Yeni Üye | Üye Girişi | Sipariş Takibi | Favorilerim | Detaylı Arama | Yardım | Bize Ulaşın | Şifremi Unuttum | Bayi Girişi | Blog
Google+ FaceBook Twitter
Popup

adet sepetinize eklenmiştir.

Toplam Fiyat:
Kelimenü

Kelimenü

Elma Yayınevi
Adet:  
Seçtiğiniz adet sepete eklenecektir.
Fiyatlarımıza KDV dahildir.
%26 İndirim
Arkadaş Fiyatı: 8,88 TL
Etiket Fiyatı: 12 TL
Kazancınız: 3,12 TL
Kazanacağınız Puan: 18
Twitter Facebook Google + Tumblr More
Ürün Açıklaması
İçindekiler

•Sağlık

•Bilim İrfan

•Aşk-İlişkiler-Cinsellik

•Ev Hâlleri

•Bebek-Çocuk-Pet

•Diyet Yapma-Nefsine Hâkim Ol(Ama)Ma

•Gece Hayatı-Mekânlar-Eğlence

•Televizyon-Radyo-Müzik-Magazin

•Medya-Yayın

•İstanbul

•Devlet-İ Âlî İle İlişkiler-Siyaset

•Ekonomi

•Avrupa Ve Dünyayla İlişkiler

•İnsaf Kaynakları Ve Kariyer

•Ofis Çalışmaları Ve Ofistike Durumlar

•Ofis Tipleri

•İnternet Mi, İnterdert Mi?

•İnsan Hâlleri

•İnce İşler: Tö Be Or Not Tö Be...

•Okul

•Spor

•Trafik-Araçlar

•Oturizm

Sağlık

Depreşyon: Bir kişinin geçmişte yaşayıp atlatmayı başardığı depresyonunun nüksetmesi, depreşmesi.

Bilim İrfan

Anadan dogma: Doğuştan sahip olduğumuz değişmesi imkânsız fikir, inanç ve felsefeler bütünü. Genlerimize kazınmış güçlü inançlar. Zihinsel iskeletimizin omurgasını oluşturan genetik mirasımız. (Dogma: Doğruluğu sınanmadan benimsenen öğreti, anlayış veya felsefe.)

Aşk-İlişkiler-Cinsellik

Bacıgard: Nişanlısı veya sözlüsüyle yalnız dışarıya çıkmasına ancak yanlarında birisi olursa izin verilen genç kıza eşlik eden, aşırı korumacı kız kardeş.

Plajtonik aşk: Cesareti toplayıp, plajda âşık olduğu kızın yanına gidip konuşamayan gencin yaşadığı derin ve gizli sevgi.

Bebek-Çocuk-Pet

Tüh! bebek: İki yakaları bir araya zor gelen ve çoğu zaman anne ve babalardan destek almak zorunda kalan, yeni evli çalışan çiftin istemeden yaptığı bebek. Doğum kontrol sürçmesi.

Velikopter: Sokağa çıktıklarında, çocuğundan gözünü bir kez bile ayırmayan, hâkim bir noktaya çıkarak yaptığı her şeyi, gittiği her yeri takip eden aşırı korumacı ve vesveseli anne baba tipi. Oyun parklarının demirbaş karakterleri.

Diyet Yapma-Nefsine Hâkim Ol(Ama)Ma

Yengeli beslenme: Bir bayan diyetisyenin her lokmanızı saydığı, karbonhidratını, proteinini, tuzunu, şekerini, meyvesini en ince ayrıntısına kadar hesap edip elinize verdiği reçeteye göre beslenmeniz.

İşmanlamak: Profesyonel yaşamın düzensizliği, uzun çalışma saatleri, yaş ilerledikçe yavaşlayan metabolizmaya karşın hızlanan yiyecekler (fast food), kebaplı- içkili iş yemekleri yüzünden dengeli ve sağlıklı beslenemeyen kişinin kısa süre içinde kilo alması, yağlanması.


Gece Hayatı-Mekânlar-Eğlence

Açresif: Aç olduğu için normalden daha agresif ve kaba davranan kimse.

Ödenazi: Arkadaşlarıyla gece pahalı bir mekânda eğlenen kimsenin, gece sonunda alkolün etkisi altındayken aşka gelip masanın hesabını tek başına ödemesi. Bir tür bütçesel intihar.


Televizyon-Radyo-Müzik-Magazin

Zaptallaşmak: Neyi, neden seyrettiğini bilmeden, bir programda iki saniye bile durmadan saatlerce bir kanaldan ötekine geçtikten sonra, beynin isyan edip vitesi kendiliğinden boşa alması. Bu arada, elinizde kumanda, bardak veya sigarayla uyuyakalmanız. Bir günde on saat çalışan kişilerin sık yaşadığı bir ev hâli.

Popnografi: Aşırı derecede seks öğeleri içeren popüler müzik.


Medya-Yayın

Dilozor: Dildeki gelişmelere ayak uyduramadığı için hâlâ Nuh Nebi'den kalma kelimelerle konuşup yazan kimse. En favori sözcükleri; binaenaleyh, zira, hâletiruhiye, filhakika, reisicumhur vb.

İstanbul

Kazmapolit: Şehir magandası. Yıllardır büyükşehirde yaşamasına rağmen, karşılaştığı yeni kültürlerden zerre kadar bir medeniyet kapmamış, yontulmamış, hödüklüğünden zırnık kaybetmemiş zararlı şahıs.

Canavaroluşçuluk: İnsan hatasının, yetersizliğinin ve tembelliğinin neden olduğu kötü durumları, uydurulan sembolik canavarlara atfederek özeleştiri yapmaktan, değişmekten ve bireysel gelişimden yırtmayı amaçlayan Şark felsefesi ve düşüncesi.

Devlet-İ Âlî İle İlişkiler- Siyaset

Irktica: Irk kökenli gericilik.

Aklanbaç: T.C. derin güçleriyle kalantor, hatırlı, ağır ve suçlu abiler veya ensesi yağlı hortumcuların oynadıkları saklan-aklan oyunu.

Ekonomi

Kart topu: Gözünüze önce küçük ve sevimli miktarlarda gözüken, ama zaman içinde yuvarlana yuvarlana büyüyen, sonunda da üstünüze çığ olarak düşen kredi kartı borcu.

Donfeksiyon: İç çamaşırı üzerine uzmanlaşmış hazır giyim sektörü.

Malpazan: Bir malın sahtesini üreterek piyasaya süren kişi veya çete.

Avrupa Ve Dünya İlişkileri

Azaptasyon: Eziyet çektiren, kişileri/kurumları zorlayan, uzun ve yorucu adaptasyon ve değişim süreci. Örnek mi? Türkiye'nin AB'ye azaptasyonu.

Eurotizm: Bazı Türklerin Avrupa ve AB'ye karşı besledikleri, arzu, şehvet ve ihtirasla yoğrulmuş sahiplenilme istekleri.

Çintifada: Çin'in son yirmi yılda başlattığı ekonomik hareketlenme, silkinme ve dünya devlerine kafa tutma mücadelesi.

Kıroselleşme: Görgüsüzlüğün, hödüklüğün tüm dünyaya yayılması, globalleşmesi.


İnsaf Kaynakları Ve Kariyer

Riskjokey: Geleceğin mesleklerinden; risk analisti.

Pijama yakalı: Mavi veya beyaz yakalıyken işini kaybedip evde oturmak zorunda kalan kimse.

Ofis Çalışmaları Ve Ofisteki Durumlar

Geyik fırtınası: Ofis insanlarının bir odaya tıkılıp saatler boyunca akıllarına gelen her şeyi konuştukları, hazırlık yapılmadan gelindiği için de hiçbir sonuç veya karar alınamadan biten, litrelerce çay ve kahvenin tüketildiği plansız, programsız toplantılar. İş hayatının %60'ını oluşturan akla ziyan seanslar.

Bölüm döşeği: Bir çalışanın emekli olmadan veya işten çıkarılmadan önce son günlerini geçirdiği bölüm.

Ofis Tipleri

Büroletarya: Ofis emekçilerinden oluşan sosyal sınıf.

Aile şirreti: Amerika'da dandik bir paralı üniversite bitirdikten sonra yurda dönüp, aile şirketinde üst düzey pozisyona geçen patronun şımarık ve huysuz kızı. Küçük hanım kimseyi takmaz. Yıllarca çalışıp kendilerini kanıtlamış yöneticileri azarlar. Ofiste terör estirir.

İnternet mi, İnterdert mi?

Spamgetti: En az on kişi birbirine pasladığı için önünüze başı sonu belli olmayan, upuzun bir liste ve karmakarışık bir yumak kıvamında gelen spam mesaj.

D-mail: Dallama mail: "Neyi, kime ve neden yazıyorum?" diye düşünmeden "Bu konu mesajı gönderdiğim herkesi ilgilendiriyor mu?" sorusunu sormadan aklına gelen her şeyi, herkese gönderen kafasız insanlardan gelen mesaj.

İnsan Halleri

Dekılte: Görgüsüz, kıro erkeğin ipek gömleğinin önünü derin açarak sergilediği kıllı ve altın kolyeli göğsü. Nedense bazı kadınlar erkekte kıllı göğsü seksi bulurlar.

Hiç çamaşırı: Varlığı ile yokluğu belli olmayan kadın iç çamaşırı.

İnce İşler: Tö Be Or Not Tö Be...

Tö be or not tö be...:Uzun yıllar yasadışı faaliyetlerle uğraşan kulağı kesik şahsın hapisten çıktıktan sonra, aynı pis işlere bulaşmakla sakin ve namuslu bir hayat yaşamak arasında yapması gereken zor seçim.

Keşportacı: Sokağa tezgâh açmış uyuşturucu satıcısı.

Okul

Tembesil: Çok zeki olmamasının dezavantajını çok çalışarak kapatacağına, bütün gün yan gelip yatan tembel ve akılsız öğrenci, kimse.

Tıntınager: 13-19 yaşlarında boş ve cahil genç.

Notlakçı: Üniversitede derslere girmeyen, sınavlara başkalarının notlarından fotokopi çekerek hazırlanan beleşçi ve hayta öğrenci.

Spor

Sembolig: Kimin şampiyon olacağına veya kimlerin küme düşeceğine karanlık güçlerin karar verdiği, şikenin kol gezdiği, bahis mafyasının sonuçları belirlediği, bu yüzden de maçlardaki mücadelenin, rekabetin göstermelik olmaktan öteye gidemediği futbol ligi.

Tutbolcu: Kaleci. Futbol oyununda topu elle tutma hakkına sahip olan ayrıcalıklı sporcu.


Trafik-Araçlar

Binek Şaban: Trafikte tehlikeli manevralar yapan, yarım akıllı otomobil sürücüsü.

Ansürenör: Sürücü eğitmeni. Acemi şoför antrenörü. Gözü kara ve sabır taşı insan.

Solyangoz: Otoyolda en sol şeride yerleşip çok düşük hızda ilerleyen, arkasından gelen araçların birikmesine, trafiğin sıkışmasına neden olan yavaş sürücü.

Silenci: Trafik ışıklarında duran arabaların camlarını üstünkörü sildikten sonra sürücülerden ısrarla ve arsızca para dilenen kimse.

Oturizm

Oturizm: Modern insanın oturduğu yerden kalkmadan seyahat etmesi. Bu profile sahip gezgin, yani "Oturist" eğer isterse -havalimanı ve otel dışında- ziyaret ettiği ülkenin topraklarına ayak basmadan ve klimalı, tuvaletli, yemek servisi yapabilen tur otobüsünden hiç inmeden bütün dünyayı gezebilir.

Panşehir: Şehir hayatının panzehiri seyahat, tatil veya aktivite. Ama Bodrum, Antalya, Çeşme gibi metropol mutantı, ruhsuz, cüzzamlı mekânlara veya yurtdışındaki sıkıcı turistik destinasyonlarda değil; kafa dinleyebileceğiniz, spor yapıp şehrin biriktirdiği zehiri sisteminizden atabileceğiniz, kuytu, huzurlu bir yerde.
Ürün Detayı
ISBN: 9789756093344
Yazar Adı: Hakan Yaman
Yayıncı: Elma Yayınevi
Dil: Türkçe
Cilt: Karton
En (cm): 14.00
Boy (cm): 21.00
Kağıt Cinsi: Avrupa Okuma Kağıdı
Baskı Sayısı: 1

Başa Dön