Yeni Üye | Üye Girişi | Sipariş Takibi | Favorilerim | Detaylı Arama | Yardım | Bize Ulaşın | Şifremi Unuttum | Bayi Girişi | Blog
Google+ FaceBook Twitter
Popup

adet sepetinize eklenmiştir.

Toplam Fiyat:
Arkadaş Kitabevi > Kitap > Yapı Kredi Yayınları > İmanın ve İktidarın Hizmetinde İslam Mimarisi
İmanın ve İktidarın Hizmetinde İslam Mimarisi

İmanın ve İktidarın Hizmetinde İslam Mimarisi

Yapı Kredi Yayınları
Adet:  
Seçtiğiniz adet sepete eklenecektir.
Fiyatlarımıza KDV dahildir.
Bu ürünün baskısı yok
%26 İndirim
Arkadaş Fiyatı: 14,8 TL
Etiket Fiyatı: 20 TL
Kazancınız: 5,20 TL
Kazanacağınız Puan: 30
Twitter Facebook Google + Tumblr More
Ürün Açıklaması
İçindekilerGirişGırnata’dan Agra’ya İslam’ın baş yapıtları.Bölüm 1Biçimlerin Kaynakları / Hz. Muhammed ve caminin kökenleri. İbadethânenin bölümleri. İmparatorluğun birliği ve dini mezhepler arasında Atlantik’ten Hindistan’a kadar İslam’ın yayılması.Bölüm 2Emevi ve Abbasi Klasisizmiİlk anıtlar ve kaynakları: Kudüs’te Kubbet’s-Sahra, Şam’da Ümeyye Camii, Kurtuba Cami-i Kebiri, İslam’ın Batı’daki mücevheri. Bağdat ve Samarra kentleri.Bölüm 3İran, Anadolu ve Hindistan Gelişmesiİran’ın mimari mimarlık alanındaki ana rolü. Selçukluların akınları ve taş mimarisi. Delhi sultanlığı.Bölüm 4Kahire, Gırnata ve Fasta En Parlak ÇağFatımi halifeliği, Eyyubilerin Suriye’da, Memlukların Mısır’da büyümesi. İspan ve Fas’ta Nasriler ve MerinilerBölüm 5Timurlular, Safeviler ve Büyük MoğollarTimur dönemi, Semerkand’da her yerde boy gösteren çiniler ve Şah Abbas’ın yeni İsfahan’ı.

Büyük Moğollar’da beyaz mermer ve kızıl kumaşı.Bölüm 6Osmanlı Türkiyesi: Bâbıali SanatıBursa ve Osmanlı sanatının kaynakları. Sinan, Süleymaniye ile birlikte Kanuni Sultan Süleyman’ı yüceltip ardından Edirne’deki Selimiye’yi yaparak dönemini tamamlıyor. Durgunluk dönemi ve sonrasında yaratıcılığın gerilemesi.Vahyedilmiş en son din olan İslam, 7. yüzyılda doğmuş ve ilk başlangıç döneminden itibaren görkemli bir mimari geliştirmiştir.

Hz. Muhammed’in Medine’deki basit evinden başlayarak, bu yeni iman kendini yeni bir bina türü ile ifade eder: Mescid-i cami.İslam dünyasındaki inşa sanatı, fethettiği uygarlıkların bazı özelliklerini alıp kullansa da, gerek namaz mekânları gerekse sarayları ve kaleleriyle, olgunlaşmış bir estetik akım olarak kendini gösterir. Daha önce hiç görülmemiş biçimler ortaya çıkar.Mimarlar hipostil camiyi, eyvanı, mukarnasları, çıkma mazgalları, kubbeleri ve mihrabı kaplayan çini bezemeleri icat ederler. Hiç durmadan çeşitlenen bu dil her yerde bezemelerle, arasbekle, geometrik motiflerle, taşparmaklıklarla ve özellikle kutsal metinlerle kendini ifade eder.Mimarlık tarihçisi Henri Stierlin, Müslüman yapılarının bin bir biçimini betimleyip açıklarken, on yüzyılı aşkın bir süre boyunca görkemli bir atılım ve solukla yaşayan canlı bir sanatın hiç değişmeyen yanlarını ve sonsuz çeşitlenmlerini vurguluyor.

Emeviler, Abbasiler, İranlılar, Selçuklular, Büyük Moğol İmparatorluğu, Osmanlılar İspanya’dan Hindistan’a kadar uzanan bir coğrafyada Kudüs’te Kubbetü’s-Sahra’yı, Şam ve Kurtuba camilerini, Semerkand’da Gur-Emir’i, Isfahan Camii’ni, Şalimar bahçelerini, Agra’da Tac Mahal’i, İstanbul’da Süleymaniye’yi inşa ettiler… 160′tan fazla belge…
Ürün Detayı
ISBN: 9789750811586
Yazar Adı: H.Stıerl
Yayıncı: Yapı Kredi Yayınları
Çeviren: Ali Berktay
Dil: Türkçe
Cilt: Karton
En (cm): 13.50
Boy (cm): 19.50
Kağıt Cinsi: Avrupa Okuma Kağıdı
Baskı Sayısı: 1

Başa Dön