Yeni Üye | Üye Girişi | Sipariş Takibi | Favorilerim | Detaylı Arama | Yardım | Bize Ulaşın | Şifremi Unuttum | Bayi Girişi | Blog
Google+ FaceBook Twitter
Popup

adet sepetinize eklenmiştir.

Toplam Fiyat:
Arkadaş Kitabevi > Kitap > Adalet Yayınevi > Velayet-Vesayet-soybağı Evlat Edinme Hukuku Diğer Eşin Rıza ve Onamına Bağlı İşlemler
Velayet-Vesayet-soybağı Evlat Edinme Hukuku Diğer Eşin Rıza ve Onamına Bağlı İşlemler

Velayet-Vesayet-soybağı Evlat Edinme Hukuku Diğer Eşin Rıza ve Onamına Bağlı İşlemler

Adalet Yayınevi
Adet:  
Seçtiğiniz adet sepete eklenecektir.
Fiyatlarımıza KDV dahildir.
%10 İndirim
Arkadaş Fiyatı: 126 TL
Etiket Fiyatı: 140 TL
Kazancınız: 14,00 TL
Kazanacağınız Puan: 252
Twitter Facebook Google + Tumblr More
Ürün Açıklaması
Hak ve Fiil Ehliyeti Kişi Hukuku Diğer Eşin Rızasına Bağlı Hukuksal İşlemler
Velayet, Velayet Hakkının Doğumu, Kapsamı, Değiştirilmesi, Kaldırılması
Evlilik Dışı Çocukların Velayeti
Velayetin Sona Ermesi
Vesayet, Vesayeti Gerektiren Haller, Vesayet İşlerinde Görev ve Yetki
Vasi Atanması, Vasiliğe Engel Haller, Vasi Tayini Usulü
Vesayetin Sona Ermesi, Vasinin Hesap Vermesi, Vasi, Kayyım Yasal Danışman veDevletin Sorumluluğu
Kayyım, Kayyım Tayinini Gerektiren Haller, Kayyımlığın Sona Ermesi
Yasal Danışmanlık, Yasal Danışman Atanmasını Gerektiren Haller, Hükümleri
Vesayet Daireleri, Vesayet Dairelerinin Müdahale Hakları, Sorumluluğu
Soybağı, Soybağının Kurulması, Soybağının Reddi, Tanıma, Babalık Tanımanın İptali, Soybağının Düzeltilmesine İtiraz Davaları, Soybağının Hükümleri
Evlatlık, Evlat Edinme Koşulları, Evlat Edinmede Şekil, Evlatlık İlişkisinin Sona Ermesi
Konu İle İlgili Yasa ve Yönetmelikler
Konu İle İlgili Milletlerarası Sözleşmeler.

Medeni Hukuk, kişi hukukunu, onun aile ve toplumla olan ilişkilerini düzenleyen Temel Hukuk kurallarından oluşmaktadır.
Bu düzenlemede, kitabımızın inceleme konusu, kişiler hukuku ve kişilik, hısımlık, soybağı, soybağının kurulması, evlat edinme, soybağının hükümleri, velayet, vesayet, kayyımlık, yasal danışmanlık konuları önemli bir yer tutmakta, konular kamu düzeni ve Türk toplumunu yakından ilgilendirmektedir.
Türk toplumumun çağdaş uygarlık gereklerine uyumunu sağlamak için Medeni Kanunda değişiklik yapılmış, 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu ve 4722 sayılı Türk Medeni Kanunun Yürürlüğü ve Uygulama Şekli Hakkında Kanun Türkiye Büyük Millet Meclisince kabul edilerek 1. 1. 2002 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Yine Türk Medeni Kanunun da 5378 ve 5399 sayılı Kanunlarla, 4787 sayılı Aile Mahkemelerinin Kuruluş Görev ve Yargılama Usullerine Dair Kanun ve nihayet 29. 4. 2006 tarihinde yürürlüğe giren 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu ile kısmi değişiklikler yapılmıştır.
Kanunda yapılan değişikliklerin önemli ve oldukça büyük bir kısmı kitabımızı da ilgilendiren konularda yapılmış, kadın erkek eşitliği ilkesi pekiştirilmiş, şekil ve ifadeye ve esasa ilişkin yenilikler, yeni hükümler getirilmiştir.
Bu yeniliklerden konumuzla ilgili olan hak ve fiil ehliyetleri, erginlik, ergin kılınma, ayırtım gücü, fiil ehliyetsizliği, ayırtım gücünün bulunmaması, ayırt etme gücüne sahip küçükler ve kısıtlılar, bunların hukuki işlemleri, velayet hakkı, velayet hakkının doğuşu, kullanımı, kapsamı, hakimin müdahalesi, velayet hakkının değiştirilmesi, kaldırılması, evlilik dışı çocukların velayet hakkı, velayet haklarının sona ermesi, soybağı, soybağının kurulması, evlat edinme, koşulları, hükümleri, evlatlık ilişkisinin kaldırılması, soybağının reddi, soybağına itiraz, Vesayet Hukuku, vesayeti gerektiren haller, Vesayet organları, vesayet daireleri, vesayet işlerinde yetki, vasi atanması, vasinin görev ve sorumlulukları, kayyımlık, Yasal danışmanlık bunların konusu, mahiyeti, atanmaları, görev ve sorumlulukları, Vesayet dairelerinin müdahale hakları, vesayetin ve vasilik görevlerinin, kayyımlık ve yasal danışmanlık görevlerinin sona ermesi kuramları düzenlemelerin içerik ve hukuki sonuçları ayrı ayrı incelenmiş ve yeni Türk Medeni Kanununun konularla ilgili ilk yorum ve açıklamaları yapılmaya çalışılmıştır.
Bu bağlamda; Hısımlık ilişkisi, konu ile ilgili yenilikler, sahih nesep, sahih olmayan nesep ayrımına son verilmesi, nesep terimi yerine soybağı teriminin kullanılması, soybağının kurulması ve bu bölümle ilgili, genel hükümler, kocanın babalığı, tanıma ve babalık hükmü, evlat edinme, soybağının hükümleri, Velayet ve Çocuk malları düzenlemeleri soybağının kurulmasına kaynaklık eden hukuki olaylar, evlilik, tanıma ve babalık hükmü, yapay soybağının kurulmasını gerçekleştiren evlat edinme kurumları bunlarla ilgili düzenlemelerden soybağı kurulan çocuğa, soybağının reddi davası açmak hakkının tanınması, soybağının reddi ile ilgili davalarda dava açma süresinin bir aydan bir yıla çıkarılması, karinelerin çakışması ile ilgili TMK nın 290 ıncı maddesindeki yeni hükme göre; çocuk evliliğin sona ermesinden başlayarak üç yüz gün geçmeden önce doğmuş ve ana da bu arada, yani çocuk doğmadan önce yeniden evlenmiş olursa, ikinci evlilikteki koca baba sayılacaktır. Ancak bu karine adi bir karine mahiyetindedir, yani aksi ispatlanarak çürütülebilir. Bu durumda ise, sona eren birinci evlilikteki koca baba sayılacaktır.
Ürün Detayı
ISBN: 9786054378036
Yazar Adı: Ali İhsan Özuğur
Yayıncı: Adalet Yayınevi
Dil: Türkçe
Cilt: Karton
En (cm): 16,5
Boy (cm): 24,5
Kağıt Cinsi: Avrupa Okuma Kağıdı
Sayfa Sayısı: 1574
Baskı Sayısı: 1

Başa Dön