Yeni Üye | Üye Girişi | Sipariş Takibi | Favorilerim | Detaylı Arama | Yardım | Bize Ulaşın | Şifremi Unuttum | Bayi Girişi | Blog
Google+ FaceBook Twitter
Popup

adet sepetinize eklenmiştir.

Toplam Fiyat:
Arkadaş Kitabevi > Kitap > M. Ü. İlahiyat Fakültesi Vakfı Yayınları > Kelam ve Felsefe Açisindan Insan Fiilleri; Amiri'nin Kader Risalesi
Kelam ve Felsefe Açisindan Insan Fiilleri; Amiri'nin Kader Risalesi

Kelam ve Felsefe Açisindan Insan Fiilleri; Amiri'nin Kader Risalesi

M. Ü. İlahiyat Fakültesi Vakfı Yayınları
Adet:  
Seçtiğiniz adet sepete eklenecektir.
Fiyatlarımıza KDV dahildir.
%20 İndirim
Arkadaş Fiyatı: 10,4 TL
Etiket Fiyatı: 13 TL
Kazancınız: 2,60 TL
Kazanacağınız Puan: 21
Twitter Facebook Google + Tumblr More
Ürün Açıklaması
Yasadigi devir, dördüncü/onuncu yüzyilin önde gelen fikrî sahsiyetlerinden birisi olan Ebû l-Hasen Muhammed b. Yûsuf el-Âmirî (381/992), Islâm düsüncesini meydana getiren baska birçok önemli sima gibi yakin zamanlara kadar ilim ve düsünce çevrelerinin dikkatlerinden uzak kalmistir. Aralarinda, bizim onun hayatini ve felsefesini konu edildigimiz doktora çalismamizin da bulundugu yasadigimiz yüzyilin son 25-30 yillik süresi içinde hakkinda yapilan arastirmalar Amirî nin mantik, fizik, metafizik, siyaset, ahlâk, kelâm ve dinler tarihine kadar uzanan genis bir alâka sahasinin ve anilan bu sahalarda çogu günümüze kadar gelebilme sansi bulamamis otuzu askin eser kaleme almis oldugunu ortaya koymustur. Onun günümüze kadar kalabilen eserlerinden kendisinin genel felsefesinin de bir yansimasini ihtiva eden înkâzu l-beser mine l-cebri ve l-kader adli kitabi kelâmî meselelere tahsis edilmis olmak bakimindan özel bir önem tasimaktadir. Her seyden önce bu eser, bilebildigimiz kadariyla, müstakillen insan fiilleri konusunda, bir Islâm filozofu tarafindan meydana getirilmis ve günümüze ulasmis ilk ve tek eserdir. Bundan baska, yazildigi dönemin zor begenen ünlü edîp ve kültür adami Ebû Hayyân et-Tevhîdî bu eserin "nefis" ve metodunun "saglam" oldugunu söylemistir. Ne var ki, bu özelliklerine ragmen Amirî nin bu eserine ve kendisinin, onda ifade edilen görüslerine ne klasik kelâm eserlerinde ne de onun ihtiva ettigi konuda modern zamanlarda yapilan arastirmalarda rastlamak mümkün olmamistir.
Doktora çalismamiz esnasinda inceleme firsati buldugum ve bir kelâm problemi olarak insan fiillerine felsefi bir bakis açisiyla yaklastigini gördügüm Inkâzu l-beser mine l-cebri ve l-kader in dünya ilim çevrelerinde de yapildigi gibi, Türkçe tercümesiyle birlikte tahkikli nesrinin yapilmasinin lüzumuna inandim. Ne var ki, bizim çalismamiza tekabül eden sürede, bilinen tek nüshasi Princeton University Library nin 2163 (393 B) numarali Arapça yazmalar kolleksiyonunda bulunan bu manuscript 1988 yilinda Dr. Sahban Khalifat tarafindan Resâilü Ebi l-Hasen el-Amirî ve Sezerâtühü l-felsefîyye içinde (s. 240-271) nesredildi. Bununla birlikte, Khalifat in nesrinde görülen yirmibes sayfalik bir eser için azimsanmayacak miktardaki vârid hatalar bizi yukarida isaret edilen inancimizi gerçeklestirmeye mecbur etmistir. Bununla birlikte, Khalifat in nesrini görmezlikten gelmek bir haksinâssizlik olurdu ve bu yüzden biz sadece metnin aslindaki ve nesirdeki mevcut hatalari dipnotlarda göstererek çalismamizda onun nesrinin genel çerçevesini koruduk.
Tabiîdir ki Türkçe tercümesiyle birlikte yaptigimiz bu nesir, eserde müellif tarafindan incelenen konunun, onun dönemine kadarki Islâm kelâm ve felsefesindeki durumunun bilinmesiyle bir anlam kazanacaktir. Bu nedenle biz, Amirî nin fikirlerinin Islâm düsüncesi tarihindeki yerinin daha iyi görülebilmesi için, kendisine tekaddüm eden dönemde insan fiilleri konusunda Kelâm ve Felsefe literatüründe yer alan görüsleri temel kaynaklara dayanarak tahkik etme geregi duyduk.
Böylece üç bölümden meydana gelen bu çalismamizin, Kelâm ve Insan Fiilleri adli daha hacimli birinci bölümünde Islâm Kelâmcilari nin; Felsefe ve Insan Fiiilleri baslikli ikinci bölümünde Islâm Filozoflari nin insan fiilleri hakkindaki görüsleri analitik ve sentetik bir sekilde ele alinip incelendi. Üçüncü bölüm ise Inkâzu l-beser mine l-cebri ve l-kader in Türkçe tercüme ve Arapça metninden ibarettir.
Ürün Detayı
ISBN: 9789755481838
Yazar Adı: Kasim Turhan
Yayıncı: M. Ü. İlahiyat Fakültesi Vakfı Yayınları
En (cm): 13,5
Boy (cm): 21,5
Sayfa Sayısı: 218

Başa Dön