Yeni Üye | Üye Girişi | Sipariş Takibi | Favorilerim | Detaylı Arama | Yardım | Bize Ulaşın | Şifremi Unuttum | Bayi Girişi | Blog
Google+ FaceBook Twitter
Popup

adet sepetinize eklenmiştir.

Toplam Fiyat:
Çelik Yapılar

Çelik Yapılar

Birsen Yayınları
Adet:  
Seçtiğiniz adet sepete eklenecektir.
Fiyatlarımıza KDV dahildir.
%15 İndirim
Arkadaş Fiyatı: 42,5 TL
Etiket Fiyatı: 50 TL
Kazancınız: 7,50 TL
Kazanacağınız Puan: 85
Twitter Facebook Google + Tumblr More
Ürün Açıklaması
KİTAP II. BASKI HAKKINDA
Kitap, Proje mühendisleri ve Mühendislik Fakültelerinin İnşaat Mühendisliği Bölümlerindeki öğrenciler için kaynak kitap ve ders kitabı olarak kullanılmak üzere telif edilmiştir. Taşıma gücü yöntemi esas alınarak yazılan eser, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Şubat 2016 tarihinde uygulamaya konulan Çelik Yapıların Tasarım, Hesap ve Yapım Esasları Yönetmeliğine uygun olarak hazırlanmıştır. Amerikan Çelik Yapı Kurumu tarafından çıkarılan AISC 360-16 Yönetmelik taslağı, EC3 Avrupa Birliği Yönetmeliği ve çelik yapılarla ilgili temel kavramlara ve referans nitelikli uygulama örneklerine de yer verilmiştir. Kitabın son bölümünde çok katlı bir çelik yapı uygulama projesi örneği de yer almaktadır. Kitapta tüm yönetmeliklere ait tek bir notasyon sistemi kabul edilmiş olup, buna ait detaylı bir notasyon çizelgesi ve konu indeksi de bulunmaktadır. Aşağıda kitabın II. baskısında yer alan önsöz ve içindekiler görülmektedir.

ÖNSÖZ
Yapıların analiz, tasarım ve yapım aşamalarında mekaniğin temel teorik kuralları ve deneysel yöntemler ile elde edilen bilgi birikimlerinden hangilerinin ne ölçekte kullanılacağına dair esasların önceden belirlenmesi yapı mühendisliğinde önem arzeden başlıca konulardan biridir. Bir tasarımcının tasarımını yapacağı yapı ile ilgili vereceği kararların tümüne, kendi mühendislik formasyonunu kullanarak, sağlıklı çözümler getirebilmesi mümkün değildir. Bu aşamada yapı yönetmelikleri uygulamaya konulur, bu durum zorunlu ve vazgeçilemez bir konudur. Yönetmeliklerin yalnızca kural getiren, uygulamacıyı kısıtlayan düzenlemeler olarak görülmesi doğru değildir; bunlar aynı zamanda yönlendirici özelliklere de sahip olmalıdırlar. Yanı sıra gelişen analiz yöntemleri ve teknolojideki ilerlemeler yönetmeliklerin zaman içerisinde sürekli güncellenmelerini zorunlu kılmaktadır. Kitabın birinci baskısı yapılırken Türkiye'de yürürlükte olan 1980 yılında yürürlüğe giren TS 648 Çelik Yapıların Hesap ve Yapım Kuralları Yönetmeliği yukarıda özetlenen gereksinimleri hiçbir şekilde karşılama özelliğine sahip değil idi. Bu bakımdan adı geçen yönetmeliğe kitapta yer verilmesinden kaçınıldı. Birinci baskıda uluslararası düzeyde en güncel ve geçerliliği kanıtlanmış EC3 EN 1993-1-1 Avrupa yönetmeliği ve AISC 360-10 ABD yönetmeliği esas alındı. Geçen sürede önemli bir gelişme meydana geldi ve 4 Şubat 2016 tarihinde Çelik Yapıların Tasarım, Hesap ve Yapım Esasları (Çelik Yapılar Hakkında Yönetmelik-ÇYHY 2016) yönetmeliği yayımlandı. Yönetmelik AISC 360-16 taslak metnin geniş ölçekte yansıtılmasından oluşturulmuştur. Böyle bir yolun seçilmiş olması bize göre isabetli olmuştur, zira bunlar olabildiğince geniş katılımlı heyetler tarafından gerçekleştirilen, uygulamaları zaman süzgecinden geçmiş, başarısı kanıtlanmış, yerleşik yönetmeliklerdir; sürekli güncellenmesi gereğinden dolayı da dinamik yönetmeliklerdir; bu nedenle güncellenmeleri bir önceki versiyonlarına göre bizde olduğu gibi adeta devrim sayılabilecek değişiklikler içermezler. Bu bağlamda AISC 360-10 ve 16 yönetmelikleri konusunun çekirdeğine ilişkin önemli değişiklikleri içermez. Bu özellik uygulamacıların aniden konuya yabancı bir konuma düşmelerini önlemek bakımından da çok önemlidir.
Açıklanan gelişmeler doğrultusunda ikinci baskıda ÇYHY 2016'ya göre güncellemeler yapılmıştır, ancak bu güncelleme dolayısı ile yapılan değişiklikler birinci baskının belirtilen özelliği nedeni ile fazla değildir. Bu güncellemeler vesilesi ile yeniden bir gözden geçirme ve düzenlemeler de yapıldı ve bazı baskı yanlışları düzeltildi. Bu kapsamda olmak üzere mühendislerin ve akademisyenlerin kitapla ilgili bize yapacağı uyarılara minnettar kalacağımızı belirtmek istiyoruz.
M. Ruhi Aydın
Ayten Günaydın
Ürün Detayı
ISBN: 9789755116037
Yazar Adı: Ruhi Aydın
Yayıncı: Birsen Yayınları
Dil: Türkçe
Cilt: Karton
En (cm): 19,5
Boy (cm): 27,5
Kağıt Cinsi: 1.Hamur
Sayfa Sayısı: 413

Başa Dön