Yeni Üye | Üye Girişi | Sipariş Takibi | Favorilerim | Detaylı Arama | Yardım | Bize Ulaşın | Şifremi Unuttum | Bayi Girişi | Blog
Google+ FaceBook Twitter
Popup

adet sepetinize eklenmiştir.

Toplam Fiyat:
Arkadaş Kitabevi > Kitap > Birsen Yayınları > Talaş Kaldırma Bilim ve Teknoloji CNCTakım
Talaş Kaldırma Bilim ve Teknoloji CNCTakım

Talaş Kaldırma Bilim ve Teknoloji CNCTakım

Birsen Yayınları
Adet:  
Seçtiğiniz adet sepete eklenecektir.
Fiyatlarımıza KDV dahildir.
%15 İndirim
Arkadaş Fiyatı: 42,5 TL
Etiket Fiyatı: 50 TL
Kazancınız: 7,50 TL
Kazanacağınız Puan: 85
Twitter Facebook Google + Tumblr More
Ürün Açıklaması
İnsanların maddi ihtiyaçlarını karşılamak için yapılan üretim, aynı zamanda Ülke ekonomisinin temelini oluşturmaktadır. Bunun nedeni tüm insan faaliyetlerinden yalnızca üretim, katma değer sağlayan bir faaliyettir. Üretim ne kadar bol, çeşit, ucuz ve kaliteli olursa, Ülke insanların yaşama standardı o kadar daha yüksek olur. Küreleşmiş ekonomik ortamında rekabeti sağlamak için üretim: yüksek prodüktivite ve verimlilik (bol ürün), istenilen kalite ve bu kaliteyi sabit tutmak, en kısa zamanda ve düşük maliyetle üretmek ve esneklik gibi özelliklere sahip olması gerekir.
Üretimin itici gücü teknoloji ve bunun temeli bilimdir. Üretim biliminin ve teknolojisinin başlıca uğraş alanı, üretime yukarıda gösterilen özellikleri kazandırmaktır. Bu hususta 1950lerde CNC tezgahların ve bilgisayarların ortaya çıkması üretim alanında bir devrim yaratmış, üretimde esnek (programa dayalı) otomasyon sağlamış ve bu sayede iletişim, ulaşım, tıp, savunma, bilimsel araştırma v.b. gibi insan faaliyetlerinin tüm alanlarında inanılması güç gelişmelere katkısı olmuştur. Sanayileşmiş batı ülkelerinin politik ve ekonomik güçleri, bu çeşit üretim teknolojilerine sahip olmalarından ileri gelmektedir.
Üretimde bilimsel ve teknolojik gelişmeler üretim alanının en karmaşık ve zor olan talaş kaldırma alanında başlamış ve bu alanda hızlı bir gelişme göstermiştir. Talaş kaldırma üretimi pahalı, diğerlerine göre prodüktivitesi daha düşük olmasına karşın, en yüksek kalitede ve her çeşit ürün yapabilme özelliğine sahiptir. Yürütülmesi için yoğun ve bilimsel bir teknolojik bilgi istemektedir.
Ülkemizde genelde üretimin bilim ve teknolojik bilgilere dayanmadığı, bu nedenle verimsiz ve katma değeri düşük olduğu ve üretim yolu ile kayda değer bir sermaye birikimi sağlayamadığı dikkate alarak, talaş kaldırma üretimi ile ilgili bu kitabın başlıca amacı, Kitap aynı zamanda Üniversite ve Yüksek Okul öğrencilerine Ders Kitabı olarak ve üretim alanında çalışan Mühendis ve Teknisyenlerinin bilgilerini tazelemek ve yeni teknolojik gelişmeler hakkında bilgi vermek için hazırlanmıştır.
Kitap: Genel Konular; İşleme Kalitesi, Parça ve Takım Malzemeleri, Kesme Sıvıları; Tornalama; Frezeleme; Planya-Vargelleme, Broşlama ve Testere ile Kesme; Vida
ve Dişli Çarklarda Diş Açma; Taşlama ve Diğer Yüzey İşleme Yöntemleri; Teknolojik Tasarım ve Talaş Kaldırma Ekonomisi; Üretim Otomasyonu olmak üzere toplam on bölümden oluşur. Tüm bölümler en son bilimsel ve gelişmiş teknolojilerin etraflı incelenmesinin bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır.
Yukarıdaki satırlar kitabın 1. baskısının Önsözüne aittir. Tamamen gözden geçirilmiş kitabın 2. baskısında, son altı yılımı daha yoğun bir şekilde geçirdiğim üretim çevrelerinden edindiğim bazı izlenimlerimi aktarmak istiyorum. Ülkemizde CNC tezgah ve CAD-CAM sistemlerinin oldukça yaygın bir şekilde kullanılmasına karşın, talaş kaldırma üretimi birkaç istisna dışında hala ampirik yöntemlerle yürütülmektedir. Ampirik yöntem bilim esaslarına göre değil de, görsel algılama ile edinilen kişisel tecrübeye dayanmaktadır. Üreticiler CNC tezgahı veya CAD-CAM sistemini aldıkları firmanın kısa süreli ve oldukça sınırlı olan eğitimiyle yetinmektedirler. Aldıkları bilgileri daha sonra kendi çabalan ile geliştirmeye çalışmamaktadırlar. Bu nedenle Ülkemizde var olan CNC-CAD-CAM sistemlerinin yapabilecekleri işlem kapasitesinin yalnızca %25-%30 arasında kullanmaktadırlar. Buna bağlı olarak Türkiye teknolojik açıdan, gelişmiş Ülkelerin teknolojik seviyesine yaklaşmak için bir hamle yapamamaktadır.
Bu hamle ancak üretimde bilimsel esasların yaygın bir şekilde kullanılması ile yapılabilir. Bu amacın gerçekleştirilmesinde yardımcı olmak için, sunduğum kitabın 2. baskısında da, 1. baskısında olduğu gibi bilim ve teknolojik bilgi seviyesi yüksek tutulmuş olup, bu hususta yeni gelişmeler de ilave edilmiştir.
Kitabın baskısında bana yardımcı olan Birsen kitapevi Yöneticilerine ve Personeline burada teşekkür ederim.
Kitabın tüm okurlarıma yararlı olmasını dilerim.
Prof. Dr. Mustafa AKKURT

Sevgili torunum, Yasemin Kayaya hayat boyu en içten sağlık, mutluluk ve başarılar dileklerimle
Ürün Detayı
ISBN: 9789755112145
Yazar Adı: Mustafa Akkurt
Yayıncı: Birsen Yayınları
Dil: Türkçe
Cilt: Karton
En (cm): 16.00
Boy (cm): 24.00
Kağıt Cinsi: Avrupa Okuma Kağıdı
Baskı Sayısı: 1

Başa Dön