Yeni Üye | Üye Girişi | Sipariş Takibi | Favorilerim | Detaylı Arama | Yardım | Bize Ulaşın | Şifremi Unuttum | Bayi Girişi | Blog
Google+ FaceBook Twitter
Popup

adet sepetinize eklenmiştir.

Toplam Fiyat:
Arkadaş Kitabevi > Kitap > Birsen Yayınları > Önemli Mühendislik Yapıları
Önemli Mühendislik Yapıları

Önemli Mühendislik Yapıları

Birsen Yayınları
Adet:  
Seçtiğiniz adet sepete eklenecektir.
Fiyatlarımıza KDV dahildir.
%15 İndirim
Arkadaş Fiyatı: 38,25 TL
Etiket Fiyatı: 45 TL
Kazancınız: 6,75 TL
Kazanacağınız Puan: 76
Twitter Facebook Google + Tumblr More
Ürün Açıklaması
ÖNSÖZ
Büyük projelerin gerçekleşmesini önleyen iki ölümcül hata vardır: 1. Bitirmemek 2. Başlamamak Bir inşaat mühendisliği projesinin gerçekleştirilme süreci, değişik uzmanlık alanlarına giren çalışmaların düzenli ve sistemli bir biçimde yapılmasını, kaynakların uygun kullanılmasını gerektirir. Son yirmi yıl içinde, bir projenin tasarım ve yapım aşamalarında, bilimsel araştırmaların ve teknolojinin hızla gelişmesi nedeniyle, yeni araç/gereç/inşaat-makinaları ve ekipmanı kullanıma sunulmuştur. Uygulama artışı deneyim birikimi sonucunu doğurmuş; daha büyük boyuttaki projeler, daha kısa sürede, daha ekonomik olarak yapılabilir olmuştur. Projeler gerçekleştirilirken çıkabilecek sorunlara anında iyi bir çözüm üretmek gerekir. Deneyimli mühendisler bile, zorunlu çalışmalarından zaman ayırarak, geçmişte benzer sorunların nasıl çözüldüğünü araştırmak, yeni gelişmeleri izlemek, bu bilgilere anında ulaşmak ve soruna anında uygun çözümü üretmekte güçlük çekerler.
Bir projenin gerçekleşme sürecini etkileyen çok sayıda değişik etken vardır; bu nedenle, bir projenin oluşmasında, bilmen ve genellikle uygulanan kuralların yanısıra, deneyim, ustalık ve yaratıcılık da gerekir. Deneyim, ancak daha önce yapılmış projeleri bilmek, araştırmak ve incelemekle kazanılır. inşaat Mühendisliği öğrencileri ve genç inşaat mühendisleri, çalışma hayatı boyunca karşılaşacakları sorunların üstesinden gelebilmek için, mesleklerini ve kendilerini geliştirmelidir. Günümüzde, iletişim kurabilen, değişen proje koşullarına uyum sağlayabilen, zaman/kaynak/maliyet planlaması yapabilen, kaliteli/düşük-maliyetli/şartname koşullarına uygun proje üretebilen inşaat mühendislerine gereksinme olduğu unutulmamalıdır. İnşaat Mühendisliği projeleri konusunda büyük bir bilgi birikimi vardır. Konuyla yeni tanışan öğrenci ve her düzeydeki mühendis bu bilgilerden yararlanmak ister. Ancak bunun için, bilgilerin bir bilgi merkezi ya da bilgi bankasında düzenli ve erişilebilir bir biçimde bulunması gerekir. Ülkemizde bu tür oluşumlar yeterli sayı ve büyüklükte değildir; olanların da erişilebilir olma sorunu vardır.
Son yıllarda, İnşaat Mühendisliği öğrenimi gören öğrenci ve genç mühendis sayısındaki artışın doğal bir sonucu olarak, inşaat Mühendisliği nedir/ne-yapılır/nasıl-yapılır ve ne yapılmıştır/yapılmaktadır/yapılabilir soruları daha sık sorulmağa başlanmıştır. Önemli Mühendislik Yapıları adı verilen bu derleme eser, bu somlara yanıt arayan, öğrencilere; inşaat mühendisliği projelerinin gerçekleştirilmesi sürecinde görev alan, tasarımcı/ yapımcı inşaat mühendisi ve mimarlara; meslek sonrası eğitim gereksinmesi duyan genç ve deneyimli mühendislere; inşaat sektöründe çalışan tüm meslekdaşlara yararlı, olması amacıyla düzenlenmiştir.
Kitapta proje gerçekleştirme sürecine ait kısa genel bilgiler; dünyadaki, ülkemizdeki ve yurtdışı müteahhitlik kapsamında gerçekleştirilmiş önemli mühendislik yapılarına ilişkin özlü bilgiler belli bir sistematik içinde verilmiştir. Kuşkusuz, 1923 yılından günümüze dek geçen süre içinde ülkemizde ve 1970 yılından bugüne kadar yurtdışında, inşaat mühendisliğinin her alanında, gerçekleştirilmiş çok sayıda önemli proje vardır. Kitabın kapsamı içinde bu projelerin tümüne ilişkin bilgi vermenin mümkün olmadığı, somut bazı kriterlere göre bir sıralama yaparak önem sırasını belirlemenin ve buna göre bir seçim yapmanın çok güç, hatta olanaksız olduğu açıktır. Projelerin önemini, ülkeye ve inşaat mühendisliğine katkılarını, gerçekleştirildikleri yılların koşulları altında değerlendirmek gerekir. Projelerin seçiminde, ilk/en-büyük/en-yüksek olma gibi somut kriterlerin ya da belirgin özelliklerinin yanısıra, bilgiye ulaşabilme önemli bir etken olmuştur. Ülkemizde henüz yeterli düzeyde bir inşaat mühendisliği bilgi merkezi ya da bilgi bankası olmadığından, her proje için bulunabilen ve erişilebilen kaynaklardan sağlanan bilgilerle yetinilmiştir; bu nedenle bütün projelerdeki bilgiler eşdüzeyde değildir. Ayrıca bazı projelerde, özellikleri nedeniyle, daha ayrıntılı bilgi verilmiştir.
Kitabın tümünde bilgilerin aynı düzen içinde verilmesine özen gösterilmiştir. Proje adları, genellikle sözleşmelerinde yazıldığı gibi veya, uluslararası kaynaklardan projeye ilişkin ek bilgi edinmek isteyebilecek kişilere yararlı olacağı düşüncesiyle, İngilizce olarak verilmiştir. Kitap dört bölüm ve bir ekten oluşmaktadır.
Birinci bölümde, inşaat mühendisliği projelerinin gerçekleştirilme sürecinin daha iyi algılanması için gerekli baz bilgilerin hatırlatılması amacıyla, bir projeye ilişkin temel kavramlar kısaca özetlenmiştir. Bu bilgilerin ışığı altında, bugün başarılı olarak nitelendirilen projelerin, yapıldığı zamanın kısıtlı ekonomik ve teknik olanakları ile güç çalışma koşulları altında, belirtilen temel kavramlara olabildiğince uyarak gerçekleştirildiğini söylemek doğru olur. Bu bölümde ayrıca, yakın bir gelecekteki olası proje istemlerini bir ölçüde kestirebilmek, inşaat mühendisleri ve müteahhitlerin ileriye dönük hazırlıklarını yönlendirebilmeleri için bir fikir vermek amacı ile, dünya inşaat pazarı ve uluslararası müteahhitlik konularında kısa genel bilgiler verilmiştir.
İkinci bölümde, yirminci yüzyılın önemli inşaat projelerine ilişkin özlü bilgiler, en büyük inşaat yatırım projeleri, işgücü en büyük projeler, önemli özellikleri olan binalar, büyük açıklıklı köprüler, büyük barajlar, en uzun tüneller, taşman en büyük yapılar, inşaat afetleri, yapımı süren bazı önemli projeler, gelecekteki hayal projeler başlıkları altında verilmiştir. Bu projeler, gerçekleştirildiği yıllar da düşünülerek değerlendirildiğinde, inşaat mühendisliğinin gelişme evrelerini global olarak göstermektedir.
Üçüncü bölümde, Türkiyede gerçekleştirilen bazı önemli inşaat projelerine ilişkin özlü bilgiler, uzun vadeli planlama projeleri, binalar, kültür/ eğitim/spor tesisleri, ulaşım yapıları, su yapıları, enerji tesisleri, sanayi tesisleri ve organize sanayi bölgeleri ana-başlıkları altında verilmiştir.
Ürün Detayı
ISBN: 9789755114811
Yazar Adı: Fikret Keskinel
Yayıncı: Birsen Yayınları
Dil: Türkçe
Cilt: Karton
Kağıt Cinsi: Avrupa Okuma Kağıdı
Baskı Sayısı: 1

Başa Dön