Yeni Üye | Üye Girişi | Sipariş Takibi | Favorilerim | Yardım | Bize Ulaşın | Şifremi Unuttum | Bayi Girişi | Blog
Google+ FaceBook Twitter
Popup

adet sepetinize eklenmiştir.

Toplam Fiyat:
Arkadaş Kitabevi > Kitap > Adalet Yayınevi > 6100 Sayılı HMK'ya Göre Hazırlanmış: Asliye Hukuk Davaları (Ciltli); Açıklamalı, Örnekli, İçtihatlı, Uygulamaya Yönelik
6100 Sayılı HMK'ya Göre Hazırlanmış: Asliye Hukuk Davaları (Ciltli); Açıklamalı, Örnekli, İçtihatlı, Uygulamaya Yönelik

6100 Sayılı HMK'ya Göre Hazırlanmış: Asliye Hukuk Davaları (Ciltli); Açıklamalı, Örnekli, İçtihatlı, Uygulamaya Yönelik

Adalet Yayınevi
Adet:  
Seçtiğiniz adet sepete eklenecektir.
Fiyatlarımıza KDV dahildir.
%10 İndirim
Arkadaş Fiyatı: 178,2 TL
Etiket Fiyatı: 198 TL
Kazancınız: 19,80 TL
Kazanacağınız Puan: 356
Twitter Facebook Google + Tumblr More
Ürün Açıklaması
Örneklerle;
İhtiyati Tedbir
İhtiyati Haciz
Delillerin Tesbiti
Adli Yardım
Dilekçe ve Müzekkere Örnekleri

Elinizdeki bu kitabın yazımına Ankara 20. Asliye Hukuk Mahkemesi hâkimi olarak görev yaptığım sırada 4 yıl öncesinden başlanılmış olup, özellikle mesleğinde yeni olan hukukçulara rehber olması amaçlanmıştır. Yaklaşık 12 yıldır Adalet Akademisinde hâkim ve savcı adaylarına meslek öncesi ders vermekle görevli olduğumdan, orada tanıştığım ve başka vesilelerle tanıdığım adayların mesleğe başladıktan sonra bana yönelttiği sorulardan daha çok uygulamaya yönelik sorunlar yaşadıkları, bir başka deyişle teori ile pratiği bağdaştıramadıklarını müşahâde ettim. Bu noktadan hareketle meslekte belli bir tecrübeye ulaşmamış olan meslektaşlarımın sorunlarını çözecek, akıllarına gelecek soruları cevaplayacak ve bilgili bir hâkim olmalarına yardımcı olacağını düşünerek teoriden çok pratiğe yönelik dava türleri ile ilgili bilgilerin bir arada bulunabileceği bir kitap hazırlama amacı ile yola çıkılarak 4 yıla yakın bir emeğin sonucunda ortaya bu eser çıkmış bulunmaktadır.
Bu eserin iddialı olmadığını ve tüm çabalarımıza rağmen bazı hatalar içerebileceğini peşinen kabul etmemiz gerektiğinin farkındayız. Belki de kitabın yazımının uzun sürmesinden kaynaklanan nedenlerle kitap yazmanın çok zor ve meşakkâtli bir iş olduğunu kitabın bitimine yakın anlamış bulunuyorum. Bunu fark etmemden sonra birçoğu hocam olan değerli akademisyenlere ve benden önce bu tecrübeleri yaşamış değerli meslektaşlarıma olan saygım birkaç kat daha artmıştır. Bu kaygılarımı paylaştığım hocalarımızın ve meslektaşlarımızın beni teskin edici ve cesaretlendirici konuşmaları benim yarı yoldan dönmeme engel olmuştur, bunu da özellikle belirtmeliyim ve bu vesile ile bu yakın dostlarıma derin saygı ve teşekkürlerimi sunmak isterim.
Bu kitabın yazımı sırasında Asliye Hukuk Mahkemelerinin görev alanı inceleme konusu olarak alınmış, özellikle çok sık rastlanan dava türleri belli bir sistematik içeresinde yazılmaya çalışılmıştır. 6100 sayılı HMK'nın yürürlüğe girmesinden sonra değişen usul kurallarına vurgu yapılmaya ve yenilik olarak değerlendirilecek konularda uygulamanın nasıl olması gerektiği konusunda fikir beyan edilmeye çalışılmıştır. Bu noktada uzunca süre yürüttüğüm HMK Pilot İller İzleme Kurulu Üyeliği görevi ile 30. 03. 2015 tarihli Bakan Olur'uyla 2992 sayılı Kanunun 34. maddesi hükmü gereğince oluşturulan ve halen yürüttüğüm HMK Değişiklik Komisyonu üyeliğimde elde ettiğim bilgi ve tecrübeleri de bu kitaba yansıtmaya çalıştığımı özellikle vurgulamak isterim.
Değişik sistemler düşünülmesine rağmen her bir davayı ele alıp bu davada; ilgili mevzuat, görevli mahkeme, yetkili mahkeme, davacı, davalı, örnek tensip tutanağı, karar örnekleri, yargılama usulünde özel durumlar, delillerin toplanması, bu davaya özel durumlar, kanun yolu, kesinleşme sonrası işlemler ve örnek içtihatlar incelenmek suretiyle bir sistem altında konu incelenmeye çalışılmıştır. İçtihatlar seçilirken olabildiğince özenli davranılmış ve benzer içtihatlara yer verilmemeye çalışılmış, olabildiğince yerleşmiş uygulamalara yer verilmiştir. Bu konu da başarılı olup olmadığımız okuyucudan gelecek öneri, eleştiri ve yorumlar sonucunda anlaşılabilecektir. Bu nedenle her tür eleştiri, yorum ve öneriye açık olduğumuzu ve bu öneri ve özellikle eleştirilerin bir sonraki basımda daha iyi bir eser ortaya çıkmasında faydası olacaktır diye düşünüyorum.
Dava örnekleri incelendikten sonra uygulamada en çok sorun yarattığı düşünülen geçici hukuki koruma tedbirleri olan ihtiyati tedbir, ihtiyati haciz ve delillerin tespiti geniş şekilde incelenmiş, bu arada incelemeden başka, örnek kararlar verilmek suretiyle uygulayıcıya yardımcı olunmaya çalışılmıştır. 6100 sayılı HMK ya uygun düzenlenmiş 4 dilekçe (dava, cevap, cevaba cevap ve 2. cevap) örneği avukat meslektaşlara yardımcı olması maksadıyla kitabın sonuna eklenmiştir. Uygulamada elde edilen tecrübeler okuyucuya aktarılmaya çalışılmış, özellikle ihtiyati tedbir kararlarının isabetli verilmesi konusunda titiz davranılması gerektiği vurgulanarak bu konuda örnekler verilmeye çalışılmıştır.
Adli yardıma ayrı bir paragraf açılarak bu konuda detaylı bir şekilde değerlendirilmiş, örnek kararlarla uygulayıcıya kolaylık sağlanmak istenmiştir.
Tüm bu hususlardan başka özellikle hem avukatlara hem de hâkimlere yardımcı olunmak amacıyla, bir dosyanın Asliye Hukuk Mahkemesindeki serüveni incelenmeye çalışılmış, hayali bir örnek üzerinden açılan bir davanın dilekçeler aşaması, dilekçe örnekleri ile (dava, cevap, cevaba cevap ve 2. cevap dilekçeleri) anlatılmış, sonraki aşamalar (ön inceleme, tahkikat, sözle yargılama ve hüküm) örnek uygulamalar ile açıklanmış, yeni sayılacak 6100 sayılı HMK'nın iyi uygulanmasına yardımcı olunmaya çalışılmıştır. Davanın açılmasından hükmün kesinleşmesine kadar tüm aşamalar ele alınmaya gayret edilmiştir.
Özellikle göreve yeni başlayan hâkimlerin karar yazmada zorluk çekmesi ve bazı hatalar yapması dikkate alınarak çok kullanılan usule ilişkin karar örnekleri bir başlık altında uygulayıcının faydasına sunulmuştur. Aynı şekilde sık yazılan müzekkere örneklerine de kitabın sonunda yer verilmiş, böylelikle özellikle hukuk mesleğinde yeni olan uygulayıcılara destek olunması amacı güdülmüştür.
Ürün Detayı
ISBN: 9786053000433
Yayıncı: Adalet Yayınevi
Yazar: Adem Albayrak
Dil: Türkçe
Sayfa Sayısı: 1735
Cilt: Ciltli
En (cm): 16,5
Boy (cm): 23,5
Kağıt Cinsi: 1.Hamur

Başa Dön