarında Anayasa Hukuku dersi bulunan Yüksekokullar ve Meslek Yüksek Okullarında yine ana ders kitabı olarak takip edilebilecek bu kitap Hukuk Fakültelerinde ise öğrencilerin yardımcı kaynak kitabı olarak yararlanabilecekleri bir başvuru kaynağı olma niteliği taşımaktadır.
Ürün Detayı
ISBN: 9786054454396
Yazar Adı: Süleyman Sırrı Terzioğlu
Yayıncı: Karahan Yayınları
Dil: Türkçe
Cilt: Karton
En (cm): 16.00
Boy (cm): 24.00
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Sayfa Sayısı: 478
Baskı Sayısı: 1

Başa Dön