Yeni Üye | Üye Girişi | Sipariş Takibi | Favorilerim | Detaylı Arama | Yardım | Bize Ulaşın | Şifremi Unuttum | Bayi Girişi | Blog
Google+ FaceBook Twitter
Popup

adet sepetinize eklenmiştir.

Toplam Fiyat:
Arkadaş Kitabevi > Kitap > Marmara Kitap Merkezi > Orta Asya ve Kafkasya
Orta Asya ve Kafkasya

Orta Asya ve Kafkasya

Marmara Kitap Merkezi
Adet:  
Seçtiğiniz adet sepete eklenecektir.
Fiyatlarımıza KDV dahildir.
Bu ürünün baskısı yok
%10 İndirim
Arkadaş Fiyatı: 20,25 TL
Etiket Fiyatı: 22,5 TL
Kazancınız: 2,25 TL
Kazanacağınız Puan: 40
Twitter Facebook Google + Tumblr More
Ürün Açıklaması

Çok sayida degerli bilim adaminin katkilariyla olusan elinizdeki kitap, Sovyet sonrasi bagimsizligini kazanan ve çogunlugunu Türk devletlerinin olusturdugu Orta Asya ve Kafkasya'yi mümkün olan bütün boyutlariyla tartismayi amaçlamaktadir. Çalismada, bu alanda çalisma yapan bilim adamlarinin kaynak gereksinimi dikkat alinarak bilimsel kriterlerden ödün verilmezken, ilgili alandaki ders kitabi gereksinimi de dikkate alinarak sade bir anlatim tercih edilmistir. Çalismanin ilk iki bölümünde öncelikle bölge ülkelerinin siyasal, toplumsal ve ekonomik yapilari ve dis politikalari hakkinda bilgi verilmis, daha sonraki bölümlerde ise bölgedeki sorunlar ve bölge disi güçlerin politikalari analiz edilmistir. Kitapta yer alan makalelerin içerikleri hakkinda asagida kisaca bilgi verilmistir.


Prof. Dr. Tayyar Ari, "Orta Asya'da siyasal, toplumsal ve ekonomik yapilar, güvenlik sorunlari ve isbirligi girisimleri" baslikli yazisinda bölge ülkeleri arasindaki sinir sorunlari, etnik sorunlar ve su sorunu gibi çözüm bekleyen sorunlar nedeniyle bölgede olusmasi gereken dostluk iliskilerinin kurulmasinin zorlastigina ve bölge ülkelerinin, bölge disi ülkelerle güvenlik kaygilarini dikkate alan bir takim baglantilara girmelerinin söz konusu sorunlari çözmek yerine derinlestirdigine isaret etmektedir.Çalismada Orta Asya'daki siyasal, toplumsal ve ekonomik yapilar, güvenlik sorunlari, bölgede söz konusu olan isbirligi girisimleri ve bunlarin bölge istikrarina etkisi ele alinmaktadir.

Doç. Dr. Ertan Efegil, "Orta Asya devletlerinin dis politikasini belirleyen temel faktörler: Rejim güvenligine karsi yayilmaci jeopolitik" baslikli makalesinde "her ne kadar bölge devletlerinin dis politikalarinda cografi yerlesim, nüfus ve dogal kaynaklar gibi jeopolitik faktörlerin etkili oldugu kabul edilse de bölge liderlerinin, dis politikalarini belirlerken, bölge insaninin ve kendi devletlerinin temel ihtiyaçlarina ve ayrica kendi rejimlerinin güvenligine daha fazla önem verdiklerini" varsaymaktadir. Çalismada baslica temel tartisma konulari, büyük güçler arasinda oynanan yeni büyük oyun, bölge devletlerinin dis politikalarinda jeopolitik yaklasimin rolü, bölge liderligi arayislari, güvenlik sorunlarinin dis politikalara etkisi ve ekonomik reform girisimleridir.

Doç. Dr. Göksel Isyar,"Azerbaycan ve dis politikasi" baslikli makalesinde, Azerbaycan'in siyasal ve ekonomik yapisini ortaya koymakta, bagimsizlik sonrasi siyasi gelismeleri ele almakta ve dis politikasini analiz etmektedir. Çalismada, Azerbaycan'in petrolü ve iç-dis siyasete etkileri, Karabag Savasi ve Azerbaycan'da olusan siyasî sorunlar, Elçibey iktidarinin yikilmasi, ateskesle beraber gelen iç huzursuzluklar, petrol kartinin yeniden devreye girmesi ve yüzyilin sözlesmesi, baslica temel tartisma konularidir.

Prof. Dr. Gökhan Koçer, "Gürcistan: Jeopolitik, Jeokültür ve Jeoekonomi" baslikli makalesinde, "Gürcistan'in bugünkü durumunu dogru anlamlandirabilmek için, öncelikle onun jeopolitigi, jeokültürü ve jeoekonomisi konusundaki verilerini degerlendirmek gerektigine" dikkat çekmektedir. Yazar, böylesi bir degerlendirmenin çok genis kapsamli oldugu için, bu çalismanin sinirli bir çerçevede yapilacagini ve daha ziyade dis politikanin analizi için temel ve gerekli verilerin bir kisminin ortaya konacagini belirtmektedir. Gürcistan dis politikasinin genel hatlariyla degerlendirildigi çalismada Gürcistan'in jeopolitigi, ayrica kimlik, ekonomi ve dis politika arasindaki iliski sorgulanmaktadir.

Prof. Dr. Kamer Kasim, "Ermenistan" baslikli makalesinde Ermenistan'in siyasi ve toplumsal yapisi ile bu yapiya etki eden faktörleri ve Ermenistan'in izledigi dis politikayi ele almaktadir. Makalede Ermenistan'in politik ortami ve izledigi politika her bir devlet baskani dönemi dikkate alinarak analiz edilmistir. Çalismada, nüfus ve ekonomik yapi, siyasal ve toplumsal bir faktör olarak diaspora, Ermenistan'in siyasi yapisi ve dis politikasi üzerinde durulmaktadir.

Doç. Dr. Mert Bilgin, "Orta Asya ve Kafkasya'da enerji stratejileri: Rekabet, isbirligi ve bölgesel sorunlar", baslikli makalesinde, Orta Asya ve Kafkasya'ya enerji perspektifinden bakmaktadir. Çalismada, bu cografyada yer alan petrol ve dogal gaz üreticilerinin, üretimle tüketim arasindaki bir dizi süreçteki kararlarinin ve bu kararlari uygulayabilme düzeyinin hangi jeopolitik sonuçlari beraberinde tasidigi ortaya konmaktadir. Yazar ayrica, Orta Asya ve Kafkasya'da petrol ve dogal gaz ticaretini ve küresel enerji siyasetinde Orta Asya ve Kafkasya'nin jeopolitik anlamini sorgulamaktadir.

Doç. Dr. Ömer Göksel Isyar'in, "Azeri-Ermeni çatismasi, baris arayislari ve çözümsüzlük" basligini tasiyan makalesinde Azerbaycan ve Ermenistan arasindaki sorunlar çok yönlü olarak analiz edilmektedir. Bu çerçevede iki ülke arasindaki sorunlarin Karabag meselesiyle sinirlanamayacak kadar tarihi geçmisi olduguna dikkat çekilmektedir. Doç. Dr. Isyar, çalismasinda Karabag sorununu içsel ve dissal tüm dinamikleri dik-kate alarak detayli bir sekilde analiz etmektedir. Bu baglamda Azeri-Ermeni uyusmazliginin ardindaki temel nedenler, 1990'larda uyusmazligin çözülmesi konusundaki uluslararasi çabalar ve 2000'lerde Daglik Karabag sorununun çözümü yönünde atilan uluslararasi adimlar üzerinde durulmaktadir.

Prof. Dr. Nasuh Uslu, "Orta Asya ülkeleri arasinda isbirligi ve örgütlenme çabalari" basligiyla kaleme aldigi çalismasinda Orta Asya ülkelerinin daha çok kendi aralarinda ve bazi ortaklarla birlikte gerçeklestirmeye çalistiklari isbirligi girisimleri, ulasilan sonuçlar ve karsilasilan sorunlar çerçevesinde analiz edilmeye çalisilmistir. Bu çerçevede ekonomik, siyasi ve güvenlikle ilgili isbirligi çabalari, su ve enerji alanindaki isbirligi girisimleri ve isbirligi çabalarini olumsuz etkileyen faktörler üzerinde durulmustur.

Prof. Dr. Alaeddin Yalçinkaya, "Bagimsiz Türk cumhuriyetleri ve Dugin'in yeni Avrasyacilik önerileri", adli çalis-masinda Dugin'in felsefesi temelinde Rusya'nin Orta Asya ve Avrasya'ya yönelik dis politikasi analiz edilmektedir. Yazar çalismasinda Dugin'in hayati, kisiligi ve eserleri, yeni Avrasyacilik'in esaslari, Avrasyacilik ve Türk cumhuriyetleri, ABD ve Türk cumhuriyetleri, Türkiye ve Türk cumhuriyetleri, Iran ve Türk cumhuriyetleri, Çin ve Türk cumhuriyetleri gibi konulari tartismaya açmaktadir.

Prof. Dr. Tayyar Ari ve Dr. Ferhat Pirinççi'nin birlikte kaleme aldiklari, "11 Eylülün gölgesinde Orta Asya'ya yönelik Amerikan politikasi", baslikli çalismalari, ABD'nin son dönemdeki Orta Asya politikasini bölgesel denklemde Afganistan, Rusya ve Çin faktörlerini de dikkate alarak analiz etmektedir. Bu baglamda ABD'nin küresel öncelikleri, Orta Asya'da Afganistan operasyonuyla artan Amerikan angajmani, 11 Eylül sonrasinda Amerikan angajmaninin bölgesel yansimalari ve ABD'nin Orta Asya politikasinda Rusya ve Çin faktörü detayli bir sekilde analiz edilmektedir.

Prof. Dr. Mesut Hakki Casin'in, "ABD'nin Kafkasya politikasinda Rusya ile ortaklik ve rekabet paradoksunun olasi gelismelerini anlamak" baslikli makalesinde, ABD'nin bölgeye yönelik temel stratejik hedefleri, Kafkasya'nin ABD Dis Politikasi açisindan jeopolitik önemi, SSCB'nin tasfiyesi ve yeni büyük oyun teorisi, ABD'nin Kafkasya politikasindaki degisim paradigmasi, 11 Eylül sonrasinda ABD'nin Kafkasya politikasindaki açilimlari ve ABD'nin Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan politikalari analiz edilmektedir.

Doç. Dr. Selçuk Çolakoglu, Çin'in Orta Asya ve Kafkasya politikasi" basligini tasiyan makalesinde, 1990'li yillardan baslayarak özellikle, 11 Eylül sonrasi Çin'in Orta Asya politikasini, Dogu Türkistan sorununun Çin'in Orta Asya politikasina etkisini, Çin'in Orta Asya ülkeleriyle ticari iliskisini, enerjinin rolünü ve Çin'in Kafkasya politikasini ele almaktadir.

Ürün Detayı
ISBN: 9786055911881
Yazar Adı: Tayyar Ari
Yayıncı: Marmara Kitap Merkezi
Dil: Türkçe
Cilt: Ciltsiz
En (cm): 14.0
Boy (cm): 20.0
Kağıt Cinsi: Avrupa Okuma Kağıdı
Sayfa Sayısı: 512
Ağırlık (gram): 550

Başa Dön