Yeni Üye | Üye Girişi | Sipariş Takibi | Favorilerim | Detaylı Arama | Yardım | Bize Ulaşın | Şifremi Unuttum | Bayi Girişi | Blog
Google+ FaceBook Twitter
Popup

adet sepetinize eklenmiştir.

Toplam Fiyat:
Arkadaş Kitabevi > Kitap > Yem Yayın > Osmanlı Mimarisi
Osmanlı Mimarisi

Osmanlı Mimarisi

Yem Yayın
Adet:  
Seçtiğiniz adet sepete eklenecektir.
Fiyatlarımıza KDV dahildir.
Bu ürünün baskısı yok
%11 İndirim
Arkadaş Fiyatı: 220,28 TL
Etiket Fiyatı: 247,5 TL
Kazancınız: 27,22 TL
Kazanacağınız Puan: 441
Twitter Facebook Google + Tumblr More
Ürün Açıklaması

Uzun soluklu bir çalışmanın sonucu olan bu yapıt, sanat ve mimarlık tarihimizin dünyaca tanınmış
temsilcilerinden olan Prof. Doğan Kuban ve YEM Yayın işbirliği ile gerçekleştirildi.
Doğan Kuban'ın yarım yüzyıl süren araştırma ve yazılarına dayanan yorumlarının belgelendiği kitap, Türk ve İslam mimarlık tarihinin genel bir değerlendirmesiyle Osmanlı döneminde yaratılan kent çevresi ve mimarlığın dünya mimarlığı içinde karşılaştırmalı bir panoramasını, bu alanda yapılmış en son çalışma ve bulguların verilerini de dikkate alarak sunuyor.

Mimarlık Tarihi yazınına ilişkin genel bir değerlendirme ile başlayan çalışma, Erken Osmanlı Dönemi'nden, Cumhuriyet'e dek Osmanlı'nın mimari mirasını inceliyor. Kuban, bu çalışmasında yalnızca sanat ve mimarlık tarihi çerçevesinde kalmayıp, mimarlık tarihi ile tarih arasındaki ilişkileri de irdeliyor. Mimari ile onu yaratan kültür ortamı arasındaki bağları, şimdiye kadar alışılmış olan yaklaşımlardan farklı ve ayrıntılı biçimde ele alıyor.

1873 Viyana Sergisi için oluşturulan albümle başlayan Osmanlı mimarlık yazını, değişik görüşleri yansıtan yayınlarla devam etmiştir. Ancak Osmanlı mimarlık tarihî ilk defa bu yapıtla, İmparatorluk'un çoklu kültürel yapısının bilinciyle ve tarihi gelişmelerle ilişkiler irdelenerek sunulmuştur.

Çalışmanın amacı, Osmanlı tarihi, kültürü ve sanatına ilişkin önyargıları ortaya koymak ve 19. yüzyıldan bu yana Türk ve yabancı tarihçiler tarafından oluşturulan klişelere son vermektir. Bu, sosyal tarih ve mimarlık tarihi arasındaki ilişki kurmak ve mimarlığın aynasından Osmanlı tarihine bakmak olarak da değerlendirilebilir.

Özenle biraraya getirilen verilerin yer aldığı geniş kapsamlı bu kaynak yapıt, 1000'e yakın fotoğraf, çizim, gravür, karşılaştırmalı tablo ve haritanın yanısıra Osmanlıca-Türkçe Mimarlık Sözlüğü de içermektedir.
Hazırlıkları yaklaşık beş yıl süren kitap, mimar-fotoğraf sanatçısı Cemal Emden tarafından fotoğraflandı. Yapıtta yer alan Osmanlı mimarisinden seçme 300 yapının planları özgün kaynaklarından yararlanılarak yeniden oluşturuldu. Kitapta 220 yapıtın fotoğrafına ve yaklaşık 300 yapıtın plan, kesit ve rölövesine yer verildi.

Sinan öncesi ve sonrası Osmanlı mimarisini referans almak üzere iki ana kategoriye ayrılan kitap, 57 bölümden oluşuyor.

Kitabın İngilizce baskısı 2008 yılında gerçekleştirilecektir.

Benzersiz başyapıt; 7 Yüzyıllık İmparatorluk Mirası "Osmanlı Mimarisi"

Dünyaca ünlü mimarlık tarihçilerimizden Doğan Kuban tarafından yazılan "Osmanlı Mimarisi" yüzyıllarca Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarında hüküm süren Osmanlı'nın mimarlığa yaklaşımını tüm dünyadan örneklerle anlatıyor. "Osmanlı Mimarisi" içeriği ve kapsamıyla Osmanlı kültürel mirasına ilgi duyan herkes için vazgeçilmez bir kaynak olacak.
Mimarlık Tarihi yazınına ilişkin genel bir değerlendirme ile başlayan, Erken Osmanlı Dönemi'nden, Cumhuriyet'e dek Osmanlı'nın mimari mirasını inceliyor. Osmanlı döneminde yaratılan kent çevresi ve mimarlığın dünya mimarlığı içinde karşılaştırmalı panoraması, bu alanda yapılmış en son çalışma ve bulguların verileri de dikkate alınarak yapıtta sunuluyor. Kuban, bu çalışmasında yalnızca sanat ve mimarlık tarihi çerçevesinde kalmayıp, mimarlık tarihi ile tarih arasındaki ilişkileri de irdelerken, mimari ile onu yaratan kültür ortamı arasındaki bağları, şimdiye kadar alışılmış olan yaklaşımlardan farklı ve ayrıntılı biçimde ele alıyor. Osmanlı Mimarlık tarihî ilk defa bu yapıtla, İmparatorluk'un çoklu kültürel yapısının bilinciyle ve tarihi gelişmelerle ilişkilendirilerek yeni bir boyut kazanıyor.

Yarım yüzyıllık araştırma verileri; 720 sayfa 1000'i aşkın fotoğraf ve çizim...

Kitabın yazımı ve yayıma hazırlık çalışmaları 5 yıl sürdü…
Prof. Doğan Kuban tarafından kaleme alınan "Osmanlı Mimarisi" adlı bu eserin amacı, Osmanlı tarihi, kültürü ve sanatına ilişkin önyargıları ortaya koymak ve 19. yüzyıldan bu yana Türk ve yabancı tarihçiler tarafından oluşturulan klişelere son vermek. Yapıtta, sosyal tarih ve mimarlık tarihi arasındaki ilişkiler de irdelenmiştir.

Uzun soluklu bir araştırmanın ürünü olan bu çalışma özenle biraraya getirilen 1000'e yakın fotoğraf, çizim, gravür, karşılaştırmalı tablo ve haritanın yanısıra Osmanlıca-Türkçe Mimarlık Sözlüğünü de içeren geniş kapsamlı bir kaynak. Sinan öncesi ve sonrası Osmanlı mimarisini referans almak üzere iki ana kategoriye ayrılan kitap, 57 bölümden oluşuyor. Osmanlı mimarisinden seçme yaklaşık 300 yapıtın, özgün kaynaklarından yararlanılarak yeniden oluşturulan plan, kesit ve rölövesine, 220 yapıtın ise fotoğrafına yer veriliyor.
Kitap, mimar-fotoğraf sanatçısı Cemal Emden tarafından fotoğraflandı.
Kitabın İngilizce baskısı ise 2008 yılında gerçekleştirilecektir.

"Osmanlı Mimarisi'nden Bir Kesit" Sergisi Topkapı Sarayı'nda...

Yapıtın sunulması kapsamında, Topkapı Sarayı Müzesi'nin işbirliği ile düzenlenen "Osmanlı Mimarisi'nden Bir Kesit" Fotoğraf Sergisi; Topkapı Sarayı'nın II. Avlu Revakları önünde, 25 Mayıs- 24 Haziran 2007 tarihleri arasında, 1 ay boyunca, yerli yabancı tüm sanatseverlerle buluşacak.

Ürün Detayı
ISBN: 9789758599899
Yazar Adı: Doğan Kuban
Yayıncı: Yem Yayın
Dil: Türkçe
Cilt: Ciltli
En (cm): 23.50
Boy (cm): 31.00
Kağıt Cinsi: Kuşe
Baskı Sayısı: 1

Başa Dön