Yeni Üye | Üye Girişi | Sipariş Takibi | Favorilerim | Detaylı Arama | Yardım | Bize Ulaşın | Şifremi Unuttum | Bayi Girişi | Blog
Google+ FaceBook Twitter
Popup

adet sepetinize eklenmiştir.

Toplam Fiyat:
Arkadaş Kitabevi > Kitap > Birsen Yayınları > Gemi İnşaatı(Güverte ve Makine için)
Gemi İnşaatı(Güverte ve Makine için)

Gemi İnşaatı(Güverte ve Makine için)

Birsen Yayınları
Adet:  
Seçtiğiniz adet sepete eklenecektir.
Fiyatlarımıza KDV dahildir.
%15 İndirim
Arkadaş Fiyatı: 25,5 TL
Etiket Fiyatı: 30 TL
Kazancınız: 4,50 TL
Kazanacağınız Puan: 51
Twitter Facebook Google + Tumblr More
Ürün Açıklaması
ÖNSÖZ
Gemiler, kullanım amaçlarına, taşıyacakları yüklerin cinsine ve seyir yaptıkları bölgelere göre değişik tiplerde, değişik tonajlarda ve değişik özellikte tekne malzemesi kullanılarak inşa edilmektedirler. İnşa edildikleri malzemeye göre aşağıdaki gibi sınıflandırılırlar.
Ağaç malzemeden,
Plastik malzemeden,
Alüminyum gibi yumuşak ama bilinen ergitme kaynak yöntemleriyle -birleştirme uygulamaları- zor olan metallerden,
Çelik malzemeden,
Beton malzemeden,
Kompozit malzemelerden inşa edilen gemiler.
Konstrüksiyonda kullanılan yapı malzemeleri çelik gibi metal içerikli olan gemiler, konstrüksiyon türlerine göre smıflandırıldığı zaman, Perçinli Konstrüksiyon ve Kaynaklı Konstrüksiyon olmak üzere başlıca iki türlüdür. 1917 yılından itibaren perçinli konstrüksiyon yöntemlerinden vazgeçilerek, günümüzde artık tamamen kaynaklı konstrüksiyon yöntemleri kullanılmaya başlanmıştır.
Kaynak konusu, yelpazesi oldukça geniş olan ve bir o kadar da kompleks nitelikli konuların başında gelir. Yapılış şekline göre manuel, yarı mekanize, tam mekanize ve otomatik; işlemin cinsine göre eritme kaynağı ve basınç kaynağı ; işlemin metalürjik özelliklerine göre ergitme fazlı ve katı fazlı kaynak yöntemleri ; işlemin gerçekleştirme amacına göre de birleştirme kaynağı ve dolgu kaynağı olarak çeşitli gruplarda İncelenmektedirler.
Bu kitapta yer alan bilgiler, günümüz koşullarında gerçekleştirilmekte olan gemi inşa yöntemleri ve gemi inşaatı konusunda fikir sahibi olmayı amaçlayanlara yardımcı olmak amacıyla yazılmıştır.
Bunun yanında, güvertecilerin ve gemi makine işletmecilerinin de bilgi sahibi olmalarında yarar olacağı düşünülen konulara değinilmiştir.
Kitap içerisinde yer alan konuların belirli kısımları, literatürde mevcut bulunan bilgilerden derlenerek oluşturulmuştur. Zira, yararlanılan kaynaklar kitabın son kısmındaki referanslar bölümünde detaylı olarak belirtilmektedir.
Kitap içerisinde yer alan bazı bilgiler, herhangi bir açıklama eklenmeden kitaba öz bilgi olarak konmuştur. Böyle yapılmasının amacı, okuyucuyu araştırmaya sevk etmektir. Bu sayede, okuyucunun merakını gidermek maksadıyla literatür taraması yaparken araştırdığı konunun haricinde başka bilgilerle de karşılaşacağı ve öğreneceği tahmin edilmektedir.
Bu kitap, Avrupa Birliği yolunda önemli adımlar atmakla meşgul olan ülkemizin denizcilik eğitimi konusunda, başta STCW olmak üzere diğer tüm ilgili Uluslararası Denizcilik Konvansiyonlarının öngördüğü koşullarda
gemiadamı eğitilmesine ve denizcilik camiasına, becerisinin yanında teorik bilgisiyle de kendisini geliştirmiş, iyi denizciler kazandırılmasına katkıda bulunmak amacıyla yazılmıştır.
Ümit ÇEVİK Ağustos, 2005
Ürün Detayı
ISBN: 9789755114231
Yazar Adı: Ümit Çevik
Yayıncı: Birsen Yayınları
Dil: Türkçe

Başa Dön