Yeni Üye | Üye Girişi | Sipariş Takibi | Favorilerim | Detaylı Arama | Yardım | Bize Ulaşın | Şifremi Unuttum | Bayi Girişi | Blog
Google+ FaceBook Twitter
Popup

adet sepetinize eklenmiştir.

Toplam Fiyat:
Metafizik

Metafizik

Elis Yayınları
Adet:  
Seçtiğiniz adet sepete eklenecektir.
Fiyatlarımıza KDV dahildir.
%20 İndirim
Arkadaş Fiyatı: 9,6 TL
Etiket Fiyatı: 12 TL
Kazancınız: 2,40 TL
Kazanacağınız Puan: 19
Twitter Facebook Google + Tumblr More
Ürün Açıklaması
Hayatta bazı şeyler vardır ki hiçbir karşılık beklenmeden yapılır. Bu kitap da işte böyle bir şey. Yıllarca zorluklarla edindiğiniz bilgileri ve kişisel fedakârlıklarla oluşturduğunuz, belki de Türkiye'nin konu ile ilgili en çok kitabını barındıran kütüphanenizi hiç tanımadığmız insanlarla hiçbir ekonomik katkısı olmadığını bilerek paylaşıyorsunuz. Bu Ülkede 'köşeyi dönmekten' daha önemli değerler olduğuna inanan onurlu binlerce teknik adamdan herhangi biri gibi, vatanımıza yaptığınız çok küçük bir katkı belki de bu kitap. Bunlann dışında uykusuz geçen yaklaşık 1,5 yıl.. Aslında en önemlisi bildiklerinizi meslektaşlannıza aktarabilmek, çünkü bilgiler faydalı olduğu zaman bir anlam kazanabilir.

Ne yazık ki ülkemizde otomobil fabrikaları dahil büyük kuruluşların hepsi yabancı mühendislik birikimi ile ilgili olduğundan, mühendislik, mamul taklit etme ve fabrika işletme mantığında kalmış, tasarım ve Ar-Ge devamlı göz ardı edilmiş ve teknoloji üretimi kısıtlı kalmıştır. Bundan farklı olarak, bilgi birikimi ile bir şeyler yaratmak için zi-ziayan mühendisler, fabrikalarda ilgisizlikten küstürülmüştür. Yeni mezun mühendisler bile, teknoloji üretmekten ziyade pazarlama 'meneciri' olmayı hayal etmektedirler zira bu ülkede bilgi ile yükselmek mümkün olmayıp, yabancıların lütfettikleri ürünleri, bu ülkenin fakir halkına satmaya çalışmak daha kazançlı ve kariyerli bir iş olarak gözükmektedir.

Bu kitap bir fabrikanın veya tesisin minimum arıza ile çalıştırılması için yapılması gereken bakım faaliyetlerini, ustaların 'pratik' sırlan ile donatarak anlatan eşsiz bir eserdir. Hedef sıfır arıza ve maksimum prodüktivite olup bu hedefe yaklaşılması hem sanayimiz, hem de ülkemiz, dolayısryla geleceğimiz için zorunlu bir koşuldur. Bu kitabın yazarı olarak eğer bu ulvi hedefe yaklaşımda çok küçük bir katkıya sahip olabilirsem 'çakı bulmuş köylü çocuğu' gibi sevineceğimi bilmenizi isterim.

Endüstriyel bakım, ülkemiz üniversitelerinde ders olarak okutulmadığından ve tuğlaları yerine tam oturmuş bir teknik yayın kültürüne sahip olmadığımız için, değil endüstriyel bakım, kitaptaki konuların herhangi biri ile ilgili bu tarz bir kitap yazılmamıştır. Bu kitap, türünün ilki olduğundan, yapılacak tüm eleştirilere de göğüs germeyi göze alarak yazılmıştır. Bundan sonra, kitabın basımı söz konusu olursa, siz sayın okurların görüş, öneri ve bilgileri mutlaka dikkate alınacaktır.

Kitabın 1. bölümünde bakımı kurgusunu oluşturma, atölye tekniklerinde dikkat edilecek konular, işletmelerde r uygulanabilecek enerji tasarrufu yöntemleri ve malzeme bilgilerine değinilmiştir. 2. bölümde ise bakımcılığm temelini oluşturan yağlamada, yağ ve gresler incelenmekte, sentetik yağlann farkları ve yağların analizi ile makinenin ve yağın durumu hakkında nasıl bilgi sahibi olunacağı konular incelenmiştir. Kitabın 3. bölümde rulman çeşitleri tanıtılmakta, - rulmanların uygulamalarının ayrıntıları ve rulman hasarlarının neden oluştuğu konusunda bakımcıları geliştirici konular incelenmiştir. 4. bölümde kayış ve kasnak mekanizmaları tanıtılmış ve montajları hakkında ayrıntılı inceleme yapılmıştır. 5. bölümde bir diğer güç iletim elemanı zincirlerin bakımı ve montajı her yönü ile açıklanmıştır. 6.bölümde kaplin çeşitleri ve kaplin montajında dikkat edilecek konular ayrıntıları ile incelenmiştir. 7. bölümde dişli kutuların bakımı, özellikleri, yağlanması ve arıza teşhisinde uygulanabilecek yöntemler yakından incelenıniştir. 8. bölümde kompresör ve fanlarla yetkili servislerinin dışında kullanıcıların sınırlı bakım yaklaşımlarına göre hazırlanmış bilgilerden oluşmuş bir değerlendirme bulunmaktadır. 9. bölümde önemi çok zaman göz ardı edilen fakat büyük problemler çıkarabilen bağlantı ve sızdırmazlık elemanlan incelennıiştir. l0.bölümde ise kestirimci bakımın en önemli ayağı olan vibrasyon, ultrasonik teşhis ve termografi tanıtılmaktadır. Bu konuların dışında bir çok bakım pratiği ve uygulamasıkonular içine serpiştirilmiştir.

Ve son olarak, kitabımın kapağında kullanılan resmin sahibi ve uluslararası üne sahip koleksiyoncumuz, Sn. Bahattin Öztuncay'a teşekkür ediyorum.Kitabın oluşturulmasında gösterdiğim çabanın hep yanında olan ailemeteşekkür etmiyorum, sanıyorum onlara teşekkür etmek gösterdikleri fedakârlıklann yanında çok az kalacak.

Bu kitabın tüm okurlara ve ülkemize yararlı olması temennisiyle...

-Bora Kirazlılar, Master Mechanic, İstanbul-
Ürün Detayı
ISBN: 9789758774180
Yazar Adı: Louis Millet
Yayıncı: Elis Yayınları
Çeviren: Talip Karaya
Dil: Türkçe
Cilt: Karton
En (cm): 13,5
Boy (cm): 21
Kağıt Cinsi: 2.Hamur
Sayfa Sayısı: 119
Baskı Sayısı: 1

Başa Dön