Yeni Üye | Üye Girişi | Sipariş Takibi | Favorilerim | Detaylı Arama | Yardım | Bize Ulaşın | Şifremi Unuttum | Bayi Girişi | Blog
Google+ FaceBook Twitter
Popup

adet sepetinize eklenmiştir.

Toplam Fiyat:
Arkadaş Kitabevi > Kitap > M. Ü. İlahiyat Fakültesi Vakfı Yayınları > XV-XVI. Yüzyillarda Osmanli Medreseleri (2 Cilt)
XV-XVI. Yüzyillarda Osmanli Medreseleri  (2 Cilt)

XV-XVI. Yüzyillarda Osmanli Medreseleri (2 Cilt)

M. Ü. İlahiyat Fakültesi Vakfı Yayınları
Adet:  
Seçtiğiniz adet sepete eklenecektir.
Fiyatlarımıza KDV dahildir.
%20 İndirim
Arkadaş Fiyatı: 36 TL
Etiket Fiyatı: 45 TL
Kazancınız: 9,00 TL
Kazanacağınız Puan: 72
Twitter Facebook Google + Tumblr More
Ürün Açıklaması
Bu doktora çalismasinin üzerinden 25 yil geçti. Zamanla yarisan bir çalismanin neticesi olan bu tezin baslangiçta karsilastigi birçok zorluklar içinde en önde geleni süphesiz ki bu çalismadan önce Osmanli Medreseleri hakkinda örnek bir çalismanin bulunmayisi ve bu konudaki kaynak fikdani idi. Ancak konunun içine girdikçe kaynaklarin ve bilgilerin hacmi o kadar büyüdü ki, eseri telif ederken bilgiler arasinda seçim yapmak zarureti hasil oldu. Bu baskida hem daha önce kullanmadigimiz fisleri degerlendirmek, hem de yeni bilgilerle çalismaya zenginlik kazandirmak mümkün oldu.
Ilk baskisini bazi zaruretlere binâen üzerinde daha genis çalismalar yapamadan nesretmistik. Ilk baskisi 3000 adet olarak basilan eserin, üzerinden çeyrek asir geçtikten sonra sahaflarda bile bulunamaz hâle gelmesi ve yurt içinden ve disindan eserin tekrar basiminin beklenmesi beni bu baskiyi hazirlamaya mecbur etti. Ancak arastirmada tashih ve ilaveyi gerektiren hususlari gerçeklestirmeden eserin aynen basilmasina da gönlüm razi olmadi. Bu sebeple eseri yer yer yeniden telif ederek ikinci baskiyi hazirladim. Yine de eserin daha sonraki baskilarinda tashih ve ilavelere ihtiyaç duyulmayacagini iddia edemem.
Bilindigi gibi Osmanli dönemindeki egitim ve ögretimi tetkik edebilmek için olusturulmus bir ilmiye katalogu bulunmamaktadir. Bu sebeple bu konu üzerinde arastirma yapacak olanlarin hangi kaynaklara basvuracaklari ilk mesele olarak karsilarina çikacaktir. Bizim de ilk defa karsimiza bu mesele çikmisti. Ancak önümüzde bir örnegin bulunmamasi, bizi el yordami ile yürümek zorunda birakmisti. Biz de Sakaiku n-Nu mâniye ve Atâî Zeyli nden hareketle XV-XVI. asirlardaki Ruûs Defterlerini ve Mühimme Defterlerini taradik. Bunlara bu devrin kronikleri ile bazi Tapu Defterlerini ve Vakfiyeleri ilave ettik. Ancak bu mevzuun birinci kaynagi olan Kadiasker Defterlerine ulasamadik. Osmanli ilmiye sistemine göre mesihatta bulunmasi gereken bu defterlerin bugünkü Istanbul Müftülügü ndeki Mesihat Arsivi veya Ser î Siciller Arsivi nde bulunmasi gerekiyordu. Ancak ilgili yerlere defaatla gittigim halde bu defterler konusunda müsbet bir habere ulasamadim. Ta ki 1978 yilinda Ser î Siciller Arsivi ne uzman olarak geldigimde Kadiasker Defterlerinin bir kismina ulasabildim. Arsivdeki dolaplarin alt raflarinda yer alan bu defterlere ulasmak benim için hayatimin en mutlu anlarindan biriydi. Hemen defterlerin envanter kayitlarini ve katalogunu hazirlayarak 1979 Millî Türkoloji Kongresi nde ilim dünyasina tanittim . Daha sonra arkadasim ve meslekdasim Ismail Erünsal da bu defterlerin bir kismini Nuruosmaniye Kütüphanesi nde tespit etti. Ancak bizim tespit ettigimiz 365 defter ile Ismail Bey in tespit ettigi 50 adet defter, Osmanli kadiaskerlerinin tuttuklari defterlerin tamami degildir. XV. asra ait kadiaskerlerin tuttuklari "ruz-namçe"lerden hiçbirisi bugün elimizde bulunmadigi gibi, XVI. asra ait "ruz-namçe"ler de tam degildir. Aralarinda birçok bosluklar bulunmaktadir. Ümid ederiz ki, arsiv, müze ve kütüphanelerde ortaya çikacak yeni defterlerle aradaki bosluklar doldurulur. Biz, eserin bu baskisinda bu defterleri kullandik ve XVI. asra ait Rumeli Kadiaskerligi Defterlerinden Osmanli nin Rumeli cihetindeki medreseler ve müderrisleri hakkinda önemli bilgiler elde ettik. Maalesef Anadolu Kadiaskerligi nin XVI. asra ait defterleri bulunmadigindan Anadolu cihetindeki medreseler hakkinda bekledigimiz bilgiye ulasamadik. Bununla beraber su kanaate vardik ki gerek Tasköprî-zâde, gerek Mecdî ve gerekse Atâî bu defterleri ya hiç kullanmamislar, ya da geregi kadar yararlanmamislardir. Zira zikredilen müelliflerin eserlerinde bulunmasi gereken bir çok medrese ve müderris maalesef onlarda yer almamaktadir. Bugün bu defterlere dayanarak Sakâik ve zeyillerinde bulunmayan birçok bilgilere ulasmak mümkün oldugu gibi bunlara dayanarak mezkur eserlerdeki bazi eksikleri ve yanlislari da tashih mümkün olmaktadir. Bu sebeple bu çalismamiz, âdeta, mezkur eserlere küçük çapta da olsa yeni bir zeyl mahiyetindedir.
Eserin ilk telifinde Osmanli Medreselerinin XV-XVI. asirlardaki durumlari üzerinde duruldu; öncesi ve sonrasi üzerinde pek durulamadi. Bu baskida Osmanli öncesi Islâm dünyasinda gelisen örgün ve yaygin egitimle XV-XVI. asirlardan sonra Osmanli da gelisen örgün ve yaygin egitimle ilgili bir mukaddimeye yer verildi. Böylece konunun daha iyi anlasilmasina gayret edildi.
Osmanli Devlet Arsivi nde bulunan ruuslar arasindaki Medrese Ruuslari, Mühimme Defterleri ile Ser î Siciller Arsivi nde, Süleymâniye Kütüphanesi nde ve Ali Emirî Kütüphanesi nde bulunan Tarîk Defterleri ile Kadi Sicilleri ve Vakfiyeler bu konuda basvurulacak önemli kaynaklardir. Osmanli emlâkinin aynasi olan Tapu Defterleri de medreselerin isim ve emlâkini tesbitte vazgeçilmez kaynaklardir. Bu arada muhtelif maksatlarla tutulmus, Vezâif Defteri, Menâsib i Ilmiye Defteri ve Târih i Silsile i Ulemâ gibi yazmalar da medreseler konusunu tetkikte basvurulmasi gereken defterlerdir.
Arastirmamizin nesredildigi 1976 dan beri Osmanli Medreseleri ile ilgili bazi çalismalar yapildi. Mustafa Bilge nin Ilk Devir Osmanli Medreseleri (Istanbul 1984), adli doktora çalismasi, Osmanli Medreselerini Iznik, Bursa, Edirne Medreseleri olarak sehirlere göre tanitmakta ve medrese teskilati hakkinda sinirli bilgi vermektedir. Çalismanin sonuna konulan vakfiyeler bölümü oldukça önemlidir. Mustafa Ergin in Dil Tarih ve Cografya Fakültesi, Pedagoji Bölümü nde yaptigi yüksek lisans tezi (Medreseler, Baslangiçtan Fatih Zamanina Kadar [Ankara 1975 gayr i matbu]) ana kaynaklara inilmeden yapilan bir çalismadir. Nuri Çaliskan in Samsun Yüksek Islâm Enstitüsü nde Osmanli Imparatorlugu nda Fen Bilimleri ve Yetisen Bilginler (Kurulusundan M. 1700 e kadar) adiyla yaptigi ögretim üyeligi tezi de kaynaklara inilmeden yapilmis bir çalismadir. Hüseyin Atay in Osmanlilar da Yüksek Din Egitimi (Istanbul 1983) adli eseri ise, daha çok felsefî yaklasimlara dayanan ve arsiv belgelerine bas vurmayan bir çalismadir. Rahmetli Cevat Izgi nin Osmanli Medreseleri nde Ilim (Istanbul 1997) adli doktora tezi, riyâzî ve tabiî ilimler sahasinda yapilmis en basarili çalismadir. Mefail Hizli nin Mahkeme Sicillerine Göre Osmanli Klasik Dönemi Bursa Medreseleri nde Egitim-Ögretim (Bursa 1997) adli doktora tezi, kadi sicilleri taranarak yapilmis önemli bir çalismadir. Hasan Akgündüz ün Klasik Dönem Osmanli Medrese Sistemi (Istanbul 1997) adli doktora çalismasi, arsiv belgelerine dayanmamakla beraber yerli ve yabanci birçok mütedavil eserlere basvurularak yapilmis bir çalismadir. Ahmed Gül ün Osmanli Medreseleri nde Egitim-Ögretim ve Bunlar Arasinda Dâru l-Hadisler in Yeri adli tezi ise, çok daginik ve malumat yigini bir çalismadir.
XV-XVI. Asirlarda Osmanli Medreseleri ni telif ederken gerek birinci telifte ve gerekse ikinci telifte karsilastigimiz bir takim güçlükleri de tekrar ifade etmek isterim.
Bu güçlüklerden birisi, medrese ve bunlarin bânîlerinin isimleridir. Zira ayni isimde birden fazla medrese bulundugu gibi bazi medreselerin de birden fazla ismi bulunmaktadir. Bu sebeple de bazi medreselerin bânileri ve buralara tayin edilen müderrisler konusu müskilat arzetmektedir.
Bu sahadaki baska bir müskil de medreselerin bulundugu yer isimleridir. Maalesef Osmanli da yer isimleri konusunda yeterli bir eser bulunmadigi gibi Osmanli tarih atlasi da mevcut degildir. Bu durumda Semseddin Sâmi nin Kâmûsu l-A lâm dan baska basvurabilecegimiz bir eser bulunmamaktadir. Ancak mezkur eserde de birçok yer isimleri bulunmamak
Ürün Detayı
ISBN: 9789755481968
Yazar Adı: Cahid Baltaci
Yayıncı: M. Ü. İlahiyat Fakültesi Vakfı Yayınları
En (cm): 16
Boy (cm): 23,5
Sayfa Sayısı: 1016
Baskı Sayısı: 1

Başa Dön