3
%5
171,00 TL
180,00 TL
Kazancınız
:
9,00 TL
Kısa Ürün Açıklaması

İdeoloji, en yalın anlamıyla hem bir yaşam biçimi hem varoluşsal ve siyasal bir tutumdur. Gündelik yaşamda sergilenen eylemleri ve söylemleri inşa eden, bu eylemler ve söylemler toplamını araçsallaştırılarak kendini kuran ideoloji, bizlere “büyük anlatılar” sunarak varlığımızı biçimlendirmektedir. Sinema, modern ve politik anlamda ideolojinin üretilip tüketime sunulduğu ayartıcı ve tehlikeli bir “pazar/sektör” olduğu gibi; hakikatin (ve “hakikat ideolojisi”nin) de ortaya çıkabileceği bir imkân ve varlık alanı. Sinemanın inşa ettiği bir hakikatten değil de hakikatin inşa ettiği sinemadan yana olmak, sinemanın “ne”liğin Devamını Gör

Türü
:
Sinema
Sayfa Sayısı
:
259
Kapak
:
Ciltsiz
Basım Tarihi
:
12/2022
Boyutlar
:
13.5 x 21.0
Kağıt Tipi
:
2. Hamur
ISBN Numarası
:
9786258314083
adet
payment Kredi Kartına Taksit İmkanı
Planlanan Teslimat
:
18.04.2024
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • 0 Yorum
  • Tavsiye Et
  • Hızlı Mesaj
  • İdeoloji, en yalın anlamıyla hem bir yaşam biçimi hem varoluşsal ve siyasal bir tutumdur. Gündelik yaşamda sergilenen eylemleri ve söylemleri inşa eden, bu eylemler ve söylemler toplamını araçsallaştırılarak kendini kuran ideoloji, bizlere “büyük anlatılar” sunarak varlığımızı biçimlendirmektedir. Sinema, modern ve politik anlamda ideolojinin üretilip tüketime sunulduğu ayartıcı ve tehlikeli bir “pazar/sektör” olduğu gibi; hakikatin (ve “hakikat ideolojisi”nin) de ortaya çıkabileceği bir imkân ve varlık alanı. Sinemanın inşa ettiği bir hakikatten değil de hakikatin inşa ettiği sinemadan yana olmak, sinemanın “ne”liğini kavramak için yazılmış bu metinler, sanat olarak sinemanın üstündeki modern örtüyü (ve modern sanatın üstündeki örtüyü) kaldırma çabasıdır biraz da.

    “Sinema İdeolojisi” adlı birinci bölüm, sinema düşüncesinin sanatsal özünü ve sanatsal bağlarını kurmaya, kavramaya yönelik kısa yazılar içermektedir. “İdeolojik Sinema” adlı ikinci bölüm ise, hâkim ideolojinin bir media (araç) ve medium (ortam) olarak sinemanın araçsallaştırmasını konu edinen uzun akademik metinlerden oluşmaktadır. İlk bölüm sinemanın sinemadan ibaret olmadığını, sanat olarak sinemanın hakikatle olan bağlarını kurmaya çalışırken, ikinci bölüm de vasıta ve vasat olarak siyasetle olan bağlarını çöz(ümle)meye çalışmaktadır.

Benzer Ürünler
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.