Yeni Üye | Üye Girişi | Sipariş Takibi | Favorilerim | Detaylı Arama | Yardım | Bize Ulaşın | Şifremi Unuttum | Bayi Girişi | Blog
Google+ FaceBook Twitter
Popup

adet sepetinize eklenmiştir.

Toplam Fiyat:
Arkadaş Kitabevi > Kitap > Yetkin Yayınları > Türk Anayasal Düzeninde Siyasal Hak ve Özgürlüklerin Kapsamı ve Sınırları
Türk Anayasal Düzeninde Siyasal Hak ve Özgürlüklerin Kapsamı ve Sınırları

Türk Anayasal Düzeninde Siyasal Hak ve Özgürlüklerin Kapsamı ve Sınırları

Yetkin Yayınları
Adet:  
Seçtiğiniz adet sepete eklenecektir.
Fiyatlarımıza KDV dahildir.
%10 İndirim
Arkadaş Fiyatı: 36 TL
Etiket Fiyatı: 40 TL
Kazancınız: 4,00 TL
Kazanacağınız Puan: 72
Twitter Facebook Google + Tumblr More
Ürün Açıklaması
Siyasal hak ve özgürlükler, insan haklari içerisinde önemli bir bölümü olusturur. Siyasal haklar, bireyin siyasal gücün kullanilmasina katilmasini saglayan haklardir. Birinci kusak haklar içerisinde yer aldigi kabul edilen siyasal haklarin kapsaminin belirlenmesi ve üzerinde çalisilmasi bu haklarin nasil kullanilacaginin, sinirlarinin ne oldugunun ve bu haklarin kötüye kullanilmasi durumunda ne tür yaptirimlarin uygulanabilecegi problemi tez çalismasi olarak seçilmesindeki etkin nedenlerdir. Ülkemizde özellikle siyasi partilere iliskin düzenlemelerin siyasal hak ve özgürlüklerin asiri sinirlandirilmasi görünümünü ortaya çikardigi düsünülmektedir. Yine yurttaslik haklari ve ödevi üzerinde süregelen tartismalar, hak arama özgürlügünün Bilgi Edinme Yasasi sonrasi dönemde kapsaminin ne oldugu tartisilmaya deger basliklar olarak belirmektedir. Siyasal hak ve hürriyetlerin yalnizca kozmetik bir görünüm mü arz ettigi ya da yalnizca vitrinlik bir biçimde mi anlasildigi da Avrupa Birligi ile uyum sürecinde üzerinde düsünülmesi ve çözümlemesinin yapilmasi gereken önemli bir noktadir.

Tezin konusu siyasal haklarin gelisimi, 1982 Anayasasi ve AIHS çerçevesinde siyasal hak ve özgürlüklerin kapsaminin belirlenmesi, sinirlama sisteminin incelenmesi, tez konusu hak kümesinin kullanilmasinda karsilasilan sorunlarin belirlenerek, bunlara karsi çözüm yollarinin önerilmesidir.
Baslik altinda siyasal haklarin içeriksel olarak kapsaminin ve sinirlarinin belirlenmesi amaçlanmaktadir. Birinci kusak haklar içerisinde kabul edilen tez konusu hak kümesi medeni / kisisel haklarla baglantisi yadsinamaz. Özellikle düsünce özgürlügü, dernek kurma (örgütlenme) özgürlügü siyasal haklardan siyasal parti özgürlükleri ve seçme-seçilme hakki ile ilintili özgürlükler olarak görülebilir.
Siyasal haklar, bireyin siyasal gücün kullanilmasina katilmasini saglayan haklardir. Devletin yönetimine katilmayi bir baska deyisle siyasal iktidarin olusmasini sagladigi için aktif statü haklari, nitelik olarak bakildiginda bu haklara katilma haklari da denir.
Demokrasi, siyasal özgürlüklerin önem kazandigi bir siyasi düzeni ifade eder. Demokrasinin vazgeçilmez iki unsuru özgürlük ve esitliktir. Demokrasi ile bireyin özgürlükleri birbiriyle yakin iliski içerisindedir. Demokrasi bireylerin yönetime yönelik kararlar almasini ve bu kararlari almaya yetkili olmasini gerektirir. Siyasi hak ve özgürlüklerini tam anlamiyla kazanmis bir toplum, kendini yönetecek kisileri kendi iradeleri dogrultusunda karar almaya yönlendirir. Bu demokrasi için ideal olandir. Evrensel Insan Haklari Bildirgesi m. 21'de ve Birlesmis Milletler Kisisel ve Siyasal Haklara Iliskin Uluslararasi Sözlesmesi m. 25'te de belirtildigi gibi halkin iradesi kamu otoritesinin temelidir ve herkesin yönetime katilma hakki vardir.
Yurttaslar, yönetime esit biçimde katilma haklarini temsilciler araciligiyla gerçeklestirebilirler. Bunun için "genel ve esit oya dayali ve seçmenlerin özgür iradesinin ifadesini saglayacak gizli oyla yapilan gerçek periyodik seçimlerde oy verme ve seçilme" (KSHS m.25/2) haklarina sahiptirler.

Hukuk bilimi ve siyaset bilimi literatüründe son derece ilgi çeken, güncelligini hiçbir zaman kaybetmeyen siyasal hak ve özgürlüklerin ulusal, uluslararasi ve ulusal üstü boyutlarda çalisma yapilabilmesi için elverisli olmasi, içerdigi yurttaslik, siyasal parti, seçim, kamu hizmetlerine girme hak ve özgürlükleriyle çok boyutlu olarak tartisilabilecek ve temel hak genel teorisiyle iliski içerisinde olmasi sebebiyle tez çalismasinin konusu olarak tercih edilmistir

Tez konusu, kamu hukukunun kavram ve kurumlariyla iliskilidir. Modern Devlet, yurttaslik, demokrasi ve insan haklari kavramlarindan ayri düsünülemez. Katilma haklari olarak da tanimlanan siyasal haklar, demokratik bir toplumda bireylerin yönetime katilmalarini saglayan haklar kümesidir. Seçim hakki, seçme ve seçilme hakkini ve adil, demokratik bir seçim sistemini güvence altina alir. Demokrasinin vazgeçilmez unsuru olarak kabul edilen siyasal partiler, siyasi örgütlenme özgürlügünün görünümüdür. Bir ülkedeki siyasal sistem, siyasal partiler hukukunun gelismisligi ile belirlenebilir. Kamu hizmetlerine girme hakkinin herkese taninmasi ve bu noktada hizmetin gereklilikleri disinda her hangi bir ayrim güdülmemesi de demokratik düzenle ilintilidir.

1961 ve 1982 Anayasalari 'partiler demokrasi'sinden hareketle siyasi partileri demokratik hayatin vazgeçilmez unsurlari olarak saymislardir. Özgürlükçü demokrasi her alanda, herkese düsünce ve hareket serbestligi tanima ilkesine dayandigindan, kendine duydugu güven ölçüsünde hosgörüye sahip olacagi doktrinde genel kabul görmüstür. Uygulamada da Ikinci Dünya Savasindan sonra siyasi alan anayasal degerlerle sinirlandirilip özgürlükçü demokratik düzeni ortadan kaldirmak isteyen siyasi akimlara mesru siyaset alani kapatilmis, militan demokrasi anlayisi genel egilim olarak belirmistir. Bu planda, 1949 tarihli Federal Alman Anayasasinin 21/2 maddesi hükmü, amaçlari ve mensuplarinin davranislari özgürlükçü demokratik temel düzeni ihlal etmeye veya ortadan kaldirmaya veya Federal Alman Cumhuriyeti'nin varligini tehlikeye yönelen partilerin Anayasaya aykiri olduklari ve Anayasa Mahkemesi tarafindan kapatilacaklari öngörülmüstür. 1961 ve 1982 Anayasalari da mücadeleci demokrasiden etkilenerek siyasi partilerin faaliyetleri amaçlari ve ideolojileri yönünden yasaklar getirmis ve tüzük, program ve faaliyetlerinde bu yasaklari ihlal eden partilerin AYM tarafindan kapatilmalarini öngörmüstür .
68. ve 69. maddelerin ilk halinde Anayasa yapiminda öngörülen depolitizasyona yönelik düzenlemeler katilimci demokrasiye geçisi saglamak amaciyla yapilan 1995 degisikliklerinde degistirilmis ve 2001 degisiklerinde bu hedef dogrultusunda daha ileri adimlar atilmistir. 1995 degisikligi ile m. 68 f. 4'e esitlik ve hukuk devleti, suç islemeyi tesvik etmeme ilkeleri eklenmis m. 69'da yer alan m. 14'ün sinirlamalari disina çikan siyasi partilerin temelli kapatilacagi hükmü metinden çikarilmis ve siyasi partilerin m 14'e dayanilarak kapatilmalari olanagi kalmamistir. Zaten 14. madde hükmü düzenlemesindeki hükümlerin pek çogu siyasi partil
Ürün Detayı
ISBN: 9789754647143
Yazar Adı: Hamdi Gökçe Zabunoglu
Yayıncı: Yetkin Yayınları
Dil: Türkçe
Cilt: Karton
En (cm): 16,5
Boy (cm): 23,5
Kağıt Cinsi: Avrupa Okuma Kağıdı
Sayfa Sayısı: 316
Baskı Sayısı: 1

Başa Dön