Yeni Üye | Üye Girişi | Sipariş Takibi | Favorilerim | Detaylı Arama | Yardım | Bize Ulaşın | Şifremi Unuttum | Bayi Girişi | Blog
Google+ FaceBook Twitter
Popup

adet sepetinize eklenmiştir.

Toplam Fiyat:
Arkadaş Kitabevi > Kitap > M. Ü. İlahiyat Fakültesi Vakfı Yayınları > Islam Medeniyeti Ve Müesseseleri Tarihi
Islam Medeniyeti Ve Müesseseleri Tarihi

Islam Medeniyeti Ve Müesseseleri Tarihi

M. Ü. İlahiyat Fakültesi Vakfı Yayınları
Adet:  
Seçtiğiniz adet sepete eklenecektir.
Fiyatlarımıza KDV dahildir.
%20 İndirim
Arkadaş Fiyatı: 30 TL
Etiket Fiyatı: 37,5 TL
Kazancınız: 7,50 TL
Kazanacağınız Puan: 60
Twitter Facebook Google + Tumblr More
Ürün Açıklaması
Medeniyetin, maddî ve manevî bütün unsurlarini bünyesinde toplayip gelistiren Islâm, ilahi bir sistemdir. Bu sebeple Müslümanlar, ilahî vahyin, tedricî bir surette gelistirmeye çalistigi medenî anlayisi, bir hayat nizami olarak kabul ettiler.
Siyasî bir çevre içinde ortaya çikan Islâm, nev-i sahsina münhasir bir özellik tasir. Tabir caizse o, ilahî bir medeniyettir. Bu, onun birçok müessesesinin temelinde ilahî hükümlerin bulundugu mânâsina gelmektedir.
Bilindigi gibi "Islâm Medeniyeti ve Müesseseleri Tarihi", Hz. Peygamber den bu yana geçen, bütün Müslüman toplumlarin yasayis tarzini, ekonomik, sosyal, dinî, idarî, fikrî, teknik vs. gibi müesseselerini incelemektedir. Bu sayede biz, ilk Müslüman toplumlardan baslayip günümüze kadar gelen ve degisik zaman ile mekân içindeki toplumun nasil yasadigini, nasil düsündügünü, neler yapmak istedigini, neyi basarip neyi basaramadigini tesbit etme imkânini bulmaktayiz. Bu bakimdan müesseseleri, "toplum ve devletlerin tarih sahnesinde kurulus, gelisme, aldiklari sekil ve geçirdikleri merhaleleri gözler önüne seren canli örnekler yekûnu" diye tarif etmek mümkündür. Bununla beraber Islâm müesseselerini ve dolayisiyla Islâm medeniyetini taniyip, onun insanligin hizmetine sundugu imkânlari tedkik edip gün isigina çikarmak sanildigi kadar kolay bir sey degildir.
Bu arastirmamizda konulari "dinî", "idarî", "iktisadî" "adlî" "teknik", "fennî", "ilmî" ve siyasî" gibi bölümlere ayirmadik. Zira Islâm medeniyet ve teskilâtlarini, yukarida belirtilen bir kategoride mütalaa etmek, kanaatimizce konunun baska yönlerini eksik birakmak olurdu. Mesela Seyhülislâm, günümüz Milli Egitim ve Adalet Bakanliklari ile Diyanet Isleri Baskanligi nin bütün görevlerini üstlenmis bir yetkilidir. Bu bakimdan onun faaliyet ve yetki alanini sadece bir görevle sinirlamak mümkün degildir. Ayni sekilde günümüz uygulamasina göre malî bir mükellefiyet olarak kabul edilmesi gereken zekât ve ösür, ayni zamanda dinî birer vecibedirler. Keza kadi, bulundugu sehrin hem adlî, hem askerî, hem de beledî yöneticisidir. Bu sebeple kadiligi bu üç bölümden hangisine koyarsaniz koyun öbür bölümlerde bir eksiklik meydana gelecektir. Medeniyetin gelismesinde gerekli olan ilim ve vasitalari bakimindan da durum böyledir. Sözgelimi tib, hem insanlarin izdirabini dindirmeye yönelik bir faaliyet alani, hem de insanlara hizmet sebebiyle Allah rizasini kazanma vesilesi olan bir alandir. Bu sebeple biz, müesseseleri bir ayirima tabi tutmadan müstakil bölümler olarak ele almayi uygun bulduk.
Günümüz Islâm dünyasinda Islâm medeniyeti ve müesseseleri ile ilgili birçok eserin yazildigi ve arastirmanin yapildigi bilinmektedir. Fakat bütün bu arastirma ve eserlerde dikkati çeken husus, hemen hemen hepsinin, Müslüman Arap dünyasinda kurulmus devletlerin medeniyet ve müesseselerine agirlik vermis olmasidir. Sadece Abbâsîlerle olan münasebetlerinden dolayi Büyük Selçuklulardan biraz bahsedilir. Bununla beraber Islâm dünyasinin diger devletleri (Osmanlilar gibi) tarafindan gelistirilen ve âdeta basli basina bir medeniyet olan Osmanli medeniyet ve müesseselerine ya hiç veya çok az temas edilir. Gördügümüz kadari ile bu durum, dil ve kaynaklara ulasilamamasindan dogmaktadir.
Bu çalismamizda, Hz. Peygamber döneminden baslamak üzere, Müslüman Arap dünyasinin medeniyet ve müesseseleri yaninda, tarihî seyri içinde diger Müslüman ve Müslüman-Türk Devletleri nin müesseselerine de yer verildi. Özellikle, bir kita görünümündeki genis topraklar üzerinde hakimiyetini tesis etmis bulunan ve farkli din, dil, irk, örf ve âdetlere sahip topluluklari asirlarca adil bir sekilde idare etmis olan Osmanli Devleti teskilâtina yeterince yer verdik. Müslüman devletlerin hayatiyet sirlarini teskil eden bu müesseseler, arsiv belgeleri ile temel kaynaklann isigi altinda degerlendirildi. Bu sebeple, arastirmamizin büyük bir boslugu dolduracagi kanaatindeyiz.
Ürün Detayı
ISBN: 9789755482057
Yazar Adı: Ziya Kazıcı
Yayıncı: M. Ü. İlahiyat Fakültesi Vakfı Yayınları
Dil: Türkçe
Cilt: Karton
En (cm): 16
Boy (cm): 23,5
Kağıt Cinsi: Avrupa Okuma Kağıdı
Sayfa Sayısı: 520
Baskı Sayısı: 7

Başa Dön