Yeni Üye | Üye Girişi | Sipariş Takibi | Favorilerim | Detaylı Arama | Yardım | Bize Ulaşın | Şifremi Unuttum | Bayi Girişi | Blog
Google+ FaceBook Twitter
Popup

adet sepetinize eklenmiştir.

Toplam Fiyat:
Arkadaş Kitabevi > Kitap > Birsen Yayınları > Aydınlatma Tekniği
Aydınlatma Tekniği

Aydınlatma Tekniği

Birsen Yayınları
Adet:  
Seçtiğiniz adet sepete eklenecektir.
Fiyatlarımıza KDV dahildir.
%15 İndirim
Arkadaş Fiyatı: 42,5 TL
Etiket Fiyatı: 50 TL
Kazancınız: 7,50 TL
Kazanacağınız Puan: 85
Twitter Facebook Google + Tumblr More
Ürün Açıklaması
AYDINLATMA TEKNİĞİ - Muzaffer Özkaya - Turgut Tüfekçi
ÖNSÖZ
Bu kitabın temelini oluşturan 1968' de yazılıp, 2004' de 9. baskısı yapılan Aydınlatma Tekniği kitabının (Prof. Dr. Muzaffer Özkaya) çeşitli baskılarında kısmen güncelleştirmeler yapılmıştı. Ama aradan geçen 43 yıldaki gelişmeler artık kısmi güncelleştirmeler yerine, yeni bir kitap yazılmasını gerektirmiştir. Söz konusu kitabın çatısı aynen muhafaza edilerek, 2011 yılı teknolojisine uyıımhı bu kitap hazırlanmıştır.
Mühendisliğin uygulamalı bir bilim dalı olduğu, ancak iyi bir uygulamanın da çok iyi teorik temele dayandığı gerçeğinden hareket edilerek önce teorik, sonra da pratik bilgiler verilmiştir. Kitap, bir ders kitabı olduğu kadar pratikte aydınlatma ile uğraşan mimar ve elektrik mühendislerinin teorik bilgilerim tazelemelerini ve gerektiğinde de bir başvuru kitabı olarak kullanmalarını sağlayacak biçimde düzenlenmiştir.
Kitapta aydınlatma tebliğinin temelleri ve lâmbalar 9 bölümde incelenip, armatürler ele alındıktan sonra, 4 bölümde aydınlatma tasarımına ve hesaplarına ilişkin bilgiler verilmiş: fotometrik ölçmeleri, aydınlatmanın kumandası - kontrolü ve aydınlatmaya ilişkin iç tesisat bilgisi - hesaplarım kapsayan 2 bölümü takip eden elektrik kazalarına - yangınlarına karşı önlemleri ihtiva eden bölümle kitap bitirilmiştir. Bu son böliim konudan biraz uzak gibi görünmekle beraber aydınlatma ile uğraşanların elektrik enerjisinin tehlikeleri ve bunlara karşı korunma yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmaları gerektiğine inandığımızdan kitaba konulmuştur. Ayrıca konuların daha iyi anlaşılması için gerekli yerlere örnekler ve problemler ilave edilmiştir.
Yeri geldikçe okuyucularımıza yararlı olacağına inandığımız kişisel tecrübelerimizi, Türkiye'deki uygulamalar hakkında gözlemlerimizi ve ülkemize katkısı olacağına inandığımız görüşlerimizi aktarmaya çalıştık.
Kitabın öğrencilerimize, mühendis ve mimarlarımıza ve diğer okuyucularımıza faydalı olacağım ümit eder, basılmasında emeği geçenlere ayrı ayrı teşekkürü bir borç biliriz.
İstanbul, 24 Nisan 2011
Muzaffer Özkaya - Turgut Tüfekçi

Prof. Dr. Muzaffer Özkaya Hakkında
ITÜ Elektrik Fakültesi Kuvvetli Akım Kolu mezunu olup, doktorasını Stuttgart Teknik Üniversitesinde yapmıştır. İTÜ Elektrik Elektronik Fakültesi, İTÜ Mühendislik- Mimarlık Fakültesi, İTÜ Maçka Elektrik Fakültesi, KTÜ Elektrik Fakültesi, Yıldız Mühendislik-Mimarlık Akademisi Elektrik Bölümünde, Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde aydınlatma ve yüksek gerilim tekniği konularında çeşitli dersler vermiştir. Bu konularda üçü tercüme olmak üzere sekiz kitabı, 60ı aşkın makale, bildiri, konferans ve seminer notu vardır. İTÜde üç fakültede toplam 11 yıl dekanlık, 9 yıl İTÜ Senatosunda Fakülte temsilciliği yapmıştır. Çok çeşitli aydınlatma tesisinin tasarımını ve uygulama danışmanlığını yapmıştır.

Prof. Dr. Turgut Tüfekçi - İTÜ Elektrik Fakültesi
Kuvvetli Akım Kolu mezunu olup, doktorasını Prof. Dr. Muzaffer Özkayanın yönetiminde İTÜ Mühendislik-Mimarlık Fakültesinde yapmıştır. İTÜ Elektrik Elektronik Fakültesi, İTÜ Maçka Elektrik Fakültesi, İTÜ Sakarya Mühendislik Fakültesi ve Kocaeli Üniversitesinde aydınlatma, elektrik tesisleri ve yüksek gerilim tekniği konularında çeşitli dersler vermiştir. Bu konularda bir tercüme kitabı, 40ı aşkın makale, bildiri, konferans ve seminer notu vardır. Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği ve Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği değişiklik önerilerinin hazırlanmasında önemli katkısı olmuştur. Birçok aydınlatma tesisinin tasarımını ve uygulama danışmanlığını yapmıştır.
Ürün Detayı
ISBN: 9789755111049
Yazar Adı: M:Özkaya-T.Tüfekçi
Yayıncı: Birsen Yayınları
Dil: Türkçe
Cilt: Karton
En (cm): 13.50
Boy (cm): 21.50
Kağıt Cinsi: Avrupa Okuma Kağıdı
Baskı Sayısı: 1

Başa Dön