Yeni Üye | Üye Girişi | Sipariş Takibi | Favorilerim | Detaylı Arama | Yardım | Bize Ulaşın | Şifremi Unuttum | Bayi Girişi | Blog
Google+ FaceBook Twitter
Popup

adet sepetinize eklenmiştir.

Toplam Fiyat:
Edirne Hatiralari

Edirne Hatiralari

Yapı Kredi Yayınları
Adet:  
Seçtiğiniz adet sepete eklenecektir.
Fiyatlarımıza KDV dahildir.
%26 İndirim
Arkadaş Fiyatı: 16,28 TL
Etiket Fiyatı: 22 TL
Kazancınız: 5,72 TL
Kazanacağınız Puan: 33
Twitter Facebook Google + Tumblr More
Ürün Açıklaması
Kâzim Karabekirin Edirne Hatiralari ilk defa okuyucu karsisina çikiyor.

Kâzim Karabekir Balkan Savasi sirasinda, kurmay binbasi rütbesiyle, Edirnenin muhafazasi için teskil edilmis olan Mevki-i Müstahkem Kumandanliginin birimlerinden olan, Onuncu Firkanin kurmay baskani olarak görev yapmaktadir. Edirnenin Bulgarlar tarafindan kusatilmasi ve düsüsü süresince bu görevini sürdürmüs, savasin Edirne bölümündeki safahati ile ilgili bütün olaylara dogrudan sahit oldugu gibi, özellikle kurmay baskani oldugu Onuncu Firka ile ilgili bütün harekâtin planlamasinda ve uygulanmasinda bizzat bulunmustur.

Tadimlik


Seferberlik

18 Eylül 1328 [1 Ekim 1912] Sali

20 Sevval 4.40 ögleden sonra Edirne mevki-i müstahkemi kumandanligindan umumi seferberlik emri geldi. (Kale seferberlik tertibatini müsir kroki ve nizam-i harpler de beraber)

Mülâhazat: Henüz düsman memurîn-i siyasiyesi bile Edirne de bulundugundan bu tertibatin nesri muvafik görülmeyerek kitaata teblig edilmedi ise de kitaat-i saire tarafindan bölüklere varincaya kadar nesrolundugu maatteessüf görüldügünden mevki-i müstahkem erkân-i harbiyesi ikaz edildi.

Bilahare kolordudan da ayni emir geldi. Sirp ve Bulgar ordularinin da seferberlige basladiklari anlasildi. Vakt-i hazarda firkaca yapilan seferberlik muhtirasi mucibince ise baslanildi. Mezkûr muhtiranin muhteviyati sudur: Firka erkân-i harbiyesince yapilacak isler:

Birinci gün:
1- Seferberlik emrinin alindigi saat ve dakikanin emri veren makama bildirilmesi
2- Piyade, topçu alaylarina, nisanci taburlarina ve ikinci hudut bölügüne seferberlik emrinin tebligi (Isbu emir kasadaki zarflar derununda hazirdir. Bos yerlerinin imlâsiyla tevzi olunacaktir.)
3- Sevk komisyonu için üçüncü nisanci taburunun ikinci bölügünden Mülâzim-i Sâni Mustafa Efendi ye ikmal efrat ve hayvanatina ait cetveller verilerek istasyona götürülecektir.
4- Vesait-i nakliye komisyonuna piyade ve topçu alaylarindan ve nisanci taburundan birer zabit i zami. (Kasada hazir cetveller yedlerine verilerek.)
5- Cephanelikteki cephanenin kitaata tevzii.
6- Muhabere varakalarini havi cüzdanlarin, flama muhabere varakalarinin ve haritalarin kitaat yaverlerine tevzii. (Bir numarali dolapta cüz-i tamlara zarflar derununda ayrilmistir.)
7- Firka karargâhinin seferber hâle vazi (Kimlerin nereye tayin olacagini gösterir cetvelin tatbiki.)
8- Firkaya ilhak olunacagi bildirilen Dimetoka daki süvari Dokuzuncu Alaya mensup bölügün Edirne ye celbi.
9- Hudut bölügüne talimat. (Kasada zarfta hazirdir)

Mütebaki günlerde:
1- Firka setr tertibatina ait emirlerin müfrezelere hîn-i hareketlerinde tevdi ve tefhimi. (Mintika mintika emirler kasada zarflar derunundadir. Tarih ve alay numaralari imlâ olunacaktir.)
2- Helyosta müfrezesinin celbi ve müfrezelere tevzii.
3- Kisladan kitaat çikmaya baslar baslamaz aksam yoklamalarinin koguslarda icrasiyla duâ-yi padisahînin kalben yapilmasi.
4- Kislanin cami-i serif kapisinin seddi ve kisla muhafazasina ve ikmal efradinin mensup olduklari kitalara sevkine nezaret için nisanci taburundan bir bölük tahsisi.
5- Sarayakpinarda Arnavut Mustafa Aga nin hanesinin firka karargâhi ve bunun garbi yakinindaki çiftlik binalarinin firka tevzi ambari olmasi muvafik oldugundan buralarin ihzari.
6- Sarayakpinardaki su membai hazinesinin ve firka tevzi ambarinin muhafazasi için nisancidan bir bölük tahsisi.
7- Sarayakpinarda Mihaliç-Edirne telefon hattindan istifade ederek telefon merkezi tesisi. (Kisladaki büyük makinelerden biri alinacaktir.)
8- Sarayakpinarda sahra postanesi tesisi.
Ürün Detayı
ISBN: 9789750816673
Yazar Adı: Kâzım Karabekir
Yayıncı: Yapı Kredi Yayınları
Dil: Türkçe
Cilt: Karton
En (cm): 16,5
Boy (cm): 24
Kağıt Cinsi: Avrupa Okuma Kağıdı
Sayfa Sayısı: 272
Baskı Sayısı: 1

Başa Dön