Yeni Üye | Üye Girişi | Sipariş Takibi | Favorilerim | Detaylı Arama | Yardım | Bize Ulaşın | Şifremi Unuttum | Bayi Girişi | Blog
Google+ FaceBook Twitter
Popup

adet sepetinize eklenmiştir.

Toplam Fiyat:
Arkadaş Kitabevi > Kitap > Seçkin Yayınları > Uyum Amacıyla Değiştirilen Hükümler
Uyum Amacıyla Değiştirilen Hükümler

Uyum Amacıyla Değiştirilen Hükümler

Seçkin Yayınları
Adet:  
Seçtiğiniz adet sepete eklenecektir.
Fiyatlarımıza KDV dahildir.
%10 İndirim
Arkadaş Fiyatı: 19,8 TL
Etiket Fiyatı: 22 TL
Kazancınız: 2,20 TL
Kazanacağınız Puan: 40
Twitter Facebook Google + Tumblr More
Ürün Açıklaması
Ateşli silâhlar hukuku mevzuatı içinde öncelikle 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar İle Diğer Aletler Hakkında Kanun ile 2521 sayılı Avda ve Sporda Kullanılan Tüfekler, Nişan Tabancaları ve Av Bıçaklarının Yapımı, Alımı, Satımı ve Bulundurulmasına Dair Kanunun zikredilmesi gerekmekte olup, bunların uygulaması da, oldukça yaygındır.Diğer yandan, kurusıkı olarak tabir edilen, ses veya gaz fişeği atabilen silahlar da nitelikleri bakımından; 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun ile 2521 sayılı Avda ve Sporda Kullanılan Tüfekler, Nişan Tabancaları ve Av Bıçaklarının Yapımı, Alımı, Satımı ve Bulundurulmasına Dair Kanun kapsamına girmemektedir. Haklarında diğer mevzuat hükümlerinde de herhangi bir düzenleme bulunmaması nedeniyle, bunların imali, satışı, taşınması ya da bulundurulması ruhsata veya belgeye bağlı değildi. Bu konuda da nihayet, 23.1.2008 tarihli ve 5729 sayılı Ses ve Gaz Fişeği Atabilen Silahlar Hakkında Kanunla düzenleme yapılmış ve mevzuat boşluğu giderilmeye çalışılmıştır. 5729 sayılı Kanun, kurusıkı silah olarak da tabir edilen ses ve gaz fişeği atabilen silahların nitelikleri, imali, ithali, ihracı, satışı, edinilmesi, bulundurulması ve taşınması hakkındaki usul ve esaslar ile bunlarla ilgili izin, kayıt ve tescil işlemlerini düzenlemek amacıyla çıkarılmıştır6136 ve 2521 sayılı kanunlarda, 23.1.2008 tarihli ve 5728 sayılı Temel Ceza Kanunlarına Uyum Amacıyla Çeşitli Kanunlarda ve Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunla önemli değişiklikler yapılmıştır.Hâkim Zekeriya Yılmaz tarafından hazırlanan kitapta, 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar İle Diğer Aletler Hakkında Kanun, 2521 sayılı Avda ve Sporda Kullanılan Tüfekler, Nişan Tabancaları ve Av Bıçaklarının Yapımı, Alımı, Satımı ve Bulundurulmasına Dair Kanun ve 5729 sayılı Ses ve Gaz Fişeği Atabilen Silahlar Hakkında Kanun, adlî ve idarî uygulama yönünden ele alınmış, uygulamada karşılaşılması muhtemel sorunlara değinilmiş ve anılan mevzuat hükümlerinin uygulanması sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar, yeni ceza mevzuatı hükümleri de göz önünde bulundurulmak suretiyle doktrin ve uygulamadaki görüş ve içtihatlar ışığı altında bütün yönleriyle incelenmiş ve açıklamalar yapılmıştır.Kitapta Yer Alan Önemli Konu Başlıkları
Aşağıda yer alan soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını bu kitapta bulabilirsiniz
Bulundurma ve taşıma ruhsatı nedir, kimlere verilebilir ve ruhsat süreleri ne kadardır?
Ruhsat Süresinin sona ermesi üzerine, ruhsat sahibi kişi ve idarece yapılacak işlemler nelerdir?
Zati Demirbaş Tabanca ne demektir ve bu tabancayla suç işlenmesi hâlinde silâhın müsaderesi gerekir mi?
Köy ve mahalle muhtarları, köy demirbaşına kayıtlı veya aldırılacak zati silâhları taşıyabilirler mi?
"Mutad sayıdaki mermi" ne demektir? Yalnızca 100 adet tabanca mermisinin ev veya işyerinde bulundurulması ya da bunların taşınması durumunda, bu eylemi yapan kişi hangi cezaî müeyyide ile karşılaşacaktır?
Ateşli silahlara ait mermilerin "pek az sayıda" kabul edilmesinin ölçüsü nedir? Meselâ, sadece 10 adet mermi bulundurulması veya taşınması eylemi, 6136 sayılı Kanunun hangi madde ve fıkrasına uymaktadır ve hükmolunacak ceza nedir?
İkametgâh adresinin değiştirilmesi sırasında bulundurma ruhsatlı silâh için nakil belgesi almamak ve adres değişikliğini bildirerek ruhsatnameye işlettirmemek şeklindeki eylem, 6136 sayılı Kanuna muhalefet suçunu oluşturur mu?
Yeni Türk Ceza Kanununda, "ateşli silâhlarla ateş etme suçu" nasıl düzenlenmiştir ve bunun cezaî müeyyidesi nedir? Bu suçlarda silâhın niteliğinin önemi var mıdır?
2521 sayılı Kanunda düzenlenen "Yivsiz Tüfek Ruhsatnamesi" nedir? Bu belge olmaksızın yivsiz av tüfeğinin bulundurulması ve taşınması hâlinde uygulanacak yaptırımlar nelerdir? Bu yaptırımlara ilişkin kararı hangi makam veya merci verecektir?
Yivsiz av tüfeğinin mülkiyetinin kamuya geçirilmesi hangi durumlarda mümkündür? Bu kararın verilmesi, karara karşı başvurulabilecek kanun yolları, kararın kesinleşmesi ve uygulanması ile ilgili olarak hangi hükümler uygulanacaktır?
5729 sayılı Kanunla düzenlenen "ses ve gaz fişeği atabilen silâhlar"ın taşınması, satışı ve nakli ile ilgili yeni düzenlemeler ve öngörülen yaptırımlar nelerdir? Kuru sıkı silâh olarak da tâbir edilen "ses ve gaz fişeği atabilen silâhlar" taşınabilir mi? Bunlar hangi şekil ve şartlar altında nakledilebilir?
Ses ve gaz fişeği atabilen silâhlarla ateş edilmesi hâlinde uygulanabilecek yaptırım nedir?
Ses ve gaz fişeği atabilen silâhların, teknik özelliklerinde değişiklik yapılmak suretiyle öldürmeye elverişli silâh hâline dönüştürülmesi durumunda, bu değişikliği yaptıran ve yapan kişinin eylemi hangi suçu oluşturur ve bu suçla ilgili cezaî müeyyide nedir?
Kimler, zati tabancalarına ait özellikleri emekli kimlik kartlarına işletmek suretiyle, bu silâhları taşıyabilirler?
Antika silâh ve hâtıra silâh ne demektir ve bu silâhların bulundurulabilmesi ve taşınabilmesi için ruhsat gerekli midir? Bu silâhların satış yoluyla devri mümkün müdür?
6136 sayılı Kanuna aykırı olarak ateşli silâhlarla bunlara ait mermileri satanlar veya satmaya aracılık edenlerin amacı, silâh ve mermi ticaretine veya yaymaya yönelik bulunmaz ise, bu kişilerin eylemleri hakkında anılan Kanunun hangi maddesi uygulanmalıdır?
6136 sayılı Kanuna aykırılık suçlarında hangi mahkeme veya mahkemeler görevlidir? Dava zamanaşımı ne kadardır? Silâh ve mermilerle, bunların imal ve naklinde kullanılan araç ve gereçlerin, bıçak ve diğer âletlerin müsaderesi ile ilgili hükümler nelerdir ve bunlar nasıl uygulanacaktır? Müsaderede, dava ve ceza (infaz) zamanaşımı süreleri nedir?
Ruhsatsız bir tabancayı, geçici ve kısa bir süre ile muhafaza etmek üzere, beşerî duygularla kabul edip, çok kısa bir süre üzerinde tutan kişinin, söz konusu eyleminde 6136 sayılı Kanuna aykırılık (silah taşıma) suçu oluşur mu?
Bir kurum, kuruluş veya kişilere ait işyerleri için demirbaş olarak kaydı yapılan yarı otomatik tabanca sınıfı silahları ifade eden "Demirbaş Silâh"lar müsadere edilebilir mi?
"Silâh Satın Alma Yetki Belgesi"ne istinaden satın alınan silâh ve bu silâha ait mermilere ait fatura, silâhın "Menşei Belgesi" sayılıp, 60 gün geçerlidir. Bu süre içinde, faturada yazılı silâh ve mermilerin (satın alınma amacına göre) taşınması veya bulundurulması suç teşkil eder mi?Bu halde silâh ve mermilerin müsaderesi mümkün müdür?
6136 sayılı Kanuna aykırılık suçlarında ve özellikle 12. Ve 13. maddelerin uygulanmasında dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?
Ürün Detayı
ISBN: 9789750207136
Yazar Adı: Remzi Özmen
Yayıncı: Seçkin Yayınları
Dil: Türkçe
En (cm): 16.00
Boy (cm): 16.00
Baskı Sayısı: 1

Başa Dön