Yeni Üye | Üye Girişi | Sipariş Takibi | Favorilerim | Detaylı Arama | Yardım | Bize Ulaşın | Şifremi Unuttum | Bayi Girişi | Blog
Google+ FaceBook Twitter
Popup

adet sepetinize eklenmiştir.

Toplam Fiyat:
Arkadaş Kitabevi > Kitap > Umuttepe Yayınları > Avrupa Birliği Rehberi
Avrupa Birliği Rehberi

Avrupa Birliği Rehberi

Umuttepe Yayınları
Adet:  
Seçtiğiniz adet sepete eklenecektir.
Fiyatlarımıza KDV dahildir.
%10 İndirim
Arkadaş Fiyatı: 26,1 TL
Etiket Fiyatı: 29 TL
Kazancınız: 2,90 TL
Kazanacağınız Puan: 52
Twitter Facebook Google + Tumblr More
Ürün Açıklaması
Avrupa Birliği'nin temeli, 1951 yılında Paris Antlaşmasıyla kurulan Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu ve 1957 Roma Antlaşmaları ile kurulan Avrupa Atom Enerjisi Topluluğu ve Avrupa Ekonomik Topluluğuna dayanmaktadır. Bu örgütlerin organlarının birleştirilmesi sonucu bütünleşme hareketi uzun bir süre Avrupa Toplulukları veya Ortak Pazar olarak isimlendirilmiş, Maastricht Antlaşmasından sonra Avrupa Birliği adını almıştır.

Avrupa bütünleşmesinde başlangıçtan günümüze iki ana eğilim vardır. Bunlardan ilki, işbirliği alanlarının genişletilmesi anlamında derinleşme, ikincisi ise üye sayısının artmasıdır. 1968 Temmuz ayında o dönemdeki üye devletler arasında gümrük birliği kurulması ile başlayan derinleşme, 1992 sonunda malların, hizmetlerin, emeğin ve sermayenin serbest dolaşımının mümkün olduğu Ortak Pazar aşamasına ulaşmıştır. Günümüzde AB bütünleşmesi ekonomik ve parasal birlik aşamasının sıkıntılarını yaşamaktadır. 2015 Ocak ayında Litvanya'nın da Euro bölgesine geçmesiyle birlikte Euro kullanan ülkelerin sayısı 19'a yükselmiştir.

Avrupa Birliğinde başlangıçta 6 olan üye sayısı, değişik tarihlerde gerçekleşen genişlemelerin ardından, 1 Temmuz 2013'te Hırvatistan'ın katılımıyla 28'e yükselmiştir. Günümüzde Türkiye'ye ilave olarak Sırbistan, Karadağ ve İzlanda ile AB arasında tam üyelik müzakereleri devam etmektedir. Eski Yugoslavya bakiyesi devletlerden Makedonya 2004'ten beri aday ülkedir. Arnavutluk ise 2014 Haziran ayında aday ilan edilmiştir.

Avrupa Birliği Rehberi adını taşıyan bu çalışmada, 2014 sonu itibariyle bütünleşme hareketi ve Türkiye - AB ilişkilerinin tarihsel gelişimi ana hatlarıyla ele alınmış ve fiili durumun fotoğrafı çekilmiştir. Eserde ayrıca AB organları, karar alma süreci, bütünleşme hareketinin aktüel sorunları ve geleceği incelenmiştir. 2004 yılından beri fetret devri yaşayan AB'de eski komünist ülkelerin üye olarak alınması ile başlayan durgunluk, anayasanın reddi ve küresel ekonomik kriz ile daha da derinleşmiştir. Türkiye'nin gelecekte Avrupa bütünleşmesine tam üye olarak katılıp katılmayacağı Kıbrıs ihtilafına ilave olarak, AB'nin iç sorunları ve gelecek senaryoları ile de yakından irtibatlı hale gelmiştir.

KİTAPTAKİ KONU BAŞLIKLARI
1. AVRUPA BİRLİĞİ NASIL KURULDU?
2. MAASTRİCHT ÖNCESİ AVRUPA BÜTÜNLEŞMESİ
3. MAASTRİCHT SONRASI AVRUPA BÜTÜNLEŞMESİ
4. AVRUPA BİRLİĞİNİN ÖRGÜT YAPISI
5. AVRUPA BİRLİĞİNİN ORTAK POLİTİKALARI
6. AVRUPA BİRLİĞİ HUKUK DÜZENİ
7. TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİ
8. AVRUPA BİRLİĞİNDE GELECEK TARTIŞMALARI VE TÜRKİYE
EK-I: Avrupa Birliği'nde Kim Kimdir?
EK-II : Türkiye İçin Katılım Müzakereleri Çerçeve Belgesi
EK-III: Türkiye ile Avrupa Ekonomik Topluluğu Arasında Ortaklık Yaratan Anlaşma (Ankara Anlaşması, 12 Eylül 1963)
EK-IV: Avrupa Bütünleşme Tarihinde Önemli Olaylar
EK-V: AB Üyesi Ülkelerin Temel Göstergeleri
Ürün Detayı
ISBN: 9786055936044
Yazar Adı: İrfan Kaya Ülger
Yayıncı: Umuttepe Yayınları
Dil: Türkçe
Cilt: Karton
En (cm): 16,5
Boy (cm): 23,5
Kağıt Cinsi: 3.hamur
Sayfa Sayısı: 324
Baskı Sayısı: 1

Başa Dön