Yeni Üye | Üye Girişi | Sipariş Takibi | Favorilerim | Detaylı Arama | Yardım | Bize Ulaşın | Şifremi Unuttum | Bayi Girişi | Blog
Google+ FaceBook Twitter
Popup

adet sepetinize eklenmiştir.

Toplam Fiyat:
Arkadaş Kitabevi > Kitap > Kalkedon > Geleceğin Sosyalizmi – Sosyalizm ve Demokrasi için Arayışlar
Geleceğin Sosyalizmi – Sosyalizm ve Demokrasi için Arayışlar

Geleceğin Sosyalizmi – Sosyalizm ve Demokrasi için Arayışlar

Kalkedon
Adet:  
Seçtiğiniz adet sepete eklenecektir.
Fiyatlarımıza KDV dahildir.
%20 İndirim
Arkadaş Fiyatı: 22,4 TL
Etiket Fiyatı: 28 TL
Kazancınız: 5,60 TL
Kazanacağınız Puan: 45
Twitter Facebook Google + Tumblr More
Ürün Açıklaması
Bu kitap Renmin Üniversitesi Marksizm kürsüsü öğretim görevlilerinin yürüttükleri ortak bir akademik araştırma projesinin ürünlerini içermektedir. Kitap Geleceğin Sosyalizmi Üzerine, Bauillard'ın Simülark Düzeni, Post-modern Feminizm, Roemer'in Emek Dışı SömürüTezi, Ekolojik-Marksizm, Post-modern Marksizm, 20. Yüzyıl Sosyalizmi, Radikal Demokrasi, Yeni-Emperyalizm, Pazar Sosyalizmi, Post-Modernizm, Renk Devrimleri ve Post-Marksizm olmak üzere 10 bölüm içermektedir.

Kitabın yazıldığı günlerde, ABD'den tüm dünyaya yayılan mali sermaye krizi ve bölgedeki taşları yerinden oynatan Arap dünyasındaki sarsıcı olaylar henüz ortaya çıkmamıştı. Fakat bu kitaptaki düşüncelerin önemli bir bölümü tamı tamına bu olayların habercisi olan gelişmelerin keskin gözlerle gözlemlenmesi ve analizi üzerinde şekillenmiştir. Kitapta J. Bellamy Foster'in de vurguladığı gibi, yine de son sözü ilerde nihai olarak halkların söyleyeceği ve yeni-emperyalizmin barikat ve havuzlama çabalarının yeni bir isyan çağını açacağı kesindir.

Jean Baulliard, Fransa'yı olduğu kadar tüm dünyanın ilgisini üzerine çeken bir düşünür olarak, eleştirmenler tarafından "post-modernizme karşı olan post-modern radikal" olarak değerlendirilmiştir. Kitapta düşünürün başlıca eserleri ve düşüncesinin geçirdiği ilginç evrim ve geç döneminde geliştirdiği radikal post-modern simülark düzeni teorisi ele alınmaktadır.

Yeni-emperyalizm eski silahları günün koşullarına göre dönüştürerek, silahlı güçleri ile başaramadığı değişimleri "barışçıl" yollarla gerçekleştirmeye çalışmaktadır. 1960 ve 70'lerde sosyalist ülkeleri hedefleyen kadife devrimler, bugün renk devrimleri olarak eski sosyalist ülkeleri tamamen batılılaştırma ve kumanda edilen ülkeler haline dönüştürme amacıyla kullanılmaktadır. Araştırma, Batı destekli bu renk devrimlerinin analizi ile yeni-emperyalizmin bu boyutuna ışık tutmaktadır. 1990'ların ikinci yarısından itibaren Türkiye solunun bir bölümünün Türkiye için de bir "renk devrimi" teorisi ürettiği dikkate alındığında, bu analizin tartışmaya önemli bir katkı sağlayacağını söyleyebiliriz.

Klasik Marksizm ve klasik sosyalizm işçi sınıfının kapitalizmin sonuçlarına karşı çeşitli mücadelelerinin bir yansıması idi, ve doğuşundan hemen kısa bir dönem sonra Rusya'da bir tez olmaktan çıkarak elle tutulur bir gerçeklik halini almıştı. Fakat asıl sorun sosyalizmin inşası ile birlikte başlıyordu. Hayatın dönüştürülmesi, klasik öngörü ve düşüncelerin yenilenmesini ve yeni yaratıcı deney ve arayışları talep ediyordu. Sosyalist güçlerin Sovyetler Birliği ve Doğu Avrupa'da 1980'lerin sonu ve 1990 başlarında aldığı ve tüm dünyada sosyalist ve ilerici güçleri sarsan büyük yenilgi, tekelci kapitalist güçlerin karşı karşıya bulundukları aşılmaz çelişmeleri ortadan kaldıran bir sonuca yol açmış mıdır? Veya bu yenilgi 65 yıla sığdırılan muazzam başarıları önemsiz ve değersiz kılmayı başarabilir mi?
Ürün Detayı
ISBN: 9786055679235
Yazar Adı: Zeng Zhisheng
Yayıncı: Kalkedon
Dil: Türkçe
Cilt: Karton
En (cm): 16.50
Boy (cm): 24.50
Kağıt Cinsi: Avrupa Okuma Kağıdı
Baskı Sayısı: 1

Başa Dön