Yeni Üye | Üye Girişi | Sipariş Takibi | Favorilerim | Detaylı Arama | Yardım | Bize Ulaşın | Şifremi Unuttum | Bayi Girişi | Blog
Google+ FaceBook Twitter
Popup

adet sepetinize eklenmiştir.

Toplam Fiyat:
Arkadaş Kitabevi > Kitap > Adalet Yayınevi > Danistay Kanun Yararina Temyiz Kararlari (1984 - 2014)
Danistay Kanun Yararina Temyiz Kararlari (1984 - 2014)

Danistay Kanun Yararina Temyiz Kararlari (1984 - 2014)

Adalet Yayınevi
Adet:  
Seçtiğiniz adet sepete eklenecektir.
Fiyatlarımıza KDV dahildir.
%10 İndirim
Arkadaş Fiyatı: 58,5 TL
Etiket Fiyatı: 65 TL
Kazancınız: 6,50 TL
Kazanacağınız Puan: 117
Twitter Facebook Google + Tumblr More
Ürün Açıklaması
Olaganüstü kanun yollari arasinda kabul edilen kanun yararina temyiz, 2577 sayili Idari Yargilama Usulü Kanunu'nun -Kanun Yararina Temyiz- kenar baslikli 51. maddesinde düzenlenmistir.
Madde hükmü su sekildedir:
Kanun yararina temyiz :
Madde 51 1. Idare ve vergi mahkemeleri ile bölge idare mahkemelerinin kesin olarak verdigi kararlar ile istinaf veya temyiz incelemesinden geçmeden kesinlesmis bulunan kararlardan niteligi bakimindan yürürlükteki hukuka aykiri bir sonucu ifade edenler, ilgili bakanliklarin gösterecegi lüzum üzerine veya kendiliginden Bassavci tarafindan kanun yararina temyiz olunabilir.
2. Temyiz istegi yerinde görüldügü takdirde karar, kanun yararina bozulur. Bu bozma karari, daha önce kesinlesmis olan merci kararinin hukuki sonuçlarini kaldirmaz.
3. Bozma kararinin bir örnegi ilgili bakanliga gönderilir ve Resmi Gazete'de yayimlanir.
Bu kanun yolunun kabul edilis amaci; yürürlükteki hukukun ülke düzeyinde birlik içinde uygulanmasini saglamaktir . Diger bir ifadeyle kanun yararina temyiz ile usul ve esasa iliskin hukuk kurallarinin içtihat birligine uygun olarak uygulanmasi ve daha sonraki benzer davalarda mahkemelerin ayni hukuki yanlisligi yapmalarinin önlenmesi amaçlanmaktadir .
Idare ve vergi mahkemeleri ile bölge idare mahkemelerinin kesin olarak verdigi kararlar ile istinaf veya temyiz incelemesinden geçmeden kesinlesmis bulunan kararlarin kanun yararina temyizinin istenebilmesi için, bu kararlarin niteligi bakimindan -yürürlükteki hukuka aykiri- bir sonucu ifade etmesi, diger bir deyimle nihai hükmün tartismasinin yapilmasini gerektirecek nitelikte bir hukuka aykirilik bulunmasi gerekmektedir .
2577 sayili Idari Yargilama Usulü Kanunu'nun 51. maddesinde kanun yararina temyiz sebepleri, temyiz sebepleri kadar genis bir sekilde düzenlenmedigi gibi kanun yararina temyiz edilebilecek kararlar da sinirli olarak sayilmistir. Temyiz sebepleri, 2577 sayili Idari Yargilama Usulü Kanunu'nun 49. maddesinde üç bent halinde sayilmis ve -görev ve yetki disinda bir ise bakilmis olmasi-, -hukuka aykiri bir karar verilmesi- ve -usul hükümlerine uyulmamis olunmasi- bozma sebebi olarak kabul edilmistir. Kanun yararina temyiz sebepleri ise, kanunda temyiz sebepleri kadar genis bir sekilde düzenlenmemistir. Temyiz sebepleri arasinda yer alan -hukuka aykirilik- kanun yararina temyizde tek sebep kabul edilmis olup, usul ve esas hükümlerine uyulmamis olmasinin kanun yararina temyiz nedeni olusturabilmesi için yürürlükteki hukuka aykiri bir sonucun karar haline gelmis olmasi gereklidir . Yargilamada usul hükümlerine riayet edilmemis olmasi, ancak hukuka aykiri bir sonucun karar haline gelmesi durumunda, kanun yararina temyiz sebebi olabilir. Yoksa mücerret usul hükümlerine uyulmamis olmasi tek basina kanun yararina temyiz sebebi olarak yeterli degildir .
Idari Yargilama Usulü Kanunu'nun 51. maddesinde, Danistay?in inceleme yetkisi, sadece ileri sürülen temyiz sebepleri ile sinirlandirilmamistir. Kanun yararina temyiz isteminin; yanlis bir yargisal içtihadin yerlesmesini önleme amaci gözönüne alindiginda, ileri sürülmeyen baska bir temyiz sebebinin bulunmasi halinde kararin hukuka uygunlugu, bu sebep yönünden de incelenebilecektir .
Ayni maddede, -kesin olarak verilen- kararlarin da kanun yararina temyiz olunacagina iliskin açik bir düzenleme bulunmamakla birlikte, kanun yararina temyiz müessesesinin hukuka aykiri yargi karariyla bozulan hukuk düzeninin onarilmasi ve ülkede hukuk ve uygulama birliginin saglanmasi amaci göz önünde bulunduruldugunda, bu amacin dogal sonucu olarak, verildigi anda kesin olan kararlar ile temyiz incelemesinden geçmeden kesinlesmis olan kararlar, yürürlükteki hukuka aykiri sonuç ifade etmesi nedeniyle, çözümlenmis olan uyusmazliga etkili olmamak üzere kanun yararina bozulabilmektedir .
Elinizdeki çalismada, kanun yararina temyiz kararlari, 1980'den 2014 ortasina kadar taranmis ve bu süreçte toplam 30 yillik karar birikimi bir araya toplanarak okuyucunun istifadesine sunulmustur. Her karar için özet çikarilmis, karara iliskin künye bilgileri-anahtar kelimeler hazirlanmis ve kararlarin tam metinleri -yayinlandiklari tarih esas alinarak- siralanmistir. Karar metinlerinde geçen kamu kuruluslarinin isimleri oldugu gibi birakilmissa da diger gerçek ve tüzel kisi isimleri, (. . . ) seklinde gizlenmistir. Karar metinleri, Resmi Gazete'de basildigi haliyle aynen bu çalismaya alinmistir. Dolayisiyla kararlarda rastlanacak yazim yanlislarina da dokunulmadigi önemle belirtilmelidir. Ayni tarihte verilen birden fazla ayni içerikte karar varsa çalismada bunlarin sadece bir tanesine yer verilmis, digerlerinin künyesi, dipnotta yazilmakla yetinilmistir. Çalismanin en sonuna ise tüm kararlara iliskin -alfabetik sirasiyla- kavramlarin, -kararlarda bahsi geçen- kanunlarin indeksleriyle birlikte yil yil ne kadar karar verildigine iliskin bir tablo eklenmesi uygun görülmüstür.
Ürün Detayı
ISBN: 9786051464947
Yazar Adı: Ali Akkurt;Zübeyr Yildirim
Yayıncı: Adalet Yayınevi
Dil: Türkçe
Cilt: Karton
En (cm): 16
Boy (cm): 23,5
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Sayfa Sayısı: 688
Baskı Sayısı: 1

Başa Dön