Yeni Üye | Üye Girişi | Sipariş Takibi | Favorilerim | Detaylı Arama | Yardım | Bize Ulaşın | Şifremi Unuttum | Bayi Girişi | Blog
Google+ FaceBook Twitter
Popup

adet sepetinize eklenmiştir.

Toplam Fiyat:
Arkadaş Kitabevi > Kitap > Yetkin Yayınları > Satım ve Eser Sözleşmelerinde Gözden Geçirme ve Bildirim Külfetleri
Satım ve Eser Sözleşmelerinde Gözden Geçirme ve Bildirim Külfetleri

Satım ve Eser Sözleşmelerinde Gözden Geçirme ve Bildirim Külfetleri

Yetkin Yayınları
Adet:  
Seçtiğiniz adet sepete eklenecektir.
Fiyatlarımıza KDV dahildir.
%10 İndirim
Arkadaş Fiyatı: 31,5 TL
Etiket Fiyatı: 35 TL
Kazancınız: 3,50 TL
Kazanacağınız Puan: 63
Twitter Facebook Google + Tumblr More
Ürün Açıklaması
Bu çalışmanın amacı, TBK m. 223 ve 474'de düzenlenmiş olan satım ve eser sözleşmelerinde gözden geçirme ve bildirim külfetlerinin araştırılıp incelenmesi, alıcı ve işsahibine yüklenmiş olan bu külfetlere ilişkin uygulamaların pozitif hukuk yönünden değerlendirilmesidir.

Türk Borçlar Kanunu'nda hükme bağlanmış olan gözden geçirme ve bildirim külfetleri, satım sözleşmesinde alıcının, eser sözleşmesinde işsahibinin malın veya eserin ayıplı olmasından kaynaklanan haklarını kullanabilmeleri için yerine getirmeleri gereken davranışlardır. Bu külfetlerin hiç veya gereği gibi yerine getirilmemesi halinde ortaya çıkan satılanı veya eseri kabul karinesi, satılan malın veya eserin ayıplı bir şekilde kabul edilmiş sayılması ve ayıptan doğan hakların kaybı sonucunu doğurmaktadır. Ayıplı mal veya eserin devir ve teslimi ile zarara uğrayan alıcı veya işsahibinin, ayıptan doğan haklarını kullanmak suretiyle bu zararlarını giderme imkânının, söz konusu külfetleri yerine getirmiş olmalarına bağlanması, konunun önemini açık bir şekilde göstermektedir. Gözden geçirme ve bildirim külfetlerinin, Türk hukuku dışındaki diğer hukuk sistemlerinde tacir olmayanlar bakımından özellikle İsviçre hukuku ve Viyana Satım Sözleşmesinde sınırlı bir şekilde kabul edilmiş olması da, konunun önemini bir kez daha ortaya koymaktadır.

Bu açıklamalar çerçevesinde, ayıptan doğan hakların kullanılabilmesi ve sorumluluğun ortadan kalkması yönünden hem alıcı ve işsahibi, hem de satıcı ve yüklenici için büyük bir önem taşıyan bu külfetlerin, nasıl ve ne zaman yerine getirilmesi gerektiği uygulamada açıklığa kavuşturulması gereken önemli bir sorundur. Ancak, Türk Borçlar Kanunu'nda yer alan düzenlemelerde bu külfetlerin hem nasıl hem de ne kadar süre içerisinde gerçekleştirilmesi gerektiğinin somut bir şekilde tam olarak hükme bağlanmamış olması, konunun ayrıntılı olarak ele alınması zorunlu kılmaktadır. (Prof. Dr. Fikret EREN, Önsöz'den)


Kitabın Konu Başlıkları

Gözden Geçirme Kavramı
Ayıp Bildirim Kavramı
TBK m. 223 ve TBK m. 474 Hükümlerinin Değerlendirilmesi
Türk Hukukuna Göre Satım ve Eser Sözleşmelerinde Gözden Geçirme Külfeti
Uluslararası Satım Sözleşmelerine İlişkin Milletlerarası Anlaşma (Viyana Satım Sözleşmesi'ne Göre Gözden Geçirme Külfeti
Satım ve Eser Sözleşmelerinde Bildirim Külfetinin İstisnaları
Satım ve Eser Sözleşmelerinde Gözden Geçirme ve Bildirim Külfetinin Hukuki Sonuçları
Ürün Detayı
ISBN: 9789754646825
Yazar Adı: İpek Yücer Aktürk
Yayıncı: Yetkin Yayınları
Dil: Türkçe
Cilt: Karton
En (cm): 16,5
Boy (cm): 23,5
Kağıt Cinsi: 2.Hamur
Sayfa Sayısı: 282
Baskı Sayısı: 1

Başa Dön