Yeni Üye | Üye Girişi | Sipariş Takibi | Favorilerim | Detaylı Arama | Yardım | Bize Ulaşın | Şifremi Unuttum | Bayi Girişi | Blog
Google+ FaceBook Twitter
Popup

adet sepetinize eklenmiştir.

Toplam Fiyat:
Arkadaş Kitabevi > Kitap > Yetkin Yayınları > Noter Senetlerinde Sahtelik
Noter Senetlerinde Sahtelik

Noter Senetlerinde Sahtelik

Yetkin Yayınları
Adet:  
Seçtiğiniz adet sepete eklenecektir.
Fiyatlarımıza KDV dahildir.
%10 İndirim
Arkadaş Fiyatı: 36 TL
Etiket Fiyatı: 40 TL
Kazancınız: 4,00 TL
Kazanacağınız Puan: 72
Twitter Facebook Google + Tumblr More
Ürün Açıklaması
Toplumdaki kişiler arasında gerçekleşen ve devamlı çeşitlenerek artan hukukî ilişkiler, farklı hukukî kurumlara vücut vermektedir. Kişiler arasındaki hukukî ilişkileri düzenleyen, temel hak ve hürriyetleri koruyan ve toplum barışını tesis etmeye çalışan devlet, yargı organları aracılığıyla, ortaya çıkan hukukî ihtilâfları çözmeye çalışır (Anayasa m. 5). Aynı şekilde devlet, kişiler arasındaki hukukî işlemleri belgelemek ve bu sayede hukukî güvenliği sağlamak amacıyla noterlik müessesesini kurmuştur . Kökeni eski tarihlere dayanan noterlik kurumuna Osmanlı Devletinde "kâtib-i adl" (adaletli yazıcı) denilmesinin sebebi de, bu kuruma duyulan güvende yatmaktadır . Bugün ise lâtince kökenli (notarius) olan ve "not tutan", "seri yazı yazan" anlamlarına gelen "noter" kelimesi kullanılmaktadır .

Noterler bu işlevleriyle, hukukî ihtilâfların doğmasını hukukî ilişkinin başında önledikleri gibi, sonradan taraflar arasında ortaya çıkan ihtilâfların da çözümüne yardımcı olmaktadırlar. Noterlerin hukukî ilişkilerdeki bu önemli etkileri, özellikle noter senetleriyle ortaya çıkmaktadır. Bu nedenlerle çalışmamızın birinci bölümünde öncelikle, noter senetlerinin önemi üzerinde durulacak, ardından noter senetlerinin hukukî sonuçlarına değinilecektir.
Kitapta ağırlıklı olarak, noter senetlerinin ispat kuvvetlerinin ortadan kaldırılabilmesi için ileri sürülmesi gereken sahtelik iddiasının usûl ve esasları irdelenecektir. Bu kapsamda ikinci bölümde, sahtekârlık kavramı, noter senetlerine yönelik sahtelik iddiasının kapsamı ve noterlerin hukukî sorumlulukları ortaya koyulacaktır. Üçüncü ve son bölümde ise, sahtelik iddiasının ileri sürülmesi, mahkemece incelenmesi, noter senetlerinde sahteliğin hukukî ve cezâî sonuçları incelenecektir. Bu çerçevede sahtelik davaları genel hükümler yönünden incelenecek, sahtelik davalarının icra takibi ve ceza davalarıyla olan ilişkileri açıklanacaktır. (Giriş'ten)

Kitabın Konu Başlıkları

Noter Senetleri
Noter Senetlerinde Sahtelik
Sahtelik İddialarının İncelenmesinde Usül
Ürün Detayı
ISBN: 9789754647013
Yazar Adı: Mustafa Serdar Özbek
Yayıncı: Yetkin Yayınları
Dil: Türkçe
Cilt: Karton
En (cm): 16,5
Boy (cm): 23,5
Kağıt Cinsi: 2.Hamur
Sayfa Sayısı: 238
Baskı Sayısı: 2

Başa Dön