Yeni Üye | Üye Girişi | Sipariş Takibi | Favorilerim | Detaylı Arama | Yardım | Bize Ulaşın | Şifremi Unuttum | Bayi Girişi | Blog
Google+ FaceBook Twitter
Popup

adet sepetinize eklenmiştir.

Toplam Fiyat:
Arkadaş Kitabevi > Kitap > Seçkin Yayınları > Hakaret – İftira
Hakaret – İftira

Hakaret – İftira

Seçkin Yayınları
Adet:  
Seçtiğiniz adet sepete eklenecektir.
Fiyatlarımıza KDV dahildir.
Bu ürünün baskısı yok
%10 İndirim
Arkadaş Fiyatı: 51,3 TL
Etiket Fiyatı: 57 TL
Kazancınız: 5,70 TL
Kazanacağınız Puan: 103
Twitter Facebook Google + Tumblr More
Ürün Açıklaması
Kişilerin onur ve saygınlıklarına karşı işlenen suçlardan olan hakaret ve iftira, nitelikleri itibariyle birbirine benzer eylemlerdir. Dolayısıyla çoğu kez birbirine karıştırılabilmektedir. Basın yoluyla işlenmesi halinde, herkes hakaret ya da iftira eyleminden haberdar olmakta, kişilerin şerefleri açısından daha ağır sonuçlar ortaya çıkabilmekte, bazen de bu tür eylemler haber verme, eleştiri, şikayet hak ve özgürlükleri içinde değerlendirilmekte ve bu halleriyle hukuka uygun kabul edilerek cezalandırılmamaktadırlar.

Hakkında suç isnadı bulunan kişilerle ilgili bilgiler basında yer alabilmekte, ve bu yolla kişilere hakaret edilebilmekte, kişiler teknik anlamda olmasa da iftiraya uğrayabilmekte, sonuçta isnat olunan suçtan beraat etseler dahi kendilerini topluma ifade edememekte ve suçlu yaftası boyunlarında asılı kalabilmektedir.Bu nedenlerle toplumda işlenilirliği itibariyle yoğunluğu olan hakaret ve iftira suçları başta olmak üzere, yalan tanıklık, yalan yere yemin etme, muhafaza (yedieminlik) görevini kötüye kullanma, yargı görevi yapanı etkileme, adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs, cezaevinden kaçma, ayaklanma ve cezaevine yasak eşya sokma gibi suçların açıklanması ve yorumlanması ile birlikte, Yargıtayın konuya ilişkin kararları kitabın ana eksenini oluşturmaktadır.

Yargıtay'ın sözkonusu suçları temyizen incelemekle görevli Dairelerinin 5237 sayılı Ceza Kanunu döneminde verdikleri kararlar ilgili bölümler yerleştirilmek suretiyle meslektaşlarımızın görüşlerine sunulmuştur. 2008 yılında çıkanKanunların sanık lehine değerlendirilmesi zorunluluğu nedeniyle örnek Yargıtaykararlarının daha çok 2007 yılında içinde verilmiş, 2008 ve 2009 yılı içindeise daha çok lehe yasa değerlendirmesi için bozma kararlarına hükmolunmuştur. Bir kısım suçlarla ya da maddelerle ilgili mahkeme kararlarının onama şeklindeçıkması, örnek bozma kararlarının bulunamamasına yol açmış, belli madde altındaki eski tarihli kararlar örnekleme açısında kitaba alınmıştır.

Hakaret - İftira Kitabında Yer Alan Konu Başlıkları

* Yalan Tanıklık (Madde 272)
* Muhafaza (Yedieminlik) Görevini Kötüye Kullanma (Madde 289)
* Suç Uydurma - Suç Üstlenme (Madde 279 - 280)
* Ses veya Görüntülerin Kayda Alınması (Madde 286)
* Ceza İnfaz Kurumuna Yasak Eşya Sokma (Madde 297)
Ürün Detayı
ISBN: 9789750209499
Yazar Adı: Necati Meran
Yayıncı: Seçkin Yayınları
Dil: Türkçe
Cilt: Karton
En (cm): 16.50
Boy (cm): 23.50
Kağıt Cinsi: Avrupa Okuma Kağıdı
Baskı Sayısı: 1

Başa Dön