Yeni Üye | Üye Girişi | Sipariş Takibi | Favorilerim | Detaylı Arama | Yardım | Bize Ulaşın | Şifremi Unuttum | Bayi Girişi | Blog
Google+ FaceBook Twitter
Popup

adet sepetinize eklenmiştir.

Toplam Fiyat:
Arkadaş Kitabevi > Kitap > M. Ü. İlahiyat Fakültesi Vakfı Yayınları > Kur'an-i Kerimin Faziletleri ve Okunma Kaideleri
Kur'an-i Kerimin Faziletleri ve Okunma Kaideleri

Kur'an-i Kerimin Faziletleri ve Okunma Kaideleri

M. Ü. İlahiyat Fakültesi Vakfı Yayınları
Adet:  
Seçtiğiniz adet sepete eklenecektir.
Fiyatlarımıza KDV dahildir.
%20 İndirim
Arkadaş Fiyatı: 20 TL
Etiket Fiyatı: 25 TL
Kazancınız: 5,00 TL
Kazanacağınız Puan: 40
Twitter Facebook Google + Tumblr More
Ürün Açıklaması
Mutlak hakikatin yegâne mümessili olan Hazret-i Kur ân-i inzâl buyurarak insanlara dünya ve âhiret saadetinin kapisini aran Cenab-i Hakka hamd-ü senâlar, bu mübarek kitabi teblig eden Rasül-i Ekrem (s.a.v) e de selât-ü selâmlar olsun.
Birçok bakimlardan icâzkâr vasiflar tasiyan Kur ân-i Kerîm, tilâveti ve kiraati bakimindan da mucizedir. Onun tilâveti, vahye müstenid bir tertîle dayandigi gibi, ayni vasfi muhafaza ederek devam edegelmektedir.
Tatbikat itibariyle Peygamberimize ve hatta Cibril-i Emîn e kadar varan Tecvîd hususunda ilk eser yazan Musa b. Ubeydullah b. Yahya b. Hakan, hicri 325 (milâdî 936) tarihinde vefat ettigine göre, bu ilme verilen önem bir hayli derinlere gitmekte, Islâm medeniyetinin sembolü olan kütüphanelerimiz, her asirda yazilmis kiymetli eserlerle lebâleb dolup tasmaktadir.
Allah in verdigi bütün güç ve kudretlerini Islâm in ve Kur ân in emrine âmâde kilmis aziz milletimizin bu konudaki gayreti, her türlü takdirin üstündedir. Bir örnek olmak üzere, yalniz Süleymaniye Kütüphanesi nin arsivlerine göz atmak, insanlari sasirtacak bir manzara karsisinda birakir!.. Böyle bir mirasin vârislerinin bu manzara karsisinda bîgâne ve duygusuz kalmasi, elbette beklenemez.
Fakat aci bir gerçektir ki, son asirlarda çok ihmâl edilen mevzulardan birisi de Tecvîd meselesidir. Konuyu çok yakin zamanlara getirecek olursak, bu devreyi ancak "inhitat devresi" demekle anlatmak mümkün olabilir.
Son senelerde kaleme alinmis ufak çapta birkaç kitap hariç, ilmi sayilabilecek bir nesriyat yok denecek kadar azdir. Bir de isi, içerisinde bulundugumuz çagin ilmî görüs ve metodu bakimindan ele alacak olursak, Islâm memleketleri içerisinde hiç birisine nasip olmayan Islâmî eserlerle kapisina kadar dolu olan kütüphanelere ragmen, konunun ilmî tarihçesi onbir asra kadar çiktigi halde, bu meselenin asrin gerektirdigi dikkat ve itina ile ele alinmayisi oldukça üzücüdür. Bati âleminin Kur ân a satasmak için, bilhassa, onun kiraat ve tilâvet cihetini seçmis olmasi, bu noktada ne kadar dikkatli olmamiz gerektigini bize haber vermektedir. Kur ân ilimleri ile ilgili birçok yazma eserin misyonerler tarafindan edisyon kritik yapilarak nesredilmesi bunun tipik örnegidir.
Su ufak çapta yapilmis olan çalismanin, bütün ihtiyaçlara cevap verecegini ve ideâl bir sekilde hazirlandigini iddia ediyor degiliz. Bunun ilerde yapilacak büyük çalismalara bir sinyal vazifesi görmesi bile bizi sevindirecektir. Elimizden geldigi ve gücümüz yettigi kadar, herhangi bir iddiada bulunmayarak, bu nâçiz eseri meydana getirmeye çalistik. Gayemiz evvelâ Cenâb-i Hakkin rizasina ve Hazret-i Kur an in feyzine nail olmaktir. Sonra da Ilahiyat Fakülteleri ve Imam-Hatip Liseleri için bir kaynak hazirlamaktir. Ilmî ve insafli tenkitlere ihtiyacimizin bulundugunu pesinen belirtmek isteriz.
Kitabimizi dört bölüm halinde hazirladik.
Birinci bölüm Kur ân-i Kerîm hakkinda tarihi ve teorik bilgileri; ikinci bölüm Kuran-; Kerîmin faziletlerine ait konulari; üçüncü bölüm Tecvîd bahislerini; dördüncü bölüm ise Kur ân-i Kerîm i okuma âdabi, konularini ihtiva etmektedir.
Kitabimizin te lif tarzinda selefin takip ettigi yolu ve metodu devam ettirmeye ve izlemeye gayret ettik. Böyle olmakla beraber asrimizin ilim teknigini de ihmâl etmemeye, imkanlarimiz ölçüsünde çalistik.
Elimizden geldigi kadar, bu ilme hizmet etmis ve eserleri -adetâ- bu sahada hüccet kabul edilmis zevatin kitaplarini kaynak olarak kullanmaya çabaladik.
Transkripsiyon imkânimiz olmadigi için, kelimeleri okunduklari sekilde yazdik. Baska türlü okunma ihtimâli olanlari ise, parantez içerisinde kendi harfleri ile kaydettik.
Dil bakimindan, yasadigimiz zamanin Türkçesini kullanmayi uygun bulduk. Bununla beraber, Tecvîd ilmine mâl olmus bazi terkîb ve istilahlari da çekinmeyerek kullandik. Konularin girift olmasi sebebiyle bazi tekrarlar olmustur.
Kaynak gösterirken, evvelâ müellif ve eserini, sonralari da -baska bir eserle karisma ihtimâli yoksa- yalniz eser ismi ile yetindik. Sayet eserlerin isimlerinin karisma ihtimali varsa, yine müellif ile birlikte eserini gösterdik. Dipnotlarda ve metin içerisinde romen rakamlari cildi, onu takibeden rakamlar sayfayi göstermektedir. Bibliyografyaya, yalniz eser içinde geçen kaynaklari yazdik. Istifade ettigimiz halde, kaynak olarak kitapta ismi geçmeyen eserleri almadik. Yapilmis olan kisaltmalari, ayrica bir liste halinde gösterdik.

Umariz faydali olur.
Ürün Detayı
ISBN: 9789755481753
Yazar Adı: İsmail Karaçam
Yayıncı: M. Ü. İlahiyat Fakültesi Vakfı Yayınları
Dil: Türkçe
Cilt: Ciltsiz
En (cm): 16
Boy (cm): 23,5
Kağıt Cinsi: Avrupa Okuma Kağıdı
Sayfa Sayısı: 504
Baskı Sayısı: 21

Başa Dön