Yeni Üye | Üye Girişi | Sipariş Takibi | Favorilerim | Detaylı Arama | Yardım | Bize Ulaşın | Şifremi Unuttum | Bayi Girişi | Blog
Google+ FaceBook Twitter
Popup

adet sepetinize eklenmiştir.

Toplam Fiyat:
Arkadaş Kitabevi > Kitap > Dönüşüm Yayınları > Demokratik Devrim mi Sosyalist Devrim mi
Demokratik Devrim mi Sosyalist Devrim mi

Demokratik Devrim mi Sosyalist Devrim mi

Dönüşüm Yayınları
Adet:  
Seçtiğiniz adet sepete eklenecektir.
Fiyatlarımıza KDV dahildir.
%21 İndirim
Arkadaş Fiyatı: 14,22 TL
Etiket Fiyatı: 18 TL
Kazancınız: 3,78 TL
Kazanacağınız Puan: 28
Twitter Facebook Google + Tumblr More
Ürün Açıklaması
Bu tartışma yalnızca ülkelerimiz açısından değil, aynı zamanda
bü­tün dünyada devrimci ve Marksist-Leninist hareket içinde yürüyen
önemli bir tartışma. Öncelikle emperyalizme bağımlı ülkeler açısından
kapitalist üretim ilişkilerinin egemenliği şartlarında bu tartışma
kaçınılmaz olarak kendini dayatıyor.
Ülke eğer kapitalistse, buna rağmen devrim aşaması demokratik devrim olabilir mi? Bağımlılık, ülkede bur­juvazinin yapısı, egemenliğinin biçimi, devrimin öznesi olan sınıf(lar)ın durumu ve karşılıklı ilişkileri, işçi sınıfının bilinç seviyesi, yoksul köylülükle ittifak seviyesi vb. devrim aşamasının belirlenmesinde ne öl­çüde; nasıl rol oynar? Bu ve benzeri sorular bugün hemen emperya­lizme bağımlı ve kapitalist üretim ilişkilerinin egemen hale gelmiş ol­duğu tüm ülkelerde devrimci ve Marksist-Leninistler arasında hararet­le tartışılıyor.


Bu tartışma burada toparlayıp yayınladığım belgelerden de görüleceği gibi, bundan bir süre ülkelerimizde Bolşevik Örgüt içinde de yürütülmüş olan bir tartışmadır. Ülkelerimiz Bolşevikleri, aslında kendi içlerinde yıl­lardan beri süren, 8. ve 9. Kongreleri arasında teorik çalışmanın merke­zinde duran bu tartışmayı 9. Kongrelerinde sonuçlandırarak demokratik devrim aşamasını temel alan bir programı kabul etmişlerdir.

9. Kongre belgelerinden görüleceği gibi, onlar, aynı zamanda örgü­tün içinde ve yakın çevresinde yürüyen bu tartışmanın, geniş devrim­ci kamuoyu önünde açıkça yürütülmemiş olmasının bir hata olduğunu özeleştirel olarak tespit etmişlerdir. Bu özeleştirel tespit temelinde elime geçen belgeleri devrimci kamuoyunun bilgisine sunmayı önemli bir gö­rev olarak kavrıyorum.

Elime geçen belgeleri üç ana başlık altında topladım.

I. Bölümde Bolşeviklerin devrim aşamaları konusunda yürüttükle­ri tartışmada demokratik devrim aşamasını savunan pozisyonla sosya­list devrim aşamasını savunan pozisyonun en geniş gerekçelerini içe­ren iki temel pozisyonun karşılıklı iki yazısını “Temel Tartışma Yazı­ları” başlığı altında topladım. Sözkonusu yazıların ilki Şefik S. Kanar imzalı “Halk demokrasisi devleti programı üzerine tavrım” başlıklı ya­zıdır. Bu yazı Bolşevik Örgüt içinde tartışmaya sunulmuş olan, dev­rim aşaması bağlamında Kuzey Kürdistan–Türkiye somutunda demok­ratik halk devrimi aşamasının gerekliliğini savunan Program Taslağını eleştiren bir yazıdır. Bu yazıdaki görüşler temelinde örgüt içinde ikin­ci bir Program Taslağı alternatif taslak olarak tartışmaya sunulmuştur.

Bu bölümün ikinci yazısı, İsmail Güzelce imzalı “Savaştan önce de­ğil, savaştan sonra övün! Sosyalist devrim için neden demokratik halk devrimi gerek?” başlıklı yazıdır. Sözkonusu yazı birinci yazıdaki gö­rüşleri eleştiren, demokratik halk devriminin gerekliliğini gerekçelen­diren bir yazıdır. Bu bölümde yayınladığım Şefik S. Kanar’ın ve İsmail Güzelce’nin sonraki birer yazısı da bu tartışmayı sürdüren yazılardır.

II. Bölümde bu tartışma süreci içinde Şefik S. Kanar tarafından ha­zırlanmış, kimi alıntıları ve notları içeren bir yazıyı yayınlıyorum.

III. Bölümde ise bu tartışma sürecinde BP örgütü içinden ve çevre­sinden gelen, tartışmaya katkı sunan yazılardan önemli bir bölümünü yayınlıyorum.

Umarım devrimci çevrelerde yürüyen tartışmalar açısından, Bolşe­viklerin yürütmüş olduğu tartışmanın belgeleri yararlı olur.
Ürün Detayı
ISBN: 9789758286058
Yazar Adı: H.Yeşil
Yayıncı: Dönüşüm Yayınları
Dil: Türkçe
Cilt: Karton
En (cm): 13.50
Boy (cm): 19.50
Kağıt Cinsi: Avrupa Okuma Kağıdı
Baskı Sayısı: 1

Başa Dön