Yeni Üye | Üye Girişi | Sipariş Takibi | Favorilerim | Detaylı Arama | Yardım | Bize Ulaşın | Şifremi Unuttum | Bayi Girişi | Blog
Google+ FaceBook Twitter
Popup

adet sepetinize eklenmiştir.

Toplam Fiyat:
Tebligat Hukuku

Tebligat Hukuku

Yetkin Yayınları
Adet:  
Seçtiğiniz adet sepete eklenecektir.
Fiyatlarımıza KDV dahildir.
%10 İndirim
Arkadaş Fiyatı: 112,5 TL
Etiket Fiyatı: 125 TL
Kazancınız: 12,50 TL
Kazanacağınız Puan: 225
Twitter Facebook Google + Tumblr More
Ürün Açıklaması
Tebligat, genel anlamda, hukuksal bir islemden ilgili kimsenin haber almasini saglamak amaciyla, yetkili makamin yasal biçimde ve yazi veya ilân ile yapacagi belgeleme isidir. Tebligat her dava ve icra takibinde , vergi uyusmazliklarinda ve idarî islemlerde uygulamacinin sikça karsilastigi önemli bir konudur.

Tebligi gereken islem, usulüne uygun teblig edilmedikçe, o islemin ortaya çikarmasi gereken hukuksal sonuçlar ortaya çikmaz. Tebligat usulüne uygun olarak gerçeklesmezse, yapilan islem, çogu kez hüküm ifade etmez ve devamlilik göstermesi gereken islemler kesintiye ugrar.

Iste, tebligatin önemi ve fakat bu konudaki boslugu (kismen de olsa) giderebilmek amaciyla (ilk baskisini 1983 yilinda yaptigimiz) elinizdeki kitap hazirlanmis bulunmaktadir.

Kitapta, asil olarak 7201 sayili Tebligat Kanunumuzun sistematigi esas alinmis ve Tebligat Kanunu madde madde serh edilmistir. Ayrica tüm mevzuat taranarak, tebligata iliskin özel hükümler de açiklanmistir. Kitabin adi da bu nedenle, «Tebligat Kanunu Serhi» olarak degil de, «Tebligat Hukuku» biçiminde konulmustur.

Kitapta, ögretideki görüsler degerlendirilmistir. Ayrica Yargitay, Da­nistay, Askerî Yargitay, Askerî Yüksek Idare Mahkemesi gibi yüksek mahkemelerin uygulamaciya yol gösteren kararlari da Kitapta incelenmistir.

Uluslararasi tebligat, özellikle, yurt disinda yasayan Türk vatandaslari nedeniyle, gitikçe önem kazanmakatadir. Kitabimizda Uluslararasi tebligat konusundaki ikili ve çok tarafli sözlesme hükümleri de açiklanmistir.

Kitabimizin ilk baskisi 1983, ikinci baskisi 1991 yilinda yapilmisti. Aradan geçen zamanda hem ögreti ve Yargitay uygulamasinda hem de ilgili mevzuatta çesitli degisiklikler ve yenilikler ortaya çikmistir. Zaman içinde bu gelismeler üçüncü baskiya yansitilmis olup, kitabimiz neredeyse iki katina ulasmis, iki cilt olarak yeniden yayimlanmistir.

Kitabimizin 2007 yilinda yayimlanan 5 inci baskisindan sonra, tebligat mevzuatimizda bazi degisiklikler ortaya çikmistir. Bu baglamda; Tebligat Kanunumuzun çesitli hükümleri, 11.01.2011 sayili ve 6099 sayili Kanun ile degistirilmistir. Ayrica 6099 s.K. (m.60), Tebligat Kanununun uygulanmasina iliskin usul ve esaslarin Adalet Bakanliginca çikartilacak bir yönetmelikle düzenlenecegini öngörmüs ve bu dogrultuda (25.01.2012 tarihli Resmî Gazetede) Tebligat Kanununun Uygulanmasina Dair Yönetmelik yayimlanarak yürürlüge girmistir. Bu Yönetmelik, 20.8.1959 tarihli Tebligat Tüzügünün yerini almis ve mevzuatta Tebligat Tüzügüne yapilmis olan atiflarin anilan Yönetmelige yapilmis sayilacagi hüküm (m.80) altina alinmistir. Bu degisikliklere paralel olarak, PTT Genel Müdürlügü, Postada Tebligat Islemleri Rehberini yürürlükten kaldirarak, onun yerine Tebligat Isletme Esaslari adli düzenlemeyi yürürlüge koymustur. Keza, 6099 sayili Kanunla getirilen elektronik tebligatin (m.7/a) nasil uygulanacagina iliskin Elektronik Tebligat Yönetmeligi çikartilmistir.

Arastiriciya ve uygulayiciya yardimci olmak amaciyla, Tebligat Kanunun Uygulanmasina Dair Yönetmelik, Tebligat Islemleri Esaslari, Elektronik Tebligat Yönetmeligi ile iç hukukumuzun parçasi olan bazi çok tarafli uluslararasi tebligat sözlesmeleri Kitaba eklenmistir. Kitabimizin daha önceki baskilarina ekledigimiz iki tarafli uluslararasi sözlesmeler ile diger bazi düzenlemeler yer kazanabilme düsüncesiyle bu baskida ek olarak yeralmamaktadir.

Kullanilisligini artirmak amaciyla Kitapta ayrintili bir arama dizini bulunmaktadir. (Önsöz'den)

Kitabin Konu Basliklari

Tebligat Kanunu Serhi
Tebligat Kanununun Uygulanmasina Dair Yönetmelik
Elektronik Tebligat Yönetmeligi
Postada Tebligat Isletme Esaslari
Adalet Bakanliginin Uluslararasi Tebligatla Ilgili Düzenlemeleri
Uluslararasi Sözlesmeler
HUKUK USULÜNE DAIR SÖZLESME
HUKUKÎ VEYA TICARÎ KONULARDA ADLÎ VE GAYRIADLÎ BELGELERIN YABANCI MEMLEKETLERDE TEBLIGINE DAIR SÖZLESME
CEZA ISLERINDE KARSILIKLI ADLÎ YARDIM AVRUPA SÖZLESMESI
HUKUKÎ VE TICARÎ KONULARDA YABANCI ÜLKELERDE DELIL SAGLANMASI HAKKINDA SÖZLESME
YABANCI HUKUK HAKKINDA BILGI EDINILMESINE DAIR AVRUPA SÖZLESMESINE EK PROTOKOL
Ürün Detayı
ISBN: 9789754643442
Yazar Adı: Ejder Yilmaz;Tacar Çaglar
Yayıncı: Yetkin Yayınları
Dil: Türkçe
Cilt: Karton
En (cm): 16,5
Boy (cm): 23,5
Kağıt Cinsi: Avrupa Okuma Kağıdı
Sayfa Sayısı: 1108
Baskı Sayısı: 6

Başa Dön