Yeni Üye | Üye Girişi | Sipariş Takibi | Favorilerim | Detaylı Arama | Yardım | Bize Ulaşın | Şifremi Unuttum | Bayi Girişi | Blog
Google+ FaceBook Twitter
Popup

adet sepetinize eklenmiştir.

Toplam Fiyat:
Arkadaş Kitabevi > Kitap > Birsen Yayınları > Geleneksel Yapılar ve Mekânlar
Geleneksel Yapılar ve Mekânlar

Geleneksel Yapılar ve Mekânlar

Birsen Yayınları
Adet:  
Seçtiğiniz adet sepete eklenecektir.
Fiyatlarımıza KDV dahildir.
%15 İndirim
Arkadaş Fiyatı: 21,25 TL
Etiket Fiyatı: 25 TL
Kazancınız: 3,75 TL
Kazanacağınız Puan: 42
Twitter Facebook Google + Tumblr More
Ürün Açıklaması
ÖNSÖZ
Geleneksel yapılar ve oluşturdukları yerleşmeler, benim için, öğrencilik yıllarıma uzanan bir ilgilenme ve inceleme alanı olmuştur. ODTÜde mimarlık öğrenimime başladığım yıl, Mimarlığa Giriş dersi kapsamında, Ankara-Kaleiçi Hisar mahallesi alan çalışması ile başlayan ilk tanışma Kapadokya bölgesi yerleşmeleri, Çankırı ve Kastamonu gezileri ile zenginleşti. Geleneksel yerleşme ve yapılara ve bunların özelliklerine giderek artan bir ilgi ile bakmaya başladım. İzmirde doğup büyüdüğüm çevrede ve mimarlık okulu arkadaş grupları ile yaptığım Söke, Milas, Güllük, Bodrum v.b. geziler, almakta olduğum mimarlık eğitiminin de etkisi ile, bana önemli görsel edinimler sağladı.
Mimarlık okulundan mezuniyetimi izleyen yıllarda, İzmirde asistan olarak görev aldığım E.Ü.Mimarlık Yüksek Okulunda Geleneksel Mimarlık Araştırmaları birçok öğretim üyesinin ilgi alanına girmekte idi. Bunlar arasında Prof. Dr. Doğan Tuna ve Öğr. Gr. Yılmaz Tosun önemli yer tutmaktadır. Egenin zengin mimarlık birikiminin verdiği olanaklar içinde Doğan hoca öğrencileri ile rölöve çalışmaları yürütüyor, Kula Evleri kitabını kendi olanakları ile yayımlayan Yılmaz Tosun ise geleneksel yerleşmeler konusunda doktora tez çalışmalarını yapıyordu Her iki hocaya da, öğrenciler ile birlikte, gerek alan çalışmalarında, gerekse diğer çalışmalarda yardımcı oldum. Benim ilgi alanım olan kuramsal ağırlıklı tartışmalar yerine, saptamalar ve betimlemeler üzerinde yoğunlaşan İzmirdeki çalışma ortamı bana, yöre mimarilerini tanımam açısından önemli ışıklar tuttu ve kol; ulaşılamayacak görsel zenginlikler kazandırdı.
Kentsel Tasarım dalında gerçekleştirdiğim yüksek lisans öğrenimi süresince, Muğla kenti ile ilgili çalışmalara ağırlık veren bir grup içim bulundum ve bu edinimler ilerleyen yıllarda benim için çok yararlı oldu.
1981-88 yılları arasında, Suudi Arabistanda, Cidde Kral Abdülaziz Üniversitesinde öğretim üyesi olarak görev yaptım. Görevim süresine başta Hicaz bölgesi olmak üzere, ülkenin birçok yöresindeki geleneksel mimarileri gezme ve inceleme olanağım oldu. KAAU Araştırma Enstitüsünden aldığım araştırma projesi çerçevesinde Cidde, Mekke Medine ve Taif kentlerinde çalışmalar yaptım; fotoğraf çekmenin yası olduğu Suudi Arabistanda üniversitenin sağladığı özel izinle geleneksel mimarileri resimledim. Seksenli yılların başlarında Hicaz kentlerin geleneksel kent dokuları henüz yıpranmamıştı. Yer yer yıkımlar olsa d önce Medine, daha sonra Taifde izlenen büyük çaplı yıkımlar hem başlamamıştı. İlerleyen yıllarda yıkımlar hızlandı ve Ciddenin küçük I bölümü dışında Hicaz kentlerinin geleneksel dokuları tümü ile ortadan kaldırıldı. Bu kitapta yer alan yapıların nerede ise tamamı şu anda yıkılmış durumdadır. Hicazda yaşadığım süre içinde, başta birçok Avrupa ülke olmak üzere ABD, Singapur ve Malezyaya geziler gerçekleştirdim, l geziler süresince araştırmalar yaptım. Hicazda bulunduğum yılları kariyerim açısından esas önemi, konu ile ilgili bilgilenmelerin yan ısır kuramsal araştırmaları da yürütecek zaman ve olanakları elde edebilir olmamdır.
Yurt içinde ve dışında katıldığım bilimsel toplantılarda çok sayıda suni gerçekleştirdim, daha önemlisi geleneksel mimarlık çalışmalarının yerli \ yabancı uzmanları ile tanışma olanağı buldum. Öğretim üyesi olarak gön yaptığım mimarlık okullarında lisans ve yüksek lisans düzeyinde geleneksel mimarlık dersleri ve araştırmaları başlattım, bu konuda yüksek lisans ve doktora tezleri yönettim. Bu kitabın ortaya çıkması yukarıda sıralanan gözlem, edinim ve çalışmalar sonucunda olmuştur. Ayrıca, çalışmanın gerçekleşmesi ve kitaba dönüşmesinde emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Bunların başında eşim Doç. Dr. Özen Eyüce gelmektedir. Hikmet Sivri Gökmen, Kıvılcım Keskiner, Yasemin Sayar, Özlem Erdoğdu Erkarslan, Emre Ergül, Turgut Çıkış, Deniz Özkut, Can Kaya alan çalışmaları ve rölöve çizimlerinde yardımcı oldular, kendilerine teşekkürü bir borç bilirim.
Ürün Detayı
ISBN: 9789755114309
Yazar Adı: Ahmet Eyyüce
Yayıncı: Birsen Yayınları
Dil: Türkçe
Cilt: Karton
En (cm): 13,5
Boy (cm): 19,5
Kağıt Cinsi: 2.Hamur

Başa Dön