Yeni Üye | Üye Girişi | Sipariş Takibi | Favorilerim | Detaylı Arama | Yardım | Bize Ulaşın | Şifremi Unuttum | Bayi Girişi | Blog
Google+ FaceBook Twitter
Popup

adet sepetinize eklenmiştir.

Toplam Fiyat:
Arkadaş Kitabevi > Kitap > Seta Yayınları > Enine Boyuna Türkiye
Enine Boyuna Türkiye

Enine Boyuna Türkiye

Seta Yayınları
Adet:  
Seçtiğiniz adet sepete eklenecektir.
Fiyatlarımıza KDV dahildir.
Bu ürünün baskısı yok
%21 İndirim
Arkadaş Fiyatı: 11,85 TL
Etiket Fiyatı: 15 TL
Kazancınız: 3,15 TL
Kazanacağınız Puan: 24
Twitter Facebook Google + Tumblr More
Ürün Açıklaması
Uluslararası sistemin önemli aktörlerinden biri olma yolunda hızla ilerleyen Türkiye, bölgesel etki gücünü artırmakta ve bir denge unsuru olarak gücünü pekiştiriyor. Ancak Avrupa Birliği üyelik müzakereleri, Kıbrıs sorunu, Türk-Ermeni ilişkileri, Türkiye-ABD ilişkileri, Irak başta olmak üzere Ortadoğudaki gelişmeler sıcak tartışma konuları olarak Türkiyenin gündemindeki yerini koruyor. Öte yandan laiklik ve din, Kürt sorunu, Alevilik meselesi, anayasaya değişikliği, yargının tarafsızlığı ve medya-siyaset ilişkileri gibi konular iç politika tartışmalarının odağında yer almaya devam ediyor.
SETA, ortak bir aklın inşasına katkıda bulunmak ve tarihe bir not düşmek amacıyla, yakın gelecekte de Türkiyenin gündeminde kalmaya devam edecek konulara ilişkin tartışmaları ve yüzleşmek zorunda olduğu sorunlara ilişkin toplumun farklı kesimlerini temsil eden aydın, düşünür ve politikacıların görüşlerini ve çözüm önerilerini kamuoyu ile paylaşmak üzere Enine Boyuna Türkiye kitabını kamuoyunun ilgisine sunmaktadır. Kitap, sunuculuğunu SETA Genel Koordinatörü Dr. İbrahim Kalının yaptığı ve 2007-2008 yayın döneminde TRT-1 ekranlarında yayınlanan Enine Boyuna tartışma programının çeşitli bölümlerinin kayıt çözümlerini içeriyor. Türkiyenin sorunlarına ilgi duyan, gündemdeki konuların arka planını merak eden ve geleceğe yönelik bir perspektif geliştirmek isteyen herkesin bu kitabı merakla okuyacağına inanıyoruz.
***
Bir taraftan Avrupa ile bütünleşmeye çalışan, diğer yandan yakın coğrafyasına açılarak tarihi miras ve sorumluluklarına yeniden sahip çıkan Türkiye, köklü değişimlere sahne oluyor. Küreselleşme, Avrupa Birliği üyelik müzakereleri, uluslararası sisteme entegrasyon ve toplumsal tabandan yükselen talepler Türkiyeyi pek alışık olmadığımız yenilikler ile yüze yüze bırakıyor. Modernleşmenin sancılı süreçlerinden geçerek merkeziyetçi ve elitist bir siyasi yapı ile homojen bir kültürel kimlik tercihinin uzun yıllar belirleyici olduğu Türkiye, bugün gelinen noktada, soğuk savaş döneminin tortularını geride bırakmakta ve geçmişi ile yüzleşerek merkez bir ülke olma yönünde ilerlemektedir.
21. yüzyıl, yerel ile evrenseli ortak bir zeminde buluşturmaya başlayan Türkiyeye bir yandan yeniden yapılanma fırsatları sunuyor ama aynı zamanda onu, uzun yıllar ihmal ettiği ve tartışmaya açmaya çekindiği sorunlar ile de yüzleşmeye zorluyor. Genel olarak bakıldığında söz konusu fırsat ve değişimi birbiriyle ilintili iki ana eksen etrafında değerlendirmek mümkün: İlki, Türkiyenin dış dünya ve uluslararası sistemle kurduğu yeni ilişkiler; ikincisi ise artan toplumsal taleplerin yarattığı değişim beklentisi ve iç siyasi gelişmelerin aldığı yeni biçimler.
Uluslararası sistemin önemli aktörlerinden biri olma yolunda hızla ilerleyen Türkiye, bölgesel etki gücünü artırmakta ve bir denge unsuru olarak gücünü pekiştirmektedir. Ancak Avrupa Birliği üyelik müzakereleri, Kıbrıs sorunu, Türk-Ermeni ilişkileri, Türkiye-ABD ilişkileri, Irak başta olmak üzere Ortadoğudaki gelişmeler sıcak tartışma konuları olarak Türkiyenin gündemindeki yerini korumaktadır. Öte yandan laiklik ve din, Kürt sorunu, Alevilik meselesi, anayasaya değişikliği, yargının tarafsızlığı ve medya-siyaset ilişkileri gibi konular iç politika tartışmalarının odağında yer almaya devam ediyor. Kuşkusuz Türkiyede değişimin yönünü belirleyecek olan, bütün bu sorunlar üzerine cesaretle gidilmesi ve rasyonel müzakerelerin yürütülmesine ilişkin kararlılık olacaktır.
Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA)nın yayınladığı bu kitap, Türkiyenin istese de istemese de yüzleşmek durumunda olduğu sorunlara ilişkin toplumun farklı kesimlerini temsil eden aydın, düşünür ve politikacıların görüşlerini yansıtıyor. Kitap, sunuculuğunu SETA Vakfı Genel Koordinatörü Dr. İbrahim Kalının yaptığı ve 2007-2008 yayın döneminde TRT-1 ekranlarında yayınlanan Enine Boyuna tartışma programının çeşitli bölümlerinin kayıt çözümlerini içeriyor. Türkiyenin gündemindeki konuların tartışmaya açıldığı Enine Boyuna programına farklı görüşleri savunan saygın uzmanlar, aydınlar, düşünürler, gazeteciler, akademisyenler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile politikacılar katıldı. Türkiye toplumundaki fikri çeşitlilik ve siyasi yelpazedeki görüş farklılıklarının dengeli biçimde yansıtıldığı Enine Boyuna programı, mahalle baskısı ve muhafazakarlaşmadan, laiklik ve din özgürlüğüne, Kürt ve Alevi sorunundan, AB üyeliği ve demokratikleşmeye, medya-siyaset ilişkilerinden, yargı reformu ve sivil anayasaya kadar bir dizi konuda derinlikli tartışmaları ekrana taşıdı.
SUNUŞ
1. Bölüm: MAHALLE BASKISI
2. Bölüm: TÜRKİYENİN STRATEJİK DERİNLİĞİ VE KÜRESEL GELİŞMELER
3. Bölüm: POLİTİK PSİKOLOJİ AÇISINDAN KİMLİK, YAS VE ÇATIŞMA
4. Bölüm: ALEVİLİK VE ALEVİLER
5. Bölüm: KÜRT SORUNU
6. Bölüm: ÖZGÜRLÜKLER VE BAŞÖRTÜSÜ SORUNU
7. Bölüm: TÜRK MEDYASI NE DURUMDA?
8. Bölüm: DİN, POPÜLER KÜLTÜR VE SİYASET
9. Bölüm: YARGININ SİYASETLE İMTİHANI
10. Bölüm: DEMOKRATİKLEŞME VE AK PARTİYE KAPATMA DAVASI
11. Bölüm: HUKUK DEVLETİ VE SİYASİ PARTİLERİN KAPATILMASI
12. Bölüm: CHPNİN YENİ TÜRKİYE İLE SINAVI
13. Bölüm: SİYASİ YÖNSÜZLÜK
14. Bölüm: MUHAFAZAKÂRLAŞMA
15. Bölüm: ORTADOĞUDA YENİ GÜÇLER DENGESİ
16. Bölüm: YARGININ SİYASALLAŞMASI VE BAŞÖRTÜSÜ KARARI
17. Bölüm: YENİ BİR ANAYASA MÜMKÜN MÜ?
Ürün Detayı
ISBN: 9786054023042
Yazar Adı: İbrahim Kalın
Yayıncı: Seta Yayınları
Dil: Türkçe
Cilt: Karton
En (cm): 14.50
Boy (cm): 24.50
Kağıt Cinsi: Avrupa Okuma Kağıdı
Sayfa Sayısı: 193
Baskı Sayısı: 1

Başa Dön