Yeni Üye | Üye Girişi | Sipariş Takibi | Favorilerim | Detaylı Arama | Yardım | Bize Ulaşın | Şifremi Unuttum | Bayi Girişi | Blog
Google+ FaceBook Twitter
Popup

adet sepetinize eklenmiştir.

Toplam Fiyat:
Arkadaş Kitabevi > Kitap > Fotoğraf Notları Sayı:6-7
Fotoğraf Notları Sayı:6-7

Fotoğraf Notları Sayı:6-7

Adet:  
Seçtiğiniz adet sepete eklenecektir.
Fiyatlarımıza KDV dahildir.
%21 İndirim
Arkadaş Fiyatı: 3,95 TL
Etiket Fiyatı: 5 TL
Kazancınız: 1,05 TL
Kazanacağınız Puan: 8
Twitter Facebook Google + Tumblr More
Ürün Açıklaması
Hayatı fotoğraflarla anlamayı ve anlatmayı deneyen Türkiye’nin tek foto-röportaj dergisi Fotoğraf Notları’nın birleştirilmiş “Bahar-Yaz” sayısı kitapçılarda yerini aldı. Galata Fotoğrafhanesi Fotoğraf Akademisi tarafından hazırlanan Fotoğraf Notları Dergisi’nin yeni sayısı yayımlandı.

Dergide yer alan ilk foto-röportaj, Ermeni asıllı Kanadalı fotoğrafçı Berge Arabian’ın “Hasret” adlı çalışması. Arabian, Anadolu’dan Suriye’ye, oradan Lübnan’a ve nihayetinde Kanada’ya, uzun bir göç mevsiminden geçip giden annesini bir ağıt ağırlığındaki fotoğraflarla ölümsüzleştiriyor. Bir evladın annesinin son yıllarına tanıklığından ortaya çıkan fotoğraflar vedalaşmanın hüznüyle dolu.

Dergideki bir diğer çalışma, Ermenistanlı fotoğrafçı Mery Agakhanyan’ın… Ülkesinin uzak köylerindeki hayatı görünür kılmak için çektiği fotoğraflardan oluşan “Her gün aynı düne uyanmak”, ulusal kimliklerin ötesinde bildik, tanıdık sorunlarla başa çıkmaya çalışan insan hikâyelerini barındırıyor. Agakhanyan’ın, “Bu benim için sıradan bir proje değil” dediği çalışması, acılarını derinlerinde hissettiği terk edilmiş ve hatta gözden çıkartılmış köylülerin hayatlarını daha iyi koşullarda sürdürmeleri için onların sesine kulak vermeyi deniyor. “Belki bilirsiniz,” diyor Agakhanyan, “ Ermeni ulusu Yahudiler gibi, Asurlar gibi dünyanın en eski uluslarındandır. Toprağa ve köylüleri baktığımda bu antik geçmişe karşıt olarak, onları utandıracak derecede yorgun ve bitkin olduklarını gördüm. Toprak yorgun, köylü bıkmış durumda ve bu zorlu yaşamın içinde birbirleriyle varolmaya çabalıyorlar.”

“Filistinli Mülteciler” adlı foto-röportajı gerçekleştiren Gülnur Güner, Ürdün’deki süresiz misafirler olarak andığı Filistinli mültecilerin yaşamak zorunda kaldıkları kamplardaki hayatları bir kez daha görünür kılarken, İsrail’in yıllardır sürdürdüğü işgal, saldırı ve abluka uygulamalarıyla yurtlarından edilen binlerce insanın bugünkü durumunu ve geleceğini düşünmemize yardımcı oluyor.

Fotoğraf Notları’nın önceki sayılarında “Kuzey Irak” çalışması yayımlanan Cemil Batur Gökçeer, bu kez “Bahçede Biri Var” ile Çukurca’yı anlamaya ve anlatmaya çalışıyor. Gökçeer fotoğraflarıyla, 2007-2009 yılları arasında yaptığı yolculuklarla yakından tanımaya uğraştığı Kürt halkının beklentilerini, endişelerini, korkularını hissetmemize yardımcı oluyor.

Fotoğraf Notları’ndaki bir başka foto-röportaj, gazeteci, fotoğrafçı dostumuz Ahmet Şık’ın “Mayın” adlı çalışması. Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınıp halen tutuklu olarak yargılanmayı bekleyen Şık’ın bu durumu adalete olan zaten sarsılmış güveni neredeyse tümüyle yok ediyor. Fotoğraf Notları, tutukluluk sürelerinin çeşitli gerekçelerle uzatılarak kendiliğinden bir cezalandırmaya dönüştürüldüğü hukuk sisteminde pek çok örneğini gördüğümüz adalet duygusuna ters düşen uygulamaların, düşünce ve ifade özgürlüğünün önündeki en büyük engel olduğunu bir kez daha vurgulamak için Ahmet Şık’ın üç yıl önce kitaplaştırdığı “Mayın” çalışmasından küçük bir kesidi, Özcan Yurdalan’ın metniyle birlikte sayfalarına taşıyor.

Aykan Özener’in fotoğrafları ve Murat Göç’ün metniyle ortaya çıkan “Boşaltılmış Köy Okulları” adlı foto-röportaj, öğrencisini, öğretmenini, okulunu ticari bir bakışla algılamaya başlayan devletin bir kez daha umursamızlıkla yazdığı yeni bir gözden çıkarma hikâyesini anlatıyor. On yıl kadar önce başlayan taşımalı eğitimin sonucu olarak boşaltılan köy okullarının Özener’in fotoğraflarında görünen hâli, devleti yeniden sorgulamayı bir varoluş sorunu olarak kaçınılmaz kılıyor.

Galata Fotoğrafhanesi Fotoğraf Akademisi’nin yayımladığı dergi, Mehmet Kaçmaz, Murat Yaykın, Özcan Yurdalan, Vedat Ateş ve Yücel Tunca’dan oluşan bir yayın ekibi tarafından hazırlanıyor.
Ürün Detayı
ISBN: 9771309366005
Yazar Adı: Kolektif
Dil: Türkçe

Başa Dön