Yeni Üye | Üye Girişi | Sipariş Takibi | Favorilerim | Detaylı Arama | Yardım | Bize Ulaşın | Şifremi Unuttum | Bayi Girişi | Blog
Google+ FaceBook Twitter
Popup

adet sepetinize eklenmiştir.

Toplam Fiyat:
Arkadaş Kitabevi > Kitap > Pelikan Yayınevi > Uluslararası Parasal İktisat
Uluslararası Parasal İktisat

Uluslararası Parasal İktisat

Pelikan Yayınevi
Adet:  
Seçtiğiniz adet sepete eklenecektir.
Fiyatlarımıza KDV dahildir.
%20 İndirim
Arkadaş Fiyatı: 17,28 TL
Etiket Fiyatı: 21,6 TL
Kazancınız: 4,32 TL
Kazanacağınız Puan: 35
Twitter Facebook Google + Tumblr More
Ürün Açıklaması
Uluslararası Para Sistemi, ülkelerarasındamevcutdövizkurlarıveödemeilişkilerinidüzenleyenkural, anlaşmavekurumlarınoluşturduğubirbütündür. Uluslararası para sistemiticariilişkilerdeyaşanandenkleştirme, belirsizlik, likiditevegüvensorunlarınıortadankaldırmaktaveçoktaraflıbirödemelersisteminingeliştirilmesineyardımcıolmaktadır.
Uluslararasıticariilişkilerdekullanılacak para biriminin en temelsorunu, para arzınıkiminyapacağınınbelirlenmesivediğerparalarlaolandeğişimoranınıntespitidir. Bu sorunlarınortayaçıkmasınıntemelnedeni, ülkelerinfarklı para birimikullanmasıdır. Bu sorunlarınticariilişkilerdeortadankaldırabilmesiiçinetkin, güvenilirveortakbirdeğişimaracınıngeliştirilmesigerekmektedir.
19. yüzyıldan I. DünyaSavaşı'nakadarolandönem, dünyaaçısındanistikrarlıbirdönemolarakkabuledilir. Bu istikrarınoluşmasındakuşkusuz, Altın Para Sistemi'ninönemlibirrolüvardır. I. DünyaSavaşısonrasındayaşanankrizlerveekonomiksistemlerintamamençökmesivedünyaticaretininartanhacmi, Altın Para Sistemininyetersizlikleriniortayaçıkarmışveülkeleri II. DünyaSavaşıyıllarındayenibirsistemarayışınaitmiştir.
Bu süreçsonrasında 1944 yılındaBretton Woods kasabasındauluslararası para sistemineyenibirdüzengetirmekiçinbirkonferansdüzenlenmişve bu konferanssonrasındakonferansınyapıldığışehrinadı ile anılan ?Bretton Woods" sistemiuygulanmayakonulmuştur. Bretton Woods sistemide 1960'ların sonundatıkanarak 1970'lerde dünyaçapındayaşananekonomikkrizsonrasındauygulamadankaldırılmakzorundakalmıştır.
Günümüzdeise, uluslararasıkurallarabağlıbirsistemkurulamamıştır. Herülkekendi para sisteminiuygulamaktadır. Fakatbununyanındaçeşitliülkelerparalarını tek birülkeninparalarınabağlarkenbirkısmı da Euro gibiparasalbirlikleroluşturmuşlardır. Bu süreçteküreselleşmeolgusuülkelerin para sistemlerininbirbirleriyleetkileşiminisağlayarakulusalsınırlarıniçerisindekalmasınıgüçleştirmiştir. 1990'lı yıllardaartanküreselleşme, kendisiniözelliklesermayeakımlarınınbüyükhacimlereulaşmasındavesıklaşankrizlerdegöstermiştir.
2008 yılındadünyaölçeğindegörülenküreselkriz ile birlikte, hemenherkesküreselleşme, sermayeakımları, IMF, DünyaBankası, Kurrejimleri, uygulanan para vemaliyepolitikalarınınyanındasisteminkendisiniyanimevcutkapitalistsistemiveonun en önemlimekanizmalarındanbiriolanuluslararası para sisteminitartışmayabaşlamıştır. Önümüzdekidönem, bu tartışmalarındaha da yoğunlaşacağı, alternatif önerilerinsıklıklagündemegeleceğibirdönem mi? Yoksaeskisisteminkısmendüzeltilerektekrarsahneyesunulacağıbirdönem mi olacaktır? Elbetteizleyendönembizebunugösterecektir. Bizçalışmamızdauluslararası para sisteminingeçirmişolduğuyaklaşık 150 yıllıkperiyodu, küreselleşmesürecinigözönündealarak hem teorik hem de uygulamayayönelikbakışaçıları ile incelemeyeçalıştık. Kitabın son bölümlerindeisemevcut para sistemininyarattığısorunlarvebunlarınçözümüneyönelikreformtartışmalarınaağırlıklayervermeyeçalıştık.
Herçalışma, büyük sabır veözveriyigerektirir. Bu süreç, sadeceyazarlariçindeğilailelervedostlariçin de meşakkatlibirdönemikapsar. Bu çalışmasırasındabizedesteğiniesirgemeyenailelerimizevedostlarımıza ne kadarteşekküretsekazdır. Son olarakçalışmadakimevcuthataveeksiklikler, bütünüylebizlereaittir. Kitabıntümöğrenciveokurlarayararlıolmasınıdilerkenhertürlüeleştirivekatkılarınızın, kitabındiğerbaskılarındabizeyolgöstereceğinibelirtmektenmutlulukduyarız.
Ürün Detayı
ISBN: 9786059029391
Yazar Adı: Erol Bulut;Baki Demirel
Yayıncı: Pelikan Yayınevi
Dil: Türkçe
Cilt: Karton
En (cm): 13,5
Boy (cm): 19
Kağıt Cinsi: 2.Hamur
Sayfa Sayısı: 391
Baskı Sayısı: 1

Başa Dön