Yeni Üye | Üye Girişi | Sipariş Takibi | Favorilerim | Detaylı Arama | Yardım | Bize Ulaşın | Şifremi Unuttum | Bayi Girişi | Blog
Google+ FaceBook Twitter
Popup

adet sepetinize eklenmiştir.

Toplam Fiyat:
Yapı 2-3-4

Yapı 2-3-4

Birsen Yayınları
Adet:  
Seçtiğiniz adet sepete eklenecektir.
Fiyatlarımıza KDV dahildir.
%15 İndirim
Arkadaş Fiyatı: 50,99 TL
Etiket Fiyatı: 59,99 TL
Kazancınız: 9,00 TL
Kazanacağınız Puan: 102
Twitter Facebook Google + Tumblr More
Ürün Açıklaması
ÖNSÖZ (BİRSEN YAYINEVİ)
Sedad Hakkı Eldem (1908-1988) Türk mimarlığının en önemli kişilerinden biridir. Çağdaş Türk mimarlığı için önemli olan yapılara imza atmış, mimari uygulamaları yanı sıra araştırmacı yönü, eğitim dünyasındaki yeri ve kitapları ile de her zaman Türk mimarlığına öncü olarak hizmet etmiştir. Eldem’in Yapı kitabı Türk mimarları, mimarlık öğrencileri ve yapı ile ilgilenen herkes için önemli bir kaynak niteliğindedir. Yapı kitabı 1973 yılından itibaren Birsen Yayınevi tarafından yayınlanmaktadır. Sedad Hakkı Eldem'in kitabın önsözünde de belirttiği gibi, içerik olarak 'basit ve geleneksel yapı detaylarına' kitapta yer verilmiş, 'yapı tekniğinin geleneksel ve modern kısımları1 çizimlerle açıklanmış, 'gelişen yerli yapı ve malzeme endüstrisinin verdiği imkanlar göz önünde tutulmuş', ayrıca 'eski duvar ve tonoz örgüleri ve ahşap çatkılar' da Yapı kitabında yer almıştır. Mimari teknik resim kurallarını detaylı olarak açıklamak üzere örnek uygulama projeleri okuyucunun yararlanabilmesi için sunulmuştur.
Sedad Hakkı Eldem'in Yapı (1)(Cilt 1) kitabı bugüne değin geniş bir okuyucu kitlesi tarafından yararlanılan başvuru kitabı niteliğini korumaktadır. Bu kitabı güncel tasarım, yapım teknikleri, detayları ve uygulama projeleri ile devam ettiren, Murat Soygeniş tarafından hazırlanan Yapı 2-3-4 (Cilt 2) kitabı, Eldem'in Yapı kitabında olmayan bölümleri, tasarım-teknoloji-detay üçgeni içinde kalarak tamamlamakta, buna ek olarak yurtiçi ve yurtdışından uygulama projeleri sunarak mimar ve öğren¬cilerin çok yönlü bir açılımla yapıya ait konuların, aslında tasarımın devamı olduğunu görmelerine yardımcı olmaktadır.
Birsen Yayınevi olarak Yapı 1 -2-3-4 kitabını desteklemekten memnunluk duymaktayız. Yayınevimiz bilgi çağında, bilim, teknoloji, sanat konularına her zaman destek vermekte olup, günümüzü geleceğe taşıyan yenilikçi konuları her zaman savunarak desteklemiştir. Bu bağlamda Sedad Hakkı Eldem'e ait Yapı (1)(Cilt 1) ve Murat Soygeniş'e ait olan Yapı 2-3-4 (Cilt 2) kitaplarını sizlerle paylaşmanın gururunu taşımaktayız.
Birsen Yayınevi / İstanbul, 2008

ÖNSÖZ
Sedad H. Eldem'in Yapı (1) kitabı, önsözünde vurgulandığı gibi, 'geleneksel ve modern' yapı teknik ve detaylarını içermektedir. Yapı 2, Yapı 3 ve Yapı 4 kitapları bu ciltte birleştirilerek, geliştirilmiş şekliyle sunulmaktadır. Yığma yapım tekniğinden, çelik taşıyıcı sisteme, membran sistemlere kadar geniş bir yelpazede mimari uygu¬lamaların gerçekleştiği Türkiye'de yapı ve detay içerikli kaynaklara gereksinim duyulmaktadır. Eldem'in belirttiği gibi mimarların yapı tekniği bilgisine; uygulama, malzeme ve detay bilgisine sahip olmaları önemlidir. Ayrıca mimar ve öğrencilerin, boyutu ne olursa olsun tüm projelerinde detaya kadar tasarlayıp inmelerinin önemi de tekrarlanmalıdır. Yapı 2-3-4 kitabı yapı ve detay alanında çeşitli konulara değinmekte; basit tekniklerden özel tekniklere uzanan farklı yapım sistemlerine ve detay¬lara yer vermekte, uygulama projeleriyle desteklenmektedir.
Farklı coğrafyalardaki güncel mimarlık ürünlerine baktığımızda, kuramsal-teknolojik alt yapısını çeşitli yayınlar ve alan gezileri ile izleyebildiğimiz yeni anlayışların çeşitlendiğini görmekteyiz. İngilizcesi 'blob', 'fold' ve 'box' lar olarak adlandırılan, 'kabarcık', 'katlantf ve 'kutu'lar artık mimari biçim ve mekan anlayışını yön¬lendiriyor. Bilgisayar destekli malzeme ve üretim araştırmaları alışageldiğimiz zemin-duvar-tavan düzlemlerinden oluşan mekan anlayışımızı değiştirmeye, sorgulatmaya zorluyor. Ekolojik ve hafif malzemeler, kuru montaj teknikleri, kişiye özel toplu üretim teknolojisi, kuram ve uygulama alanlarında tüm dünyada deneysel seviyede yaygınlaşıyor. Işığa karşı yarı geçirgen olan beton paneller, yüksek dayanıklılıkta ve ince kesitli beton, üç boyutlu bilgisayar modelleme teknikleri ile tasar¬lanan ve ölçülendirilen serbest-akıcı formlar ve bunların yine dijital ortamda üretilen alüminyum, fiberglas, ahşap kompozit, vb malzemeden taşıyıcıları ve kabukları bu deneysel çabaların uygulamaya yansıyan örnekleri oluyor. Bu yenilik ve değişimlere açık olabilmek için malzeme ve detayın özünün anlaşılmasının önemi vurgu¬lanmalıdır.
Bu kitabın yayın ve içerik danışmanlığını kabul ederek beni onurlandıran değerli mimarlar ve hocalarım Sn. Cengiz Bektaş (Mimar), Sn. Radi Birol (Y. Mimar) ve Sn. Güner Yavuz'a (Y. Mimar, Prof.) sonsuz teşekkür borçluyum. Kendileri Yapı 2-3-4 kitaplarını en ince ayrıntısına kadar incelemiş ve kitap için geliştirici önerilerde bulun¬muşlardır. Değerli deneyimlerini benimle paylaşıp, bu kitaba aktarılmasına vesile oldukları için her birine ayrı ayrı müteşekkirim. Birsen Yayınevi tarafından 1999 yılından beri yayınlanmakta olan Yapı 2-3-4 kitabının ortaya çıkmasını sağlayan Birsen Yayınevi'ne, Sn. Cengiz Algın, Sn. Bahadır Algın ve Sn. Halim Özkaya'ya; yayın koordinatörleri, mimarlar Sn. Işıl Has ve Sn. Cüneyt Timurçin'e; Sn. Kader Akyurt, Sn. Cüneyt Ayvaz, Sn. Emily Boozer, Sn. Eda Erkan, Sn. Gürden Gür, Sn. Volkan Karakaş, Sn. Akif Sametoğlu'na gönülden teşekkürlerle.
Murat Soygeniş / İstanbul, 2008
Ürün Detayı
ISBN: 3990000002581
Yazar Adı: Murat Soygeniş
Yayıncı: Birsen Yayınları
Dil: Türkçe
En (cm): 13
Boy (cm): 20
Sayfa Sayısı: 532

Başa Dön