Yeni Üye | Üye Girişi | Sipariş Takibi | Favorilerim | Detaylı Arama | Yardım | Bize Ulaşın | Şifremi Unuttum | Bayi Girişi | Blog
Google+ FaceBook Twitter
Popup

adet sepetinize eklenmiştir.

Toplam Fiyat:
Arkadaş Kitabevi > Kitap > Yetkin Yayınları > HMK'nun Zaman Bakimindan Uygulanmasi
HMK'nun Zaman Bakimindan Uygulanmasi

HMK'nun Zaman Bakimindan Uygulanmasi

Yetkin Yayınları
Adet:  
Seçtiğiniz adet sepete eklenecektir.
Fiyatlarımıza KDV dahildir.
%10 İndirim
Arkadaş Fiyatı: 36 TL
Etiket Fiyatı: 40 TL
Kazancınız: 4,00 TL
Kazanacağınız Puan: 72
Twitter Facebook Google + Tumblr More
Ürün Açıklaması
Kanunlar, bir toplumda uyulmasi gereken kural, ilke veya yasaklari ifade eden, genel, soyut, objektif kurallardir. Bireyler davranis ve tutumlarini bu kurallara göre belirler, yasam planlarini veya geleceklerini de bu kurallar çerçevesinde yönlendirirler. O nedenle aslinda kanunlar gelecege yönelik kurallardir. Hukuk devleti, hukuki güvenlik ve belirlilik ilkeleri de bunu gerektirir. Ancak zaman zaman kanun koyucunun yürürlük öncesi dönemi de etkileyen (düzenleyen) kanunlar yaptigi, örnegin sanigin lehine olan ceza kanunu hükmünü geçmise dönük uyguladigi bir gerçektir. Hatta bu kural, evrensel hukuk ilkleriyle de güvence altina alinmistir.

Kanunlarin genel olarak gelecegi düzenledigi, yürürlügünden önce gerçeklesmis olay veya olgulara yahut hukuki durumlara hiçbir sekilde uygulanamayacagi söylenecek olursa, kanun koyucunun gerçeklestirmek istedigi amaca uzunca bir süre daha ulasamayacagi, yeni kanunun etkisinin çok yavas ortaya çikacagi da bir gerçektir. Bu durum, bir anlamda kanun koyucunun elinin kolunun baglanmasi anlamina gelir. Ancak bir yandan da, mevcut hukuk kurallarina ve bunun devam edecegine güvenerek islem yapan veya iliskiye giren kisilerin bu güveninin korunmasi da hukuk devletinin bir geregidir. Devlet de uyandirdigi güveni bosa çikarmamalidir. Dolayisiyla burada kritik nokta, yeni kanun yapilmasi halinde, bunun önceki kanun döneminde gerçeklesmis ve halen devam eden iliskileri nasil etkileyecegidir.

Kanun koyucu veya doktrin, degisiklikleri çogunlukla özü itibariyle tartisip, degerlendirmektedir. Kanun degisikliklerinde, degisikligin ne zamandan itibaren uygulanacagi, mevcut veya devam etmekte olan hukuki durumlarin akibeti son derece önemli olmasina ragmen, bunun farkina varilmasi zaman almaktadir. Öte yandan, konu daha çok uygulamanin sorunu olarak görülmekle birlikte teorik olarak tartisilmasi gereken bir çok sorunu barindirmaktadir.

Kanun koyucu, adeta bütün enerjisini ve dikkatini degisiklik metnine vermekte, kanunun uygulanmasiyla ilgili sorunlari çok fazla önemsemedigi gibi bir izlenim olusmaktadir. Zira kanunlarin yürürlük maddesi, asagida belirtilecegi üzere, genellikle kanunun yayimi tarihi olmaktadir. Bu ise çogu zaman yetersiz kalmakta, yeni sorunlar yaratmakta veya bazen de bir anlam tasimamaktadir.

Kanun koyucu kimi zaman da yürürlük maddesiyle yetinmeyip bazi ek ve geçici maddeler ihdas etmekte veya asagida ayrintili olarak deginilecegi üzere özel bir geçis (intikal) düzenlemesi yapmaktadir. Bu düzenleme bazen ayni kanun içerisinde iken bazen de bagimsiz bir nitelik tasimaktadir. Örnegin 6100 sayili Hukuk Muhakemeleri Kanununun (HMK) on ikinci kisminda son hükümler basligi altinda yürürlük maddesi (HMK m. 451) yaninda geçici maddeler de yer almistir. Buna karsilik Türk Medenî Kanunu (TMK), Türk Borçlar Kanunu (TBK) ve Türk Ticaret Kanunu (TTK) bakimindan kanun koyucu ayri birer yürürlük ve uygulama kanunu çikarma yoluna gitmistir.

Usul kanunlarinin zaman bakimindan uygulanmasi konusu doktrinde ilk defa Berkin tarafindan ele alinmistir[1]. Bu özel inceleme disinda konuya genellikle usul hukukuna iliskin ders kitaplarinin basinda kisa bir sekilde yer verilmis, usul kurallari ile maddi hukuk kurallari arasindaki fark vurgulanmak suretiyle açiklamalar yapilmistir.

1086 sayili Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununun (HUMK), bundan yaklasik 85-90 yil önce iktibas edilmis tamamen yeni bir kanun olmasina ragmen, o yillarda da konunun üzerinde durulmus degildir.

Daha sonraki yilarda HUMKta pek çok degisiklik yapilmasina ragmen, bunlarin hepsi kismi olmus, yani toptan bir kanun degisikligi gerçeklesmemistir. Ayrica asagida deginilecegi üzere bu degisikliklerin çogunlukla, degisikligin yürürlüge girmesinden sonra açilan davalarda uygulanmasi tercih edildiginden zaman bakimindan uygulanma noktasinda kayda deger sorunlar yasanmamistir.

2000li yillarda baslayan yogun ve bütünsel kanun degisikligi dalgasi, zaman bakimindan uygulanma konusunu da önemli ve dikkat çekici hale getirmistir. Ayrica HUMKun tümüyle yürürlükten kaldirilmak suretiyle 6100 sayili HMKnin yürürlüge girmesi ve derhal uygulanmasinin öngörülmesi nedeniyle, zaman bakimindan uygulanma önem kazanmistir.

Hukukun bütününde söz konusu olan ve aslinda hukuk devletiyle de yakindan ilgili olan kanunlarin zaman bakimindan uygulanmasi sorunu, usul hukuku bakimindan da özel bir öneme sahip oldugunu, HMKnin yürürlüge girmesiyle göstermistir. Zira, bir kanunu kaldirip yeni bir kanunu uygulamaya sokmak, eski ve yeninin biçakla kesilir gibi ortadan ayrilmasi sonucunu dogurmamaktadir. Eski kanunun bir süre daha uygulanmaya devam etmesi, yenisinin de kendi yürürlük tarihinden önce açilmis davalara uygulanmasi söz konusu olabilmektedir. Iste bu, iki dönem arasindaki uyumu, geçisi iyi bir sekilde düzenlemek, köprü görevi üstlenecek normlari tespit etmek son derece zor ve o kadar da emek ve özen isteyen bir istir.

Bu bakimdan HMKnin getirdigi sistem, kendi içindeki açmazlari ve uygulamada yasanan geçis sorunlari bu çalismada ele alinmak suretiyle, konunun hem teorik hem de uygulama bakimindan gösterdigi özelliklere deginilmeye çalisilacaktir.
Ürün Detayı
ISBN: 9789754647914
Yazar Adı: Sema Taspinar Ayvaz
Yayıncı: Yetkin Yayınları
Dil: Türkçe
Cilt: Karton
En (cm): 16,5
Boy (cm): 23,5
Kağıt Cinsi: Avrupa Okuma Kağıdı
Sayfa Sayısı: 478
Baskı Sayısı: 1

Başa Dön